Galeria Rękawka zaprasza na wystawę malarstwa Ireny Gérard de Festenburg pt. Kwiaty i morze, której wernisaż odbędzie się 7 marca o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 28 marca.

O autorce:

Irena Gérard de Festenburg urodzona w 1915 r. we Lwowie. Zmarła 5 stycznia 1998 r. w Krakowie. Gimnazjum ukończyła w Poznaniu, a studia artystyczne w Krakowie. W latach 1935-41 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a następnie w latach 1945 – 1950 w krakowskiej Akademii sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Fryderyka Pautscha, Karola Frycza, Wacława Taranczewskiego. Dzięki znajomości technik konserwacji, malarstwa ściennego i witrażu uczestniczyła w renowacji zabytkowych malowideł  ściennych m.in. w kościołach w  Skierniewicach ( 1947 ), Wojniczu ( 1945 ), Brzegu ( 1968 ), w katedrach w Kielcach ( 1950-51 ) i Lublinie
( 1968 ), a także w kaplicach w Opocznie.  Była autorka polichromii u O.O. Misjonarzy, S.S. Urszulanek w Krakowie oraz w kościołach w Ryczowie i Trześni. Należała do grupy twórczej Zachęta, Klubu marynistów i Klubu Akwarelistów. Uprawiała malarstwo olejne, pastel, akwarelę i grafikę ( litografia ). Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych – okręgowych, ogólnopolskich,  i międzynarodowych. Miała też kilkadziesiąt ekspozycji indywidualnych.  Prace jej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, a także w muzeach Watykanu, Bolonii i Alabamy.

Bywają malarze, których trud całego życia, wszystkie obrazy jakie powstały spod ich ręki, wydają się jednością. Nie musi to wcale oznaczać skostnienia czy monotonii. Wręcz przeciwnie – czas nie pozostaje bez wpływu na technikę, widzenie świata, podejmowane tematy. Wszystkie te odkrycia, rezygnacje i powroty zamykają się jednak w pewną harmonijną całość, a pryncypia pozostają nienaruszone. Do tej kategorii artystów z pewnością należała Irena Gérard de Festenburg. Przez całe życie pozostawała osobą wyjątkowo skromną. Takie też było jej malarstwo. Nie wyręczała się ani chwytliwymi efektami, technicznymi ani spektakularną tematyką. Zagłębiała się w świat barw w sposób osobisty, głęboki. To malarstwo wyciszone, operujące precyzyjnie dobraną, stonowaną gamą barw, niekiedy opartą na szarościach. Nasycało ją jednak światło wewnętrzne, będące jakby oddzielnym kolorem – niekoniecznie oświetlającym przedmioty. Wreszcie materia. A więc to co przestaje być farbą, a staje się elementem malarstwa , to co działa na zmysły – ogród pełen pachnących kwiatów czy chłodny strumień wody. Ulubione przez artystkę pejzaże, kompozycje kwiatowe czy portrety powstały od jednego razu , bezpośrednimi śmiałymi uderzeniami pędzla co w połączeniu z szczerością i umiejętnością odczytywania zjawisk natury dawało efekty niecodzienne . Duże plamy koloru, w sposób nieuporządkowany określające kształt, barwy zestawione z ferworem, jakaś przypadkowość kompozycyjna – to wszystko pozorne. W rzeczywistości stwierdzamy, że całość jest wynikiem niezmiernie sumiennego obserwowania i badania natury . Rozumienia jej bogactwa i zmienności. Nastrój tych obrazów można w uproszczeniu określić też jako sentymentalny. Bo właśnie sentyment to proste uczucie lecz zadziwiające w swej prawdzie pozwala widzowi podkładać  pod to, co tak mało pretensjonalne – doznania wynikające z  własnych przeżyć i doświadczeń. Nie zobaczymy już żadnych, nowych obrazów Ireny Gérard de Festenburg. Lecz ślady, które pozostawiła, nie pozwolą o niej zapomnieć.

Joanna Gościej-Lewińska

 

DOM KULTURY „PODGÓRZE”

GALERIA „RĘKAWKA”

30-551 Kraków

Ul. Limanowskiego 13

Tel:12 656 36 65 lub12 263 16 60

Godziny otwarcia Galerii:

Poniedziałek-piątek od 11.00 do 18.00

Sobota od 11.00 do 15.00

 

(materiały organizatora)