Cricoteka zaprasza na cykl spotkań „Gra z Kantorem” poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą. Najbliższy pokaz już dziś (28.01, godz. 18:30).

Wstęp wolny

W trakcie spektaklu Needcompany The Blind Poet Jan Lauwers – założyciel grupy, reżyser, scenograf i twórca scenariusza przedstawienia – siedzi w pierwszym rzędzie, tuż przy brzegu sceny. Z napiętą uwagą śledzi działania aktorów, tworzących jego artystyczną (i nie tylko) rodzinę, słucha powikłanych historii ich oraz ich przodków, które korzeniami sięgają kilkunastu krain położonych na kilku kontynentach (od Indonezji poprzez Tunezję po Stany Zjednoczone Ameryki), a w wyniku zawirowań dwudziestowiecznej historii przecięły się we Flandrii. Lauwers dodaje wykonawcom odwagi, wstaje w szczególnie przejmujących momentach, pokrzykuje, czasami wchodzi z nimi i publicznością w dialog. Inscenizator, dyrygent, szaman, będący zarazem kreatorem świata przedstawionego na scenie i jego najważniejszym widzem-świadkiem… Skojarzenie z Tadeuszem Kantorem nie jest przypadkowe.

Jan Lauwers podkreśla, że nigdy nie spotkał osobiście Tadeusza Kantora ani nie prześledził uważnie całości jego dorobku, a jednak bardzo go szanuje i czuje, że istnieje pomiędzy nimi „jakieś połączenie”, głównie ze względu na fakt, że obaj wywodzą się ze sztuk wizualnych, a do teatru weszli niejako bocznymi drzwiami, nie spodziewając się, że reżyseria stanie się ich głównym zajęciem. W obu przypadkach zaowocowało to skrajnie oryginalną, rozpoznawalną od pierwszych minut spektakli estetyką, teatrem tyleż autorskim, bo tworzonym przez charyzmatycznego, wszechstronnego lidera, co celebrującym indywidualność każdego z wykonawców – nie uniwersalnych i elastycznych „aktorów do wszystkiego”, ale samodzielnych, wyrazistych, często wręcz ekscentrycznych artystów, którym scena umożliwia spotkanie ponad wszelkimi podziałami i schematami.

Wstęp wolny.