W środę, 24 czerwca podczas sesji radni większością  głosów podjęli uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci Honorowych Obywateli Miasta Podgórza z lat 1867-1914. Tym samym zostali oni „zrównani w prawach, honorach i wdzięcznej pamięci” z Honorowymi Obywatelami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Ta uchwała podjęta w przededniu setnej rocznicy połączenia obu miast jest symbolicznym zamknięciem tego procesu.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL wspólnie z publicystą Mateuszem Drożdżem zwróciło się Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bolesława Kośmidera zajęcie się sprawą. Dziękujemy radnym za to, że nasz apel spotkał się z ich pełnym zrozumieniem. Dziękujemy także za pomoc dr Kamili Follprecht z Archiwum Narodowego w Krakowie i Melanii Tutak z Domu Historii Podgórza.

Wśród 31 osób którym nadano tytuły Honorowych Obywateli Królewskiego Miasta Podgórza znaleźli się m.in. o zasłużeni działacze samorządowi Emil Serkowski i Wojciech Bednarski, liczni zasłużeni burmistrzowie Podgórza, w tym np. Franciszek Maryewski, krzewicielka oświaty Agnieszka Jałbrzykowska, pierwsza kobieta, która na terenie obecnego Krakowa otrzymała tytuł honorowego obywatela oraz zasłużony prezyP-33,oprawa,frontdent Krakowa Juliusz Leo, który w Krakowie nigdy tego tytułu nie otrzymał.

 

Obok, dzięki uprzejmości Archiwum Narodowego w Krakowie zamieszczamy okładkę księgi zawierającej m.in. zdobione karty poświęcone honorowym obywatelom Podgórza. W przyszłym roku księga, wzbogacona o biogramy zostanie wydana przez Archiwum Narodowe w Krakowie.