No i stało się. Dzisiaj, 21 grudnia w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisano akt notarialny, na mocy którego miasto stało się właścicielem działek objętych planowanym Parkiem Duchackim. Trzy hektary – przyrodnicza perła Dzielnicy XI Podgórze Duchackie zostały uratowane. Nie zostaną zabudowane – będzie miejski park.

Podczas podpisywania umowy obecni byli zaangażowani w projekt przedstawiciele RMK i Rady Dzielnicy XI: przewodniczący Bogusław Kośmider, radna Grażyna Fijałkowska i Jarosław Kajdański z Rady Dzielnicy XI.

Teraz pora na równie trudny drugi etap czyli zagospodarowanie i utrzymanie parku oraz starego dworu.

(fot. Jarosław Kajdański)

 

KALENDARIUM DZIAŁAŃ NA RZECZ

PARKU DUCHACKIEGO

(między ulicami Laszczki, Albańską, Malborską, Białoruską i Estońską)

 

 

  • 1998 r. – w Zeszytach Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Krzysztofory” nr 20. ukazała się monografia autorstwa Elżbiety Firlet „Wola Duchacka pod Krakowem – historia i krajobraz”.
  • Sierpień 1999 r. –  na łamach miesięcznika lokalnego „Wiadomości” opublikowany został  wywiad z autorką, przeprowadzony przez red. Jarosław Kajdańskiego, w którym podkreślone zostały walory krajobrazowe, ale także historyczno-kulturowe parku podworskiego.
  • Wrzesień 2005 r. –  Gmina Miejska Kraków pozyskała na własność tzw. nowy dwór z połowy XIX w przy ul. Estońskiej 2, który był dzierżawiony za ok. 4 tys. zł na użytek Przedszkola Samorządowego nr 51. Przedszkole zostaje tam nadal, a właściciele otrzymali w zamian inne nieruchomości. Wzrasta zainteresowanie terenami podworskimi na Woli Duchackiej pod zabudowę.
  • 2006 r. – inwestor starał się o wybudowanie w tym miejscu pięciu sześciokondygnacyjnych budynków wraz z siecią podziemnych garaży. Po protestach Wydział Architektury i Urbanistyki UMK ograniczył warunki do „niskiej (wysokość: 11 m, szerokość: 21 m) zabudowy mieszkalnej” z garażami podziemnymi, która może zająć do 13% terenu objętego wnioskiem. Na liście protestacyjnej podpisało się ok. 200 osób.
  • 27 września 2007 r. Rada Dzielnicy XI V kadencji podjęła uchwałę w sprawie ochrony terenów podworskich na Woli Duchackiej.
  • 27 listopada 2007 r. przewodnicząca RMK Małgorzata Radwan-Ballada udziela poparcia działaniom Dzielnicy XI i zwraca się z zapytaniem do Prezydenta Miasta prof. Jacka Majchrowskiego.
  • 22 kwietnia 2008 r. – w piśmie skierowanym do Rady Dzielnicy XI szczególną wartość parku dla historii i współczesności Woli Duchackiej podkreśliła Elżbieta Firlet, starszy kustosz, kierownik Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, autorka monografii nt. Woli Duchackiej, opublikowanej w 20. nr. Zeszytów Naukowych „Krzysztofory”, Kraków 1998 r. Pani kustosz przypomniała, że park podworski był centrum życia gospodarczego i kulturalnego Woli, a dziś określa tożsamość mieszkańców i budzi lokalny patriotyzm.
  • 23 kwietnia 2008 r. – z inicjatywy radnych Dzielnicy XI w parku podworskim miała miejsce komisja konserwatorska Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK z udziałem także przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Członkowie Komisji uznali jednak, że teren i dawne budynki dworskie uległy tak poważnym przekształceniom, iż kwalifikują się jedynie do wpisu do ewidencji zabytków. Taki wpis chroniłby to miejsce, gdyby okolica miała lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Takiego planu nie ma (podobnie jak w znacznej części Krakowa).
  • Rada Dzielnicy inicjuje akcję zbierania podpisów mieszkańców w sprawie utworzenia parku miejskiego na terenie podworskim na Woli Duchackiej.
  • 15 maja 2008 r. – pismo w sprawie utworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rada Dzielnicy XI wysłała do prof. Jana Macieja Chmielewskiego, pełnomocnika prezydenta ds. opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa.
  • 16 maja 2008 r. – Dzielnica XI zwraca się do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody dr Bożeny Kotońskiej z prośbą o objęcie ochroną prawną parku podworskiego. Z braku odpowiedzi pismo ponawiane jest z datą 27 sierpnia.
  • 19 czerwca 2008 r. Polski Klub Ekologiczny okręg Małopolska poparł Dzielnicę w dążeniach, aby park podworski jak najszybciej uwzględnić w planach zagospodarowania przestrzennego jako „zieleń parkowa”.
  • 22 października 2008 r. – radni Dzielnicy XI doprowadzają do wizji lokalnej na terenie podworskim, podczas której przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Tomasz Ciepły ustalił, że warto powołać tutaj zespół przyrodniczo-krajobrazowy. (Zwlekanie z podjęciem decyzji skończyło się jedynie przekształceniem jednego urzędu w drugi: Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody zastąpiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która takimi sprawami już się nie zajmuje…).
  • 27 października 2008 r. – poparcie dla inicjatywy wyraziło biuro posła na Sejm RP Zbigniewa Ziobro (PiS), podkreślając że park podworski ma istotne walory kulturowe i krajobrazowe, znajduje się w nim wiele (z ich wyliczeniem) cennych gatunków flory i fauny oraz pomniki przyrody (np. dęby szypułkowe). Pismo to posłużyło za kanwę kolejnych wystąpień w obronie walorów przyrodniczo-krajobrazowych.
