Już jutro, we wtorek 28.IV, o godz. 14.00 ruszają XIII Konfrontacje Młodych Wokalistów "Rozśpiewana Wola" w Klubie Kultury Wola Duchacka Wschód. Zgłosili się wykonawcy z całego Podgórza, ale także z innych dzielnic Krakowa i z miejscowości podkrakowskich. W jury zawodowi muzycy, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej i Zarządu Rady Dzielnicy XI. To już ostatnia "Rozśpiewana Wola" w pawilonie przy ul. Czarnogórskiej 10. Za rok bedzie to teren budowy, podśpiewywać będą robotnicy: "Na Duchackiej Woli kręgosłup już boli!". Na pocieszenie piosenka "Wiatr na Woli". Muzyka: Grzegorz Urban, słowa: Jaro Gawlik, wykonuje kapela Blues Drive.
W czwartek 30.IV na zakończenie obfitych kwietniowych obchodów 645-lecia lokacji Woli w kawiarni "Franz. Kawka" u zbiegu ulic Malborskiej i Dauna o godz. 18.00 otwiera się wystawa "Obrazy starej Woli". Będą to fotografie ze zbiorów wolskich rodzin. Będzie też czas na poezję śpiewaną w ogródku i małe co nieco.
A zaczęło się wszystko od wystawy "Wola Duchacka – pierwsze rozpoznanie", otwartej hucznie 3 kwietnia w Domu Historii Podgórza. Wystawę odwiedza sporo ludzi, czynna będzie jeszcze do końca maja. Planujemy w maju kilka imprez na wystawie wśrod wolskich pamiątek: koncert, spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, specjalne oprowadzania po wystawie, projekcje filmu "Wola, której już nie ma". O majowych imprezach w DHP będziemy sukcesywnie informować na www.duchackie.podgorze.pl.
W sobotę 25.IV świętowaliśmy 645-lecie mszą i koncertem jubileuszowym w kościele parafialnym przy ul. Szkolnej.
Było to dość niezwykte zdarzenie. Msza za wolan, akt lokacyjny po łacinie wyśpiewany przez chór Con Amore pod kierunkiem J. Jamińskiego, potem zinterpretowany z humorem (bo inaczej się nie da potraktować tego tekstu urzędowego z XIV wieku, w którym mowa o konkretnych powinnościach kmieci wobec Rymka Melsztyńskiego), później jeszcze raz chór i aktor, a na samym końcu Marysia Krawczyk o anielskim głosie w psalmach, piosenkach opartych o Ewangelie, księgę Przysłów, w tym kościele o tak dobrej akustyce, że nie trzeba używać mikrofonu. Jej głos wypełniał przestrzeń. I sporo wiernych. A potem odbyło się przyjęcie w sali domu parafialnego, było wino, kanapki, ciasta i dużo rozmów. Znalazła dla nas czas Elżbieta Firlet, której zawdzięczamy pierwszą naukową monografię Woli Duchackiej. I dużo innych ważnych osób związanych z Wolą.
W środę 22.IV pojawiły się w mieście obwieszczenia podpisane przez Przewodniczącą Rady Miasta, Małgorzatę Radwan-Balladę.
Widać je m.in. jeszcze przez parę dni na słupach agencji Wenecja. Tekst obwieszczenia przygotował zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, głównie Beata Anna Symołon i Renata Kijewska. Opracował graficznie Roman Łaniewski. Całość sfinansowano ze środków Rady Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.