Rozpoczyna się nabór do IV edycji programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Bezpłatne zajęcia odbywać się w Ośrodku Szkoleniowo-Żeglarskim HORN nad Bagrami
Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot i czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy kolejnej edycji projektu Energa Sailing Edukacja. Nabór do programu rozpoczął się w poniedziałek 20 stycznia i potrwa do 30 stycznia br.
Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA, którego pierwsza edycja rozpoczęła się w 2013 roku. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.
– Program Energa Sailing łączy elementy edukacyjne i sportowe. Mamy nadzieję, że obecna edycja pozwoli nam na kontynuację wyzwań, które postawiliśmy sobie na samym początku: ukazanie żeglarstwa jako szkoły życia, sportu kształtującego wzorce właściwych zachowań, uczącego samodyscypliny i czerpania radości z wysiłku. Poza tym to po prostu szansa na wspaniałą żeglarską przygodę .
Kto może wziąć udział??
Rekrutacja będzie prowadzona na dwa sposoby. Połowa uczestników zostanie wybrana spośród dzieci,- wszyscy chętni z roczników 2007-2009, którzy wcześniej nie żeglowali i zgłoszą się przez stronę programu ES i będą postępowali zgodnie z otrzymaną zwrotnie instrukcją. Strona www.edu.energasailing.pl. Po podjęciu decyzji o zakwalifikowaniu do programu wyselekcjonowane osoby otrzymają informację zwrotną. Pozostali uczestnicy zostaną zrekrutowani za pośrednictwem szkół. Jak co roku w programie może wziąć udział małopolska szkoła podstawowa, która napisze aplikację do programu i skieruje mailem do koordynatora programu(krakow@pya.org,pl) i zbierze grupę min. 5 dzieci kwalifikujących się do programu. Nauczyciele, którzy zaangażują się w projekt, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu instruktorów nauczania początkowego w żeglarstwie. Tegoroczna edycja programu przewiduje uczestnictwo około 100 dzieci w każdym regionie.
Dlaczego warto ??
Celem zajęć jest zaszczepianie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Przede wszystkim czerpanie radości z aktywności sportowej i rozwoju osobistego dzieci, ale również:
- bezpieczeństwo na wodzie,
- dbanie o środowisko
- odpowiedzialne przywództwo,
- współdziałanie,
- działania dla innych
Lekcje teoretyczne organizowane są w formie spotkań moderowanych, warsztatów i gier sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa. Część praktyczna, która rozpocznie się w maju, odbywać się będzie na wodzie, a uczestnicy programu będą mieli okazję sprawdzić teorię w działaniu.
Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej lub obozie.
Miejsce zajęć i terminy:
Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski Horn
- Kozia 22, Kraków 30-733
Organizator zapewnia jachty typu Optimist oraz kamizelki asekuracyjne.
Zajęcia odbywać się będą w grupach 20-osobowych od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych.
Informacje szczegółowe na region Małopolski
Józefa Ogrodnik
Klub Żeglarski Horn Kraków
Biuro przyjęć
tel: 12 653 05 08
- Kozia 22, Kraków
https://www.facebook.com/groups/327069650731725/?fref=ts
(materiały organizatorów)
Zapraszamy jeszcze są wolne miejsca!
Zapisy trwają do 19.02.2016 lub do wyczerpania limitu miejsc.
Program dedykowany jest dzieciom z roczników 2007 – 2009, które nie uczestniczyły we wcześniejszych Edycjach Programu.
Nabór do programu prowadzony jest przez stronę internetową http://www.edu.energasailing.pl/edukacja-zeglarska/nabor.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa zawiera Regulamin (dostępny na stronie http://www.edu.energasailing.pl)
Zajęcia w ramach programu rozpoczną się 29 lutego 2016 roku. Pierwszy etap potrwa do końca kwietnia i obejmować będzie naukę teoretycznych podstaw żeglarstwa, zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i zdrowego stylu życia. W maju rozpocznie się etap drugi, czyli praktyczna nauka żeglowania na łodziach klasy Optimist. Zajęcia na wodzie potrwają do połowy października.
KŻ Horn Kraków po raz kolejny został wytypowany przez PZŻ jako operator tego programu, zajęcia będą prowadzone na terenie Ośrodka Szkoleniowego KŻ Horn Kraków nad Zalewem Bagry.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Programie!
MM