  • 5 listopada 2008 r. Liga Ochrony Przyrody zwraca się z apelem o objecie ochroną parku podworskiego na Woli Duchackiej poprzez ustanowienie zespołu przyrodniczno-krajobrazowego bądź parku miejskiego i wykup prywatnych działek.
  • 3 grudnia 2008 r. – interpelację w tej sprawie zgłosił do prezydenta Krakowa radny miejski Łukasz Słoniowski.
  • 17 grudnia 2008 r. – pismo do Rady Dzielnicy XI od  prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Zdaniem prezydenta gmina na razie nie wykupi prywatnych terenów dawnego parku podworskiego, ponieważ „powyższy park nie figuruje na liście rankingowej inwestycji miejskich” oraz nie spełnia podstawowych kryteriów tego rankingu, do których zalicza się m.in. „wartość takich terenów”.
  • 31 grudnia 2008 r. – w odpowiedzi na pismo posła RP Zbigniewa Ziobry z dn. 27 października 2008 r. inicjatywę Dzielnicy XI w sprawie utworzenia parku miejskiego poparł wojewoda małopolski Jerzy Miller.
  • 8 stycznia 2009 r. – powołano Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, które szeroko propaguje ideę utworzenia Parku Duchackiego. Podejmuje także – razem z Osiedlowym Klubem Kultury Wola Duchacka, przy wsparciu Rady Dzielnicy XI – szereg ważnych i spektakularnych imprez w ramach obchodów 645-lecia Woli Duchackiej.
  • 19 stycznia 2009 r. – pisemnego wsparcia w działaniach Rady Dzielnicy XI udziela Stowarzyszenie Podgorze.pl poprzez słanie monitów m.in. do przewodniczącej RMK Małgorzaty Radwan-Ballady.
  • 27 stycznia 2009 r. – Rada Dzielnicy XI podjęła uchwałę wnioskującą w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego między ulicami Estońską, Malborską i Białoruską. Uchwała została przesłana do Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK, celem wpisania terenu do rankingu inwestycji miejskich w zakresie planowania zieleni, a także nabycia przez gminę prywatnych działek, które ww. zespół przyrodniczo-krajobrazowy współtworzą. W uzasadnieniu napisano: „Park podworski na Woli Duchackiej jest tylko w ułamkowej części użytkowany przez Przedszkole Samorządowe nr 51 przy ul. Estońskiej. Obszar ten tworzą obiekty dworskie wzniesione w okresie XVII – XIX w., starodrzew (w tym pomniki przyrody), a także stawy. Jest to teren bogaty w faunę i florę, w tym gatunki chronione. Jest to obszar, z którego wyrosła historia Woli Duchackiej. Jego własnościowe i prawne zabezpieczenie uchroni go przed zabudową i pozwoli zachować tożsamość historyczną Woli Duchackiej dla przyszłych pokoleń. Ustanowienie przez Gminę Miejską Kraków zespołu przyrodniczo-krajobrazowego byłoby fundamentalnym aktem na przypadające w tym roku 645-lecie Woli Duchackiej, a także w obchodzonej w tym roku 225. rocznicy lokacji Podgórza, którego Wola Duchacka stanowi integralną część”.
  • 2 lutego 2009 r. – odbywa się Komisja Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska RMK. – Popieram ochronę dawnego parku podworskiego. Uważam, że warto zabezpieczyć go przed zabudową i utworzyć na jego terenie park miejski. Zawnioskowałem w tej sprawie do wiceprezydenta Bujakowskiego, który zapozna się z tematem i przedstawi swoje stanowisko na następnej Komisji Planowania Przestrzennego – relacjonuje Włodzimierz Pietrus, radny miejski.
  • 20 lutego 2009 r. – poparcia udziela Polski Klub Ekologiczny Okręg Małopolska.
  • 16 marca 2009 r. – był to przełomowy moment, radni miejscy podczas Komisji Planowania przygotowali wniosek, sformułowany od ręki przez radnych Włodzimierza Pietrusa (PiS) i Kajetana d’Obyrna (PO), do prezydenta Krakowa, aby rozważono właściwy sposób ochrony dla tego miejsca, z uwzględnieniem możliwości wykupu części gruntu. Na wspomnianym posiedzeniu Komisji obecna dyrektor Wydziału Kształtowana Środowiska Małgorzata Mrugała, widząc jednomyślność radnych miejskich oraz determinację osób towarzyszących – nadała bieg sprawie. Obecni byli także radni „jedenastki” Halina Karlińska i Jarosław Kajdański oraz Beata Anna Symołon, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej (obecna również 23 kwietnia), a także Jaro Gawlik, animator z Osiedlowego Klubu Kultury przy ul. Czarnogórskiej.
  • 23 kwietnia 2009 r. –  pod Przedszkolem Samorządowym przy ulicy Estońskiej zebrali się przyrodnicy i miłośnicy Woli Duchackiej. Pretekstem do spotkania było uzyskanie najnowszych informacji z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, którego przedstawiciele obecnie pochylają się nad zagadnieniem ochrony parku. Urząd reprezentował dr Przemysław Szwałko, który potwierdził, że teren jest warty ochrony. Nie będzie to jednak łatwe w praktyce, bo większość działek w tym obszarze jest własnością prywatną. – Aby utworzyć park miejski, gmina musi dysponować co najmniej dwoma hektarami ziemi. Pomijając działkę, na której stoi przedszkole, mamy tutaj do dyspozycji trzy niewielkie działki gminne. To zaledwie niecałe 10 arów – oszacował Przemysław Szwałko. Na razie jednak padła wstępna propozycja, aby wziąć pod uwagę prawie 3 ha terenu. Taka optymistyczna wersja może być dowodem, że jest o co walczyć. Wydział Kształtowania Środowiska wystąpił do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z wpisaniem terenu parku podworskiego na listę rankingową terenów zielonych. To  był „zaporowy” warunek podjęcia prac, wskazany przez Prezydenta Miasta, w odpowiedzi skierowanej do Rady Dzielnicy XI. Ten formalny etap mamy już za sobą.. To miejsce ma swój klimat, swoją duszę, stanowi historyczne centrum Woli Duchackiej, ten park to właściwie „gotowiec”, wystarczy zobaczyć – podkreślał radny dzielnicy Jarosław Kajdański.
