P-33,oprawa,frontStowarzyszenie PODGORZE.PL zwróciło się do Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bolesława Kośmidera z prośbą o włączenie 31 honorowych obywateli, którzy otrzymali tytuł od Miasta Podgórze, na listę honorowych obywateli Miasta Krakowa. Poniżej pełna treść pisma. Obok, dzięki uprzejmości Archiwum Narodowego w Krakowie zamieszczamy okładkę księgi zawierającej m.in. zdobione karty poświęcone honorowym obywatelom Podgórza. W przyszłym roku księga, wzbogacona o biogramy zostanie wydana przez Archiwum Narodowe w Krakowie.

Szanowny Panie Przewodniczący,

Zbliża się setna rocznica połączenia Królewskiego Miasta Krakowa i Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. W 1915 roku decyzją swych samorządów oba miasta zostały połączone w jeden organizm miejski, czyli weszły w związek ze sobą na zasadach równości. Nie było to przyłączenie, jakich wiele można było zaobserwować w stosunku do licznych gmin wiejskich otaczających Kraków, które po ustaleniach po prostu wcielono lub włączono do miasta i dla których mieszkańców przyłączenie do Krakowa było nie tylko honorem, ale i często zmianą stylu życia. W przypadku Podgórza nazywanego „perłą w pierścieniu gmin otaczających Kraków” o połączeniu sił i potencjałów zadecydowały długoletnie negocjacje. Świadczy o tym chociażby usankcjonowana układem wysoka i ważna pozycja radnych podgórskich w radzie połączonego miasta.

Setna rocznica zjednoczenia obu miast to doskonała okazja, aby uporządkować historyczne zaszłości. Jedna z nich nasuwa się po lekturze artykułu „76 honorowych obywateli, czyli historia z polityką w tle” autorstwa Mateusza Drożdża, opublikowanego w październikowym numerze miesięcznika „Nasza Historia”. Autor zauważył, że podczas układu zjednoczeniowego prawdopodobnie zapomniano o osobach, którym nadano zaszczytne tytuły honorowych obywateli Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. Są wśród nich m.in. o zasłużeni działacze samorządowi Emil Serkowski i Wojciech Bednarski, liczni zasłużeni burmistrzowie Podgórza, w tym np. Franciszek Maryewski, krzewicielka oświaty Agnieszka Jałbrzykowska, pierwsza kobieta, która na terenie obecnego Krakowa otrzymała tytuł honorowego obywatela oraz zasłużony prezydent Krakowa Juliusz Leo.

Niestety, w chwili obecnej obywatele, którym to wyróżnienie nadała Rada Miasta Podgórza, nie znajdują się na liście honorowych obywateli Miasta Krakowa. To oczywiste przeoczenie pozbawia 31 osób zasłużonych dla obecnego Krakowa należnej im pamięci i czci.

Zwracamy się do Pana Przewodniczącego z uprzejmą prośbą o podjęcie działań zmierzających do korekty tej historycznej niesprawiedliwości i poszerzenie listy Honorowych Obywateli Miasta Krakowa o osoby, które otrzymały ten tytuł w Podgórzu.

Usunięcie tego przeoczenia sprzed wieku nie będzie generowało kosztów finansowych, a przywróci honory osobom zacnym i zasłużonym, którym nasz samorząd winny jest pamięć i szacunek za ich działalność na rzecz południowej części Krakowa. Będzie to jednocześnie piękna forma uczczenia rocznicy połączenia obu miast i stworzenia Wielkiego Krakowa.

 

Z poważaniem

Paweł Kubisztal

Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Mateusz Drożdż

Publicysta

Spis Honorowych Obywateli Miasta Podgórze