W piątek 11 czerwca br. od godz. 18.00 w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Kopernika 27 odbędzie się uroczyste otwarcie 5.edycji Festiwalu Święto Ogrodów.

W programie: prezentacja uczestników tegorocznego święta, promocja kolejnych tomików z cyklu „Parki Krakowa” wydawanych przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, otwarcie wystaw: „Park Duchacki dawniej i dziś” i Waldemara Rudyka „Ptaki i ludzie”. Program zakończy koncert Blue Brass Band. Całość poprowadzi Lidia Jazgar.

I garść informacji o tym, co promuje i przygotowuje Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej…

Blue Brass Band to zespół wokalno-instrumentalny składający się z zawodowych muzyków o wieloletnim doświadczeniu estradowym. Pomysłodawcą założenia zespołu w takim składzie jest Ignacy Stojek – znany krakowski saksofonista, pedagog i aranżer. Zespół posiada cztery osoby śpiewające (tworzące chór wokalny), sekcje dętą i rytmiczną. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce o takim składzie instrumentalnym. BBB wykonuje utwory oparte na własnych aranżacjach. Jego styl muzyczny wyznaczają przede wszystkim: utwory taneczne, standardy jazzowe, muzyka latynoska, polskie i zagraniczne przeboje. Ze względu specyfikę miejsca zagra w składzie ograniczonym do 7 muzyków i wokalistki:

Ignacy Stojek – band leader, sax, klarnet

Elżbieta Wierzchowska-Ziobro -wokal

Marek Perc – puzon

Janusz Cholewka – trąbka

Maciej Ziobro – piano,wokal

Piotr Skwara – gitara, wokal

Wiesław Popiołek – bass gitara, wokal

Artur Ciborowski – perkusja

Na gęsto zabudowanej Woli Duchackiej, w samym jej centrum między ulicami: Białoruską, Estońską, Laszczki i Malborską, znajduje się dawny park dworski. Od lat mieszkańcy, radni, domy kultury i organizacje społeczne starają się, by choć na części tego terenu powstał park miejski, a nie kilka kolejnych szeregowców ingerujących drastycznie w zastaną zieleń. Ostanie dni przynoszą kolejne obietnice składane przez radnych miejskich i Prezydenta. Czy zostaną zrealizowane, pokaże czas. Ale wiedza o specyfice miejsca potrzebna jest wszystkim…

Wystawa Park Duchacki wczoraj i dziś, przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, jest próbą pokazania parku z jego prawie pięćsetletnią historią. Do dzisiaj bowiem istnieją dwa z czterech stawów założonych w 1425 przez ekonoma zakonu duchaków. Czyni to z projektowanego parku najstarszy park krakowski. Na jego terenie stoi nowy dwór wybudowany ok. 1850 r. i tzw. stary z XVII wiecznymi stajniami i ruinami spichlerza. Rośnie wiele rzadkich gatunków drzew i roślin, w tym zabytki przyrody i gatunki chronione. Bogato reprezentowany jest świat owadów, płazów i ptaków.

W przestrzeń wprowadzają mapy opracowane przez dr hab. Wojciecha Przegona, który na Wydziale Architektury Krajobrazu – Studiów Międzywydziałowych Uniwersytetu Rolniczego przygotowuje z pracownikami i studentami plan zagospodarowania parku. Część historyczną wystawy tworzą zdjęcia, głównie z lat 20. i 30. z archiwum ostatniego właściciela dworu na Woli – Stanisława Bema. Park inspirował artystów od lat, stąd kilka prac z dorobku wolskiego malarza Michała Nalepki oraz aktora, poety i akwarelisty Henryka Majcherka. Współczesny park ukazany został na zdjęciach: Pawła Kurka, Romana Łaniewskiego, życzliwego „Modnego Krakowa” oraz Beaty Anny Symołon.

Wystawa będzie prezentowana w szklarni do 13 czerwca, a od 15 czerwca (w wersji rozszerzonej) – w czytelni profesorskiej Uniwersytetu Rolniczego (Al. Mickiewicza 24/28, I p., pok. 116, wernisaż o godz. 12.00). ([download id=”18″])

Serdecznie zapraszamy na tę i wszystkie imprezy Święta Ogrodów: www.swietoogrodow.pl