  • 12 maja 2009 r. –  Spotkanie w sprawie działań na rzecz utworzenia Parku Duchackiego w Wydziale Kształtowania Środowiska UMK na os. Zgody. Spotkanie prowadziła dyrektor Wydziału Małgorzata Mrugała, przy udziale licznych pracowników, z których każdy coś wnosił do tematu. Inspektor Przemysław Szwałko przygotował wszystkie materiały poglądowe. Obecni byli także przedstawiciele Wydziału Skarbu, Miejskiego Konserwatora Zabytków, oraz Zarządu Infrastruktury i Transportu. Ważna była obecność radnego miasta Włodzimierza Pietrusa z Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Obecni byli także przedstawiciel Rady Dzielnicy XI Jarosław Kajdański oraz Zofia Filipowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej. Pani Filipowicz przypomniała, ze park w tym miejscu był już planowany w studium wiele lat temu, co potwierdziła przedstawicielka Wydziału Skarbu, dysponując tymi planami… Insp. Szwałko poinformował, że Park Duchacki został wpisany na listę rankingową zieleni parkowej w poz. 28, ale na szczęście nie decyduje kolejność, lecz przyznane punkty, a w tym przypadku ich nie brakuje… Nie będzie starań o „zespół krajobrazowo-przyrodniczy”, bo wg prawa nie można by wykonać tam infrastruktury typu oświetlenia, ławki, kosze etc. Staramy się więc o PARK GMINNY, który taką infrastrukturę może i powinien posiadać. Park miałby zajmować obszar ok. 4 ha, więcej niż początkowo nakreślono, bowiem warto postarać się o miejsca parkingowe, które mogłyby się znaleźć od strony ul. Albańskiej. Granice parku wyznaczałyby mniej więcej ulice: Laszczki, Białoruska, Malborska i Albańska, z Estońską pośrodku jako centralną aleją parkową o statusie „ciągu pieszo-jezdnego”. Wnioski: trzeba wystąpić o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zatrzyma wydane inwestorom „wuzetki”. Z wnioskiem o przystąpienie do planu może wystąpić Rada Dzielnicy, może też Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej…
  • 27 maja 2009 r.Rada Dzielnicy XI uchwala szeroko uzasadniony wniosek do Biura Planowania Przestrzennego UMK o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  • 9 czerwca 2009 r. – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odpowiada, że wniosek złożony na spotkaniu konsultacyjnym w dn. 12 maja o utworzeniu w ul. Estońskiej ciągu pieszo-jezdnego został rozpatrzony pozytywnie.
  • 18 czerwca 2009 r. wniosek o mpzp, popierający Radę Dzielnicy XI, składa Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody.
  • 15 lipca 2009 r. – wniosek o mpzp, popierający Radę Dzielnicy XI, składa Stowarzyszenie Podgorze.pl
  • 20 lipca 2009 r. – poparcia dla utworzenia Parku Duchackiego udziela poseł na Sejm RP Łukasz Gibała (PO).
  • 31 lipca 2009 r. – radny Włodzimierz Pietrus składa interpelację do Prezydenta Miasta m.in. w sprawie terenów pod Park Duchacki.
  • Sierpień 2009 r. „pielęgnacyjna” wycinka 19 drzew na jednej z prywatnych działek, poniżej przedszkola przy ul. Estońskiej.. Zgodę wydaje Wydział Kształtowania Środowiska, a w Wydziale Architektury i Urbanistyki trwa procedowanie wydania „wuzetek” na zabudowę. Protestują radni dzielnicy, sprawę nagłaśniają  media, w tym orędująca za Parkiem Duchackim od samego początku red. Paulina Polak z „Dziennika Polskiego”.
  • 2 września 2009 r.wniosek o mpzp, popierający Radę Dzielnicy XI, składa Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.
  • 23 września 2009 r. – radna Grażyna Fijałkowska składa interpelację do Prezydenta Miasta w sprawie wycinki drzew przy ul. Estońskiej.
  • 19 października 2009 r. – Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody składa   odwołanie od decyzji środowiskowej Prezydenta Miasta w sprawie zabudowy części działek przy ul. Estońskiej.
  • 2 i 16 listopada 2009 r. – temat Parku Duchackiego wraca do Komisji Planowania Przestrzennego RMK. Wiceprezydent Kazimierz Bujakowski udziela informacji nt. działań na rzecz utworzenia parku, do czego UMK został zobowiązany przez Komisję z dn. 16 marca 2009 r. Na komisji obecni są właściciele działek oraz pełnomocnik rodziny państwa Bemów. Ci ostatni wyrażają gotowość rozmów nt. sprzedaży działek o łącznej powierzchni ok. 3 ha. Radni Grażyna Fijałkowska (PO) i Włodzimierz Pietrus  (PiS) zostają wydelegowani przez przewodniczącego Komisji Grzegorza Stawowego do zespołu prowadzącego negocjacje.
  • 26 listopada 2009 r. – odbywa się spotkanie pełnomocnika właścicieli mec. Jacka Wczelika z wiceprezydentem Kazimierzem Bujakowskim, przy udziale dyrektor Wydziału Skarbu Marty Witkowicz oraz ww. wymienionych radnych. Złożono ofertę sprzedaży działek na kwotę 9 mln, rozłożoną na dwie raty (4 mln – r. 2010, 5 mln – r. 2011).
  • 6 grudnia 2009 r. – radny Łukasz Słoniowski składa wniosek do budżetu miasta na rok 2010 o zabezpieczenie kwoty 2 mln zł na Park Duchacki.
