W najbliższy piątek (24.01) o godz. 18:00 w Kamieniołomie Jana Pawła II przy parafii św. Józefa w Krakowie Podgórzu odbędzie się drugie spotkanie cyklu “Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”.
To najnowsza inicjatywa Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego à Paulo odbywająca się w każdy 2 i 4 piątek miesiąca w Kamieniołomie im. Jana Pawła w Krakowie o godzinie 18.00. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6 – 10 lat, zwłaszcza tych najbiedniejszych, zagrożonych wszelkimi patologiami społecznymi.
„Historia dla najmłodszych – Budzenie pasji” to innowacyjne przedsięwzięcie edukacji historyczno-kulturalnej. W 12 odcinkach w atrakcyjny sposób (z wykorzystaniem scen aktorskich, multimediów, makiet, warsztatów plastycznych i muzycznych) pragniemy przedstawić dzieciom historię Polski. Wstęp jest bezpłatny. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy specjalistów: pedagogów, historyków, artystów, a także grupy rekonstrukcji historycznej.
Skąd pomysł?
– Pomimo młodego wieku moich dzieci zauważam, że historia jest czymś, co w sposób naturalny ich interesuje, wzbudza wyobraźnie, poszerza poznanie świata. Sam mam piątkę dzieci i realizując program bazowałem na moich z nimi doświadczeniach. Nie wszystkie dzieci będą mogły od swoich rodziców przejąć podobne zainteresowania, spora część z nich trafi do szkół, gdzie historia będzie w sposób nieumiejętny nauczana i będzie dla nich czymś po prostu nudnym. Spora cześć dzieci nie odwiedza miejsc związanych z historią Polski, nie będzie miała warunków, żeby przekonać się, że jest to pasjonująca dziedzina. Pragniemy swoim projektem wyprzedzić nieco sytuację i sprowokować ich zainteresowanie jeszcze przed rozpoczęciem edukacji historycznej w szkole. Stąd potrzeba realizacji projektu. – mówi Maciej Sikorski, pomysłodawca cyklu „Historia dla najmłodszych – Budzenie pasji”.
Czym jest Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego à Paulo?
Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego à Paulo zostało założone w 1833 r. w Paryżu przez bł. Fryderyka Ozanama (1813-1853), w celu pomocy materialnej i duchowej najuboższym. Konferencja liczy około milion członków pracujących na rzecz ubogich w ponad 137 krajach., w tym również w Polsce. Pierwszy polski oddział Konferencji powstał w 1849 r. Krakowskie stowarzyszenie było jednym z prężniejszych w całym kraju w okresie przedwojennym. Lata wojny i polityka powojenna spowodowały przerwanie działalności Konferencji. Reaktywacja nastąpiła po 1989 roku. Dziś Konferencja nie tylko pomaga najbiedniejszym w sposób materialny, czy duchowy, ale podejmuje działania edukacyjno-artystyczne.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia udziału:
Tel. 530 719 801
mail: alinasikorska@wp.pl
(Materiały organizatorów, fot.Paweł Jach)
Dziękujemy za tak wspaniałą inicjatywę.Moja 7 letnia wnuczka Marta byla juz na 2 spotkaniach i jest zachwycona
.Oby takich potrzebnych akcji było jak najwięcej. ’
Łącze pozdrowienia nina Rehman
Dziś, tj. piątek 14.02.2014 kolejny odcinek w Kamieniołomie o g. 18:00. Zapraszamy!!!