Rozpoczyna się nabór do IV edycji programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. Bezpłatne zajęcia  odbywać się w Ośrodku Szkoleniowo-Żeglarskim HORN nad Bagrami

Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot i czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy kolejnej edycji projektu Energa Sailing Edukacja. Nabór do programu rozpoczął się w poniedziałek 20 stycznia i potrwa do 30 stycznia br.

Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA, którego pierwsza edycja rozpoczęła się w 2013 roku. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.

– Program Energa Sailing łączy elementy edukacyjne i sportowe. Mamy nadzieję, że obecna edycja pozwoli nam na kontynuację wyzwań, które postawiliśmy sobie na samym początku: ukazanie żeglarstwa jako szkoły życia, sportu kształtującego wzorce właściwych zachowań, uczącego samodyscypliny i czerpania radości z wysiłku. Poza tym to po prostu szansa na wspaniałą żeglarską przygodę .

Kto może wziąć udział??

Rekrutacja będzie prowadzona na dwa sposoby. Połowa uczestników zostanie wybrana spośród dzieci,- wszyscy chętni z roczników 2007-2009, którzy wcześniej nie żeglowali i zgłoszą się  przez stronę programu ES i będą postępowali zgodnie z otrzymaną zwrotnie instrukcją. Strona www.edu.energasailing.pl. Po podjęciu decyzji o zakwalifikowaniu do programu wyselekcjonowane osoby otrzymają informację zwrotną. Pozostali uczestnicy zostaną zrekrutowani za pośrednictwem szkół. Jak co roku w programie może wziąć udział małopolska szkoła podstawowa, która napisze aplikację do programu i skieruje mailem do koordynatora programu(krakow@pya.org,pl) i zbierze grupę min. 5 dzieci kwalifikujących się do programu. Nauczyciele, którzy zaangażują się w projekt, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu instruktorów nauczania początkowego w  żeglarstwie. Tegoroczna edycja programu przewiduje uczestnictwo około 100 dzieci w każdym regionie.

Dlaczego warto ??

Celem zajęć jest zaszczepianie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Przede wszystkim czerpanie radości z aktywności sportowej i rozwoju osobistego dzieci, ale również:

  • bezpieczeństwo na wodzie,
  • dbanie o środowisko
  • odpowiedzialne przywództwo,
  • współdziałanie,
  • działania dla innych

Lekcje teoretyczne organizowane są w formie spotkań moderowanych, warsztatów i gier sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa. Część praktyczna, która rozpocznie się w maju, odbywać się będzie na wodzie, a uczestnicy programu będą mieli okazję sprawdzić teorię w działaniu.

Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej lub obozie.

 

Miejsce zajęć i terminy:

Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski Horn

  1. Kozia 22, Kraków 30-733

Organizator zapewnia jachty typu Optimist oraz kamizelki asekuracyjne.

Zajęcia odbywać się będą w grupach 20-osobowych od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych.

Informacje szczegółowe na region Małopolski

Józefa Ogrodnik

Klub Żeglarski Horn Kraków

jogrodnik@hornkrakow.pl

 

Biuro przyjęć

tel: 12 653 05 08

biuro@hornkrakow.pl

  1. Kozia 22, Kraków

https://www.facebook.com/groups/327069650731725/?fref=ts

(materiały organizatorów)