  • Grudzień 2009 r. –  ani ze strony Prezydenta i Urzędu Miasta, ani ze strony radnych miasta nie przechodzi oczekiwany zapis w budżecie na rok 2010 o wykupieniu działek pod Park Duchacki.
  • 28 stycznia 2010 r. – spotkanie w siedzibie Rady Dzielnicy XI wszystkich zaangażowanych stron. Zaproszony na nie wiceprezydent miasta Kazimierz Bujakowski w imieniu swoim oraz dyrektor Wydziału Skarbu UMK Marty Witkowicz – przesłał list na ręce przewodniczącej Dzielnicy XI Bożeny Piekarczyk, w którym poinformował, że Wydział Skarbu zlecił wycenę działek, zaoferowanych przez rodzinę Bemów do sprzedaży Miastu z przeznaczeniem na Park Duchacki. I to zlecenie wyceny działek trwa… (W kuluarowej opinii zaoferowana cena nie jest wygórowana). Obecni na spotkaniu przedstawiciel właścicieli Stanisław Bem oraz ich pełnomocnik mec. Jacek Wczelik – nie kryli rozczarowania postawą władz miasta. Poza tym wiceprezydent w przysłanym liście przypomniał, że w budżecie na rok 2010 nie zapisano środków finansowych na pozyskanie terenu pod Park Duchacki. I wreszcie, że wykupienie terenu jest możliwe dopiero w końcu br., gdy zostaną do rozdziału wolne środki z innych zadań. W toku dyskusji uzgodniono, że niezbędna jest działanie bezpośrednie, czyli wizyta u prezydenta Jacka Majchrowskiego.
  • 8 stycznia 2010 r. – radny dzielnicy Jarosław Kajdański – za namową red. Pauliny Polak i przy pomocy syna Krzysztofa Kajdańskiego – utworzył na serwisie społecznościowym Facebook stronę Parku Duchackiego.
  • 17 lutego 2010 r. – radny miasta Włodzimierz Pietrus „ze względów proceduralnych” wycofuje zgłoszoną wcześniej poprawkę do budżetu miasta w sprawie Parku Duchackiego.
  • 9 marca 2010 r. wizyta u wiceprezydenta miasta Kazimierza Bujakowskiego z  inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej i z udziałem Rady Dzielnicy XI. Była obecna także wicedyrektor Wydziału Skarbu UMK Anna Trembecka. Radę Dzielnicy XI reprezentowali: Halina Karlińska i Jarosław Kajdański, a Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej – Beata Anna Symołon, Renata Kijewska i prof. Wojciech Przegon z Uniwersytetu Rolniczego. Przekazano Wiceprezydentowi m.in. teczkę z zebranymi podpisami oraz kalendarium działań na rzecz Parku Duchackiego.  Dowiedzieliśmy się m.in., że z końcem marca ma być gotowy operat szacunkowy działek zaoferowanych Miastu pod Park Duchacki przez część prywatnych właścicieli. Wiceprezydent powiedział, że w II połowie roku – w ramach przesunięć budżetowych – sprawa wykupienia gruntów pod Park stanie się przedmiotem debaty i głosowania.  Dopilnujemy, aby tak się stało. Spotkanie upłynęło w konstruktywnej atmosferze, co Wiceprezydent potwierdził tego samego dnia w wypowiedzi prasowej.
  • 16 marca 2010 r. – na Walnym Zgromadzeniu członków Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (o ponad stuletniej tradycji) autorka monografii o Podgórzu Duchackim Ewa Gaj prosiła wraz z Mikołajem Korneckim, przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, o wystosowanie apelu TMHiZK do prezydenta miasta w celu wsparcia idei zakupu terenu parku podworskiego na Woli Duchackiej. Wniosek został przegłosowany jednomyślnie. Ponadto przypomniano dyrektorowi Michałowi Niezabitowskiemu o wsparciu projektu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – bardzo chętnie to będzie robił. Ważne jest to, że i w tym gronie usłyszano o lokalnym projekcie. Członkami Towarzystwa są intelektualiści, ludzie zajmujący ważne stanowiska w mieście, a więc będą mogli wspierać projekt w swojej strefie wpływów.
  • 29 maja 2010 r. – w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się Konferencja samorządowa zatytułowana „Parki w Krakowie”, z udziałem przedstawicieli reprezentujących Park Dębnicki, Zielony Zakrzówek oraz Park Duchacki. Jej pomysłodawcą był przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Włodzimierz Pietrus, a patronem przewodniczący Rady Miasta Józef Pilch. O Parku Duchackim mówili: Beata Anna Symołon., Mikołaj Kornecki oraz Jarosław Kajdański. Prezentacja Parku Duchackiego polegała także na trwającej w magistracie od 26 maja do 6 czerwca wystawie „Wiosna w Parku Duchackim” (m.in. w czasie Dni Otwartych Magistratu). Jej organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego z ul. Beskidzkiej (gdzie też początkowo wystawę otwarto 5 maja, a która wróci w to miejsce do końca czerwca), z orędowniczką parku dyrektor Teresą Grzybowską na czele. Autorem zdjęć jest Jarosław Kajdański, ale na wystawie nie zabrakło także zdjęć archiwalnych ze zbiorów rodzinnych p. Stanisława Bema oraz unikatowej reprodukcji mapy katastralnej i zdjęć satelitarnych ze zbiorów Mikołaja Korneckiego, przewodniczącego Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Po konferencji w magistracie odbyła się impreza plenerowa „Klimaty starego parku”, której gospodarzem był Osiedlowy Klub Kultury „Wola” przy ul. Malborskiej.  Następnie wręczono nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym „Park Duchacki” –  wystawa prac potrwa do końca czerwca. Otwarto także wystawę fotografii Beaty Anny Symołon, Pawła Kurka i Romana Łaniewskiego, na której pokazano też współczesne akwarele Henryka Majcherka i przedwojenne Michała Nalepki, fotografie z archiwum rodziny Bemów, a także projekty zagospodarowania parku z Wydziału Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego, przygotowane przez  prof. Wojciecha Przegona i dr. inż. Leszka Bylinę.  Wystawa ta została 15 czerwca przeniesiona do UR, do czytelni profesorskiej na I piętrze w Alejach – można ją tam oglądać do połowy lipca. Imprezę zwieńczył spacer po terenach Parku Duchackiego – tego, który ma szansę powstać i tej części, której nie udało się wynegocjować od prywatnych właścicieli. Oprowadzał i opowiadał Stanisław Bem, nestor rodu, z wnuczkiem Jakubem.
