W ciągu dwóch lat, za 10 mln złotych w zajeździe pod św. Benedyktem powstanie Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To wiemy już od kilku miesięcy. Dziś (27.03) po raz pierwszy dyrekcja MHK spotkała się przedstawicielami podgórskich środowisk, które od wielu lat zabiegały o utworzenie oddziału poświęconego historii prawobrzeżnego Krakowa. Wspólnie zastanawiano się nad tym, jak nowe muzeum będzie kontynuować pracę rozpoczętą ponad 12 lat temu przez Dom Historii Podgórza. Jaką funkcję powinno pełnić to muzeum i do kogo w pierwszej kolejności powinno być skierowane.
Dyskutowano także nad kształtem przyszłej stałej wystawy, która zajmie powierzchnię blisko 280 m2 oraz nad tematyką wystaw czasowych, które powinny przybliżać różne części prawobrzeżnego Krakowa. Wskazywano, że warto także znaleźć się w nim miejsce, gdzie będą gromadzone i udostępniane opracowania dotyczące Podgórza. Muzeum powinno stać się ważnym punktem na mapie Podgórza, miejscem od którego zaczyna się jego poznawanie. Podkreślano konieczność współpracy z innymi znajdującymi się w Podgórzu muzeami. Wreszcie wyrażono nadzieję, że ulokowanie Muzeum Podgórza w tym ważnym, historycznym budynku nie tylko przywróci ten obiekt mieszkańcom, ale też wpłynie na uporządkowanie jego okolicy, a planowana w sąsiedztwie łącznica kolejowa nie będzie stanowiła utrudnienia.
Nie wiadomo jeszcze jaki będzie adres nowego muzeum, bo choć formalnie brzmi on ul. Powstańców Wielkopolskich 1, to zajazd znajduje się przy ul. Wielickiej, przedłużeniu ul. Limanowskiego i od tej strony będzie główne wejście. Dlatego bardziej stosowny wydaje się Wielicka 2 albo Limanowskiego 51.
Kiedy rozpoczną się prace przy renowacji tego budynku?.
Wkrótce
Nigdy jeszcze nie byłem na spotkaniu poświęconym sprawom Podgórza, po którym byłbym tak pozytywnie nastawiony. Gdyby wszystkie „ponaddzielnicowe” instytucje w naszym mieście, z którymi przychodzi się kontaktować w podgórskich sprawach działałyby tak jak Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, to nie byłoby na co narzekać.
Ech, marzenia…
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,17672184,Podgorze_chcialo_miec_swoje_muzeum_i_je_dostanie.html#ixzz3VfW9Mz00
A zatem jakie będzie muzeum podgórza?
Budynek przyszłego muzeum jest usytuowany na przeciw skweru z figurą Boga Ojca, bardzo rzadkim Jego”zobrazowaniem” w postaci figuralnej. Poprzednio na miejscu gdzie znajduje się figura stał duży budynek oznaczony numerem 5 przy ulicy Wielickiej.Obok figury ktoś, do dziś nie wiadomo kto, postawił betonowe ogrodzenie, które jest puste od 4 lat. Kto postawił, kto zapłacił, po co postawił, dlaczego nie rozebrał pomimo urzędowego nakazu Konserwatora, nikt tego nie wie. Kto dał zezwolenie na postawienie, także od 4 lat nikt nie wie. Jest to miejsce pamięci, uświęcone krwią polaków rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego w drodze represji. Mieszkańcy byłej kamienicy, do dziś zresztą żyjący, z za firanek widzieli tą zbrodnie szukając wśród skazańców twarzy uwięzionych najbliższych. Może bliska obecność muzeum zobowiąże nieudolne władze Miasta do większej dbałości o tą zabytkową enklawę Podgórza.
W 1992 roku w tym budynku (na trakcie Podgórzan do sławetnej TANDETY gdzie można było u ruskich WALKIE TALKIE kupić np) w tym budynku ujawniono aferę co zresztą było w TVP KRAKOW nagłośnione iż garbowano tam przez jakiś smallbiznes ówczesny skóry … ale piesków … ot taka historyjka z ubiegłego wieku
TELEWIZJONE http://krakow.tvp.pl/19511986/fundusze-sa-projekt-gotowy-powstanie-muzeum-podgorza a ile ciekawego materiału w archiwach zalega.. z prof ZINEM z Parku Bednarskiego i inne .. nawet kamieniołom Liban z lotu ptaka kiedy jeszcze funkcjonował aktywnie. BIAŁE PODGÓRSKIE KRUKI gdzieś na półkach KRZEMIONEK. ALE CÓŻ…
gdzie można dowiedzieć się o zatrudnieniu w nowym Muzeum Podgórza?