Przegon Pani Dyrektor R10 kwietnia br. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury odbyła się promocja najnowszej książki Marty Przegon Pani Profesor Halina Rogińska. Autorka – wiceprezes Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej – posiada już w swoim dorobku obszerną monografię napisaną na 100-lecie szkolnictwa na Woli Duchackiej. Obecnie przygotowuje jej drugą, uzupełnioną i poszerzoną o odnalezione dokumenty i zdjęcia, wersję z okazji już 110-lecia wolskiej szkoły. Z pasji i zainteresowań historią szkolnictwa i wielkich nauczycieli przeszłości, którzy tamtą szkołę tworzyli, narodziła się najnowsza książka o znanej krakowsko-zamojskiej dyrektorce Liceum Plastycznego Halinie Rogińskiej, osobie niezwykle twórczej artystycznie i niezmordowanej w działaniach. Oddajmy głos autorce:

„Była dla nas ostoją”- powiedział Tadeusz Bajwoluk, architekt, artysta plastyk, jeden z pierwszych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” dnia 27 czerwca 2009 roku po uroczystości, w której uczczono pamięć Haliny Rogińskiej.

Dzień wcześniej w Krakowie w Kościele św. Krzyża odprawiona została msza św. w 37 rocznicę śmierci tej długoletniej nauczycielki, założycielki i pierwszej dyrektorki Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Uczestniczyli w niej byli uczniowie i równocześnie jedni z pierwszych absolwentów tej szkoły. Była też delegacja nauczycieli i młodzieży z Zamościa z pocztem sztandarowym. Po uroczystości w kościele udano się na Cmentarz Batowicki, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty na odnowionym grobowcu Haliny Rogińskiej.

Ta niezwykła nauczycielka i wychowawczyni wielu artystów plastyków żyje ciągle we wdzięcznej pamięci swych uczniów. Są to dziś ludzie w starsi, ale opowiadają o niej z wielkim szacunkiem i sentymentem. Wspominają jej wpływ na ich życiowe wybory i artystyczne losy.

Kim była Halina Rogińska dla nich, że po 27 latach od jej śmierci bez wahania przyjęli propozycję kolegi, Tadeusza Bajwoluka ufundowania nowej płyty na jej zaniedbanym krakowskim grobie?

Książka moja przedstawia tę wyjątkową postać zapisaną w historii szkolnictwa zamojskiego. Pisałam na podstawie materiałów i dokumentów z Archiwum Zamojskiego, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, Archiwum w Krakowie, opracowań naukowych i materiałów internetowych oraz rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami miasta i byłymi wychowankami.P1010057 - Kopia

Książka Marty Przegon została wydana w krakowskim Wydawnictwie Słowaków.

Do nabycia u autorki,tel. 606 412 232.