  • Maj 2010 r. – uzbierano już w sumie 1618 podpisów poparcia wśród mieszkańców.
  • 26 maja 2010 r.  powstał bardzo długo oczekiwany projekt uchwały, złożony przez grupę radnych miasta (kolejno: Paweł Bystrowski, Grażyna Fijałkowska, Katarzyna Migacz, Małgorzata Radwan-Ballada, Krzysztof Sułowski, Marta Suter i Jerzy Woźniakiewicz), który 7 czerwca został zaopiniowany pozytywnie przez Komisję Planowania Przestrzennego. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu uchwała zostanie podjęta.
  • Czerwiec 2010 r.Cecylia Malik dała się poznać jako driada Parku Duchackiego. Pojawiła się na jednym z piękniejszych drzew, oświadczając: – Weszłam dziś na tą lipę, narażając się na zagryzienie przez komary, aby poprzeć protest obrońców Parku na Woli Duchackiej. Chcą oczywiście wybudować tam bloki, jakby nie mieli miejsca gdzie indziej, a jest czego bronić, tyle obłędnych dębów, jesionów, lip, Boże! puszcza, choć tak mała.

Lipa w Parku Duchackim to 248 drzewo w artystycznym programie Cecylii Malik. Finał Projektu „365 Drzew” nastąpi 25 września.

  • 6 lipca 2010 r. – po godz. 16 krótka audycja w Radiu Kraków o Parku Duchackim, przygotowana przez red. Joannę Porębską.
  • 7 lipca 2010 r. Rada Miasta (przy obecności 31 radnych, 29 głosowało za, a  2 przeciw) podjęła uchwałę „w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących utworzenia Parku Duchackiego”.
  • 8 lipca 2010 r. Rada Dzielnicy XI podejmuje uchwałę wnioskującą o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Miasta Krakowa na rok 2011 i lata następne na wykupienie gruntów pod park Duchacki.
  • 16 i 29 lipca 2010 r. – z takimi datami Wydział Architektury UMK wydał decyzje o warunkach zabudowy działek numer 302/15 i 302/14, między ulicami Białoruską a Estońską, poniżej przedszkola. Działki te nie zostały zaoferowane Miastu na sprzedaż pod planowany Park Duchacki, ale stanowią integralną część historycznego parku podworskiego. O wydaniu „wuzetek” powiadomiło Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody zapewniając, że złoży odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Powoła się zapewne na istotne sprzeczności w wydanej decyzji, gdzie w części dotyczącej ochrony środowiska wymieniono wszystkie walory Parku Duchackiego: krajobrazowo-przyrodnicze, dendrologiczne (liczne pomniki przyrody), z siedliskami chronionych roślin i płazów, ze stawami datowanymi na rok 1425. Inwestor zabudowy ma to wszystko uszanować i chronić, w ramach tego ma np. wykonać kanalizację… typu szambo. To niezwykłe wyzwanie, jak zbudować dwa domy jednorodzinne na takim terenie! Na łamach prasy Wydział Kształtowania Środowiska zapewnił, że będzie swoje warunki egzekwował.
  • 18 sierpnia 2010 r. – z tą datą mec Jacek Wczelik, pełnomocnik pp. Bemów, otrzymał pismo z  Wydziału Skarbu UMK wyjaśniające, iż zwrócono się do rzeczoznawcy majątkowego o weryfikację operatu szacunkowego pod kątem uwag i dokumentów przedstawionych przez Pełnomocnika. Jeśli zostaną uwzględnione, to do operatu zostanie dopisany aneks. A wtedy stanowiska negocjacyjne obu stron będą zbliżone.
  • 25 sierpnia 2010 r.Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, informuje, że „wydano decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla kolejnej działki Parku Duchackiego (poprzednia dla dz. 302/15 została zaskarżona przez Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody), tym razem dla 302/14. Oczywiście tę decyzję też będziemy skarżyć”. Znowu decyzja podjęta w okresie wakacyjnym, jak to było w ub.r. przy „pielęgnacyjnej” wycince drzew na ww. działkach. Działka 302/14 położona jest przy ul. Białoruskiej i bezpośrednio przylega do działki 302/15, obie poniżej przedszkola przy Estońskiej. Dla ścisłości działki te stanowią część historycznego parku podworskiego, ale nie wchodzą w zakres planowanego Parku Duchackiego. Park będzie po drugiej stronie ul. Estońskiej, niemniej niekwestionowane walory tych terenów są takie same. Dobrze, że TnROP tego pilnuje, byłoby konieczne, aby odezwali się także zgodnym chórem wszyscy sygnatariusze lipcowej Uchwały RMK w sprawie utworzenia Parku Duchackiego.
  • Wrzesień 2010 r.Max Szelęgiewicz i Jaro Gawlik z OKK Wola jako dwaj „desperados” Parku Duchackiego (zamiast broni noszą gitarrry) wytropili, że na Małopolskich Targach Mieszkaniowych w dn. 11 – 12 września br. zaprezentowała się w ramach debiutów targowych firma ABM Investements Sp. z o.o. Sp. kom, która rozpoczęła sprzedaż mieszkań Osiedla pod Dębami, zlokalizowanego przy ul. Białoruskiej, naprzeciwko planowanego Parku Duchackiego. Na razie wiemy tylko tyle, że na osiedlu Pod Dębami mają wyrosnąć m.in. dwa wieżowce 11-piętrowe, termin oddania – 2013 rok. Jak sama nazwa wskazuje na osiedlu tym będą dęby, albo to, co po nich zostanie.
