Na to pytanie odpowiada Barometr Krakowski – cykliczne badanie opinii mieszkańców, które pokazuje zadowolenie z warunków życia w Krakowie oraz ocenę działań władz miasta. W opublikowanym na początku marca podsumowaniu badań z roku 2016 znalazł się nowy blok tematyczny poświęcony dzielnicom. Obejmuje on takie zagadnienia, jak: rozpoznawalność dzielnicy, poczucie więzi z dzielnicą i z sąsiadami, mobilność mieszkańców między dzielnicami, najważniejsze problemy dzielnicy oraz ocenę funkcjonowania rad dzielnic. Jak na tle innych dzielnic wypadają mieszkańcy Dzielnicy XIII Podgórze?

Aż 94% mieszkańców Podgórza wie, że nazwa ich dzielnicy to Podgórze i jest to jeden z najwyższych odsetek rozpoznawalności. Natomiast 69% mieszkańców wie, że mieszka w dzielnicy o numerze XIII to druga (po Krowodrzy) najwyższa rozpoznawalność pośród wszystkich osiemnastu krakowskich dzielnic. 70% mieszkańców Podgórza deklaruje związek z dzielnicą, choć tylko 45% jest z niej dumnych.

Średnia wieku mieszkańca Podgórza to 38,5 lat czy jest zbliżona do średniej wieku mieszkańca Krakowa. 34% z nich mieszka w Podgórzu od urodzenia, aż 72% z nich jest aktywnych zawodowo, to znacznie powyżej średniej. Blisko połowa wiąże przysłowiowy „koniec z końcem” z łatwością.

Aż 63% mieszkańców Podgórza chce wpływać na swoją dzielnice, to jeden z najwyższych wyników. Przekłada się to na stosunkowo wysoką frekwencję w wyborach samorządowych (2014), dużą ilość projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim i jedną z najwyższych w Krakowie frekwencji w głosowaniu w budżecie obywatelskim (2016).

 

Pełny raport jest dostępny:

http://barometrkrakowski.pl/wp-content/uploads/2017/03/Diagnoza-Dzielnic-Krakowa.-Raport-badawczy.pdf