  • 25 września 2010 r. – w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi spotkanie w Parku Duchackim na „Jesiennym grillu poetyckim”. – Poza grillowaniem poezji jeszcze wyprawa w głąb parku ze Stanisławem Bemem i dotarcie tam, gdzie jeszcze nie bywaliśmy, zajrzenie na chwilę do tzw. „Refektarza”, liczenie ocalałych dębów… Którzy kochacie Park przyjdźcie, grillowanie na terenie gościnnego Przedszkola nr 51, ul. Estońska 2, w pobliżu zjeżdżalni, malutkich domków, piaskownicy, czysta poezja! – nawoływał Jaro Gawlik.
  • 28 września 2010 r. Rada Dzielnicy podjęła uchwałę przeciwko budowie os. Pod Dębami, mimo iż magistrat nie zwrócił się o wydanie opinii w tej sprawie. W uzasadnieniu uchwały napisano: „Inwestycja – na którą wydano już zgody, wbrew negatywnej opinii Rady Dzielnicy XI, a także Wydziału Kształtowania Środowiska UMK – planowana jest w bliskim sąsiedztwie planowanego Parku Duchackiego. Naruszy ona objęty ochroną prawną ekosystem o walorach krajobrazowo-przyrodniczo-historycznych. Inwestor w międzyczasie – w ogóle nie zasięgając opinii Rady Dzielnicy XI – poszerzył zakres i podniósł wysokość zabudowy. Początkowo na tym terenie miały powstać cztery budynki 4-piętrowe, następnie cztery budynki 5-piętrowe, a teraz ma powstać pięć budynków, w tym trzy 5-piętrowe i dwa 11-piętrowe. Zdecydowanie protestujemy przeciwko tej inwestycji i sposobom jej realizacji, które godzą w interes społeczności lokalnej, którą Rada Dzielnicy XI reprezentuje”.
  • 6 października 2010 r. interpelacja radnego miasta Łukasza Słoniowskiego w sprawie wydania zgody na budowę os. Pod Dębami.
  • 21 października 2010 r. –  konferencja pt.  „Przestrzeń publiczna Woli Duchackiej”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, w Osiedlowym Klubie Kultury przy ul. Malborskiej 98. Rodzi się pomysł napisania przez SPWD razem z Uniwersytetem Rolniczym monografii Parku Duchackiego.
  • 26 października 2010 r. –  mieszkańcy zaalarmowali, że na ul. Białoruską wjechały koparki na planowane os. Pod Dębami – w sąsiedztwie Parku Duchackiego. Tak więc rusza budowa, mają na nią prawomocną zgodę, wydaną przez Wydział Architektury UMK, mimo iż Wydział Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska UMK wydał parokrotnie opinię negatywną, podobnie Rada Dzielnicy XI. Stawiają bloki, w tym 11-piętrowe. Prezydent Majchrowski nie zdążył jeszcze odpowiedzieć na alarmującą interpelację radnego Słoniowskiego w tej sprawie… Wiemy, że jeżeli zasypią zlokalizowane tam cieki wodne zasilające stawy Parku Duchackiego, to stawy wyschną na amen, padnie unikatowy ekosystem. Jak można było na to pozwolić!
  • 19 listopada 2010 r. – Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, informuje, że „Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie po rozpatrzeniu odwołania Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Krakowa o ustaleniu warunków zabudowy dla budowy budynku przy ul. Estońskiej (teren parku podworskiego na Woli Duchackiej). W uzasadnieniu SKO stwierdziło ze decyzja została podjęta bez uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. SKO stwierdziło że błędne jest stwierdzenie RDOS, który wskazał, że obszar inwestycji leży poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie Ustawy o ochronie przyrody, a tym samym brak jest podstaw do uzgodnienia warunków zabudowy. SKO podzieliło stanowisko Towarzystwa, że ochrona gatunkowa (w tym przypadku ochrona płazów) jest formą ochrony przyrody i w związku z tym projekt decyzji WZ wymaga uzgodnienia z RDOS”.
  • 21 listopada 2010 r. –  do redakcji miesięcznika „Wiadomości” zadzwoniła mieszkanka bloku przy ul. Estońskiej  z informacją, że koparki na budowie os. Pod Dębami przy ul. Białoruskiej, w sąsiedztwie planowanego Parku Duchackiego, naruszyły system korzeniowy dębów, które wg warunków wydanych przez Wydział Kształtowania

Środowiska UMK miały być chronione.  Mariusz Waszkiewicz z TnROP potwierdził, że prace w rejonie dębów powinny być wykonywane ręcznie. Jak się okazało, koparki nie uszkodziły dębów, ale inspektorzy Wydziału Kształtowania Środowiska poinstruowali pracowników budowy. Od naszej interwencji plac budowy został zasłonięty przed oczami mieszkańców i tych którzy strzegą zachowania walorów terenów podworskich.

  • Rada Dzielnicy XI – szuka sposobów na podważenie zgody na budowę os. Pod Dębami i posłała szereg pism, m.in. do Wydziału Architektury: „W związku z wydaniem pozwoleń na zabudowę działek przy ul. Białoruskiej, prosimy o zbadanie, czy planowana wysoka zabudowa, czyli mocniejsze osadzenie w gruncie, nie będzie kolidowała z przebiegającą w okolicy magistralą wodociągową Raba 2. Obecność strategicznej dla miasta infrastruktury podziemnej w tym rejonie podważa bezpieczeństwo tej nowej inwestycji”. Wydział odpowiedział, że „budynki wysokie zaprojektowane są w północnej części osiedla”, a odległości ich od magistrali Raba 2 wynoszą od 32 do 38 m.
  • 23 listopada 2010 r. – to data odpowiedzi Wydziału Architektury dla Rady Dzielnicy. W podsumowaniu pisma podano, że „W każdym procedowanym przez tutejszy Urząd postępowaniu (…) zwracano się (…) o opinie do Rady Dzielnicy” – co reguluje zarządzenie Prezydenta Miasta z 30.04.2007 r. Tymczasem w przypadku os. Pod Dębami zwrócono się do Rady Dzielnicy tylko wówczas, gdy procedowano niższą zabudowę, na którą także wydano opinię negatywną, a gdy podniesiono zabudowę do bloków 11-piętrowych – o opinię nie zwrócono się już wcale. Nie było zatem żadnych konsultacyjnych spotkań z inwestorem, na które powołano się w cytowanej odpowiedzi. W piśmie podano także, że negatywna opinia Rady Dzielnicy nie stanowi podstawy do wydania decyzji odmownej. Na zakończenie pisma z Wydziału Architektury uświadomiono radnych dzielnicy, że jednym ze sposobów na ochronę terenu wartościowego pod względem przyrodniczym jest… uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czyli zawrócono całą sprawę Parku Duchackiego do punktu wyjścia sprzed lat, gdy kierowano (poparte przez kogo tylko się dało) wnioski do Biura Planowania Przestrzennego UMK o sporządzenie takiego planu. Wówczas udzielono końcowej odpowiedzi, że nie można robić planów tam, gdzie już są wydane „wuzetki”.
  • 16 grudnia 2010 r. – z tą datą Wydział Kształtowania Środowiska udziela Dzielnicy XI odpowiedzi na pismo z 12 listopada 2010 r. w sprawie budowy os. Pod Dębami przy ul. Białoruskiej. Wydział przyznaje, że wydał zgodę na usunięcie drzew takich, jak topole, robinie, morwy, wierzby oraz 1 szt. dębu. W zamian inwestor został zobowiązany do „nasadzenia 21szt. nowych egzemplarzy cennych gatunków”. Inwestor ma obowiązek zabezpieczenia starodrzewu dębowego przed uszkodzeniem „przez wygrodzenie z placu budowy”. Pracownicy Wydziału mają „dokonywać kontroli w trakcie trwania budowy oraz na etapie realizacji projektu zieleni”. Jednocześnie na działkach, znajdujących się w graniach planowanego parku przeprowadzono kontrolę w dn. 7 grudnia 2010 r. i stwierdzono, że nie są tam prowadzone żadne prace, „w związku z czym brak jest podstaw do prowadzenia monitoringu”, o który wnioskował w swoim piśmie ustępujący Zarząd Dzielnicy.
  • 27 grudnia 2010 r. – do Rady Dzielnicy XI wpłynęło pismo, jakie prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jerzy Wyrozumski skierował do Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, w którym czytamy: „Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa gorąco popiera wniosek Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie w sprawie utworzenia Parku Duchackiego. Sprawa była dyskutowana na Walnym Zgromadzeniu Towarzystwa w dniu 16 marca 2010 r. i zakończyła się uchwałą o poparciu działań Rady i Zarządu Dzielnicy w tym zakresie”.
  • ·         VI kadencja krakowskiego samorządu – 16 lutego 2011 r. –  radni złożyli szereg poprawek do tegorocznego budżetu, uwzględniających Park Duchacki: Włodzimierz Pietrus (PiS) złożył dwie poprawki: a) do budżetu na rok 2011 wpisał kwotę 3 mln zł na utworzenie Parku Duchackiego (początek wykupu gruntów); b) do Wieloletniego Planu Finansowego (inwestycje programowe) wpisał 9 mln zł, z rozłożeniem na 3 raty (lata 2011 – 2013). Marcin Szymański (PiS) – złożył poprawkę na 8,5 mln zł na wykup gruntów pod Park Duchacki. Klub Radnych PO podpisem Grzegorza Stawowego – w Wieloletniej Prognozie Finansowej złożył poprawkę na wykup terenów pod Park Duchacki w kwocie 8 mln zł, rozłożonych 4 raty (2011 – 2014 po 2 mln zł). Dobra wiadomość to ta, że radni prawie wszystkich klubów (z wyjątkiem klubu Przyjazny Kraków – to klub prezydencki Jacka Majchrowskiego) ruszyli do boju o Park Duchacki. Zła wiadomość to ta, że tylko radny Pietrus wpisał kwotę, jaką zaoferował miastu Pełnomocnik właścicieli terenu i nieruchomości. Sesja budżetowa była bezprecedensowa, bo trwała wyjątkowo krótko. Obowiązywała dyscyplina partyjna i klubowa, więc poprawki PiS zostały bezdyskusyjnie odrzucone, a poprawki PO bezdyskusyjnie en bloc przyjęte, w tym poprawka dotycząca Parku Duchackiego, z przeznaczeniem po 2 mln zł w latach 2011 – 2014, czyli od tego roku zaczynając. Poważne obawy budzi to, że radni PO w przypadku Parku Duchackiego chcą realizować swój program zamiany gruntów. Pewnym rozczarowaniem było to, że w projekcie budżetu przygotowanym przez prezydenta Jacka Majchrowskiego nie było zapisu o wykupie terenów pod Park Duchacki. Było to tym bardziej niezrozumiałe, że dwa magistrackie wydziały (Skarbu i Kształtowania Środowiska) pracują nad powstaniem Parku Duchackiego. Pierwszy ma za zadanie wynegocjować cenę zaoferowaną miastu przez Pełnomocnika właścicieli podworskiej nieruchomości – kwota 9 mln zł rozłożona na dwie raty – oraz podpisać z nim umowę, drugi ma równolegle opracowywać koncepcję gminnego parku. Tymczasem na łamach „Dziennika Polskiego” rzeczniczka Prezydenta Majchrowskiego zadeklarowała w jego imieniu, że  „miasto nie wycofuje się z wykupu działek po park (…) Wiele wskazuje, że w ciągu roku pieniądze się znajdą”. No i się znalazły, tyle, że za mało.
  • ·         21 marca 2011 r. – odbył się happening pt.„Powitanie Wiosny w Parku Duchackim”, zrealizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I.Gałczyńskiego, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka, Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 – pod patronatem Rady Dzielnicy XI. Uczestniczyły w nim dzieci poprzebierane za kwiaty, ptaki, motyle etc. Ich barwny i gwarny przemarsz z placówek uczestniczących w happeningu zakończył się w przyszłym Parku Duchackim przy ul. Estońskiej, gdzie symbolicznie zasadzono kwiaty, w tym hiacynty. Imprezie towarzyszył też happening teatralny i plener plastyczny.
  • ·         5 czerwca 2011 r. – mamy już 1720 podpisów poparcia. W ich zbieranie zaangażowanych było wiele osób, mieszkańcy Woli Duchackiej, członkowie SPWD oraz radni dzielnicy.
  • ·         11 – 22 lipca 2011 r.grupa 30 studentów Wydziału Architektury Krajobrazu Studiów Międzywydziałowych Uniwersytetu Rolniczego w ramach praktyki geodezyjno-dendrologicznej przeprowadziła prace inwentaryzacyjne na terenie byłego parku podworskiego. Pracowali w czterech zespołach pod kierunkiem sześciu pracowników akademickich. Przebadano: XVII-wieczną wozownię wraz z ruinami dawnej stajni, tzw. stary dwór z ruinami XIX-wiecznego lamusa i drogę dojazdową, zarośnięty staw rybny oraz obecny staw (największy z czterech, jaki pozostał z założenia duchaków w 1425 r.). Pomysłodawcą i organizatorem akcji był prof. Wojciech Przegon. Do końca roku akademickiego 2011/2012 studenci mają przedstawić koncepcję rewitalizacji i zagospodarowania Parku Duchackiego. Podczas praktyki wszyscy byli pod wrażeniem staropolskiej gościnności państwa Bemów.
  • ·         25 sierpnia 2011 r.zaproszenie przedstawicieli Rady Dzielnicy XI przez Wydział Skarbu UMK celem omówienia spraw związanych z przyszłym zagospodarowaniem budynku przy ul. Mochnackiego 71 (stary dwór) na terenie Parku Duchackiego. Poinformowano radnych, że na przełomie października i listopada zostanie podpisana umowa notarialna z właścicielami terenów podworskich, że wynegocjowano cenę 8 mln 351 tys. zł, płatne ratami w latach 2011 – 2015, właściciele wyprowadzą się pół roku po podpisaniu umowy. Zobowiązano Radę Dzielnicy, aby w ciągu 3 miesięcy wypracowała projekt wykorzystania nabytego przez Gminę obiektu.
  • ·         13 września 2011 r. – potrzebna na pierwszą ratę kwota 2 mln zł została bez uszczegółowienia zapisana w budżecie jako wykup mienia. Aby Prezydent mógł przeznaczyć ją na Park Duchacki, potrzeba była pozytywna opinia dwóch Komisji Rady Miasta. Komisja Budżetowa przegłosowała  pozytywną opinię, ale po burzliwej dyskusji.  Aby  krytyczny stosunek  niektórych radnych z Komisji Mienia nie zaważył na losach Parku Duchackiego, na decydujące obrady Komisji w dn. 13 września stawili się radni dzielnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej oraz mieszkańcy. Przewodniczący Janusz Chwajoł wprowadził temat Parku pod obrady w punkcie pierwszym. Dyrektor Wydziału Skarbu Marta Witkowicz przedstawiła projekt i wyjaśniła wątpliwości.  Jako członek Komisji radny Bogusław Kośmider zawnioskował o imienne głosowanie. Radni jednogłośnie przyjęli opinię pozytywną,  co wywołało aplauz zebranych mieszkańców. Zasługi w uzyskaniu pozytywnej opinii mieli także Grażyna Fijałkowska (PO) i Włodzimierz Pietrus (PiS). Wsparcia medialnego udzielił „Dziennik Polski” piórem red. Pauliny Polak.
  • ·         16 września 2011 r. – jesienne sprzątanie Parku Duchackiego w ramach akcji „Sprzątanie świata”. Organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, we współpracy z Osiedlowym Klubem Kultury oraz Radą Dzielnicy XI. Udział wzięli mali uczestnicy zajęć w MDK przy ul. Beskidzkiej, których wraz z rodzicami przyprowadziła dyr. Teresa Grzybowska. Dorośli najedli się wstydu za innych dorosłych, którzy notorycznie zaśmiecają teren podworski czym się da.
  • ·         24 września 2011 r. – po raz kolejny „Jesień w Parku Duchackim”, impreza plenerowa przed Przedszkolem Samorządowym nr 51 przy ul. Estońskiej w ramach Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej oraz Osiedlowy Klub Kultury, przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XI. Kapitan AK Włodzimierz Wolny uroczyście wręczył medale za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Stanisławowi Bemowi, płk. Stanisławowi Filipowiczowi i prof. Wojciechowi Przegonowi. Ostatni właściciel dworu Stanisław Bem odebrał medal jako symboliczne podziękowanie za zasługi swojej babci – Stanisławy ze Smolików Bemowej, która podczas okupacji udostępniła dwór i park na spotkania AK, i swojego ojca Stanisława, żołnierza AK, zamordowanego przez NKWD 23 grudnia 1945 r.
  • ·         4 października 2011 r. – Rada Dzielnicy XI na połączonym posiedzeniu Komisji Kultury i Komisji Zieleni, w obecności Zarządu, wysłuchała opinii przedstawicieli stowarzyszeń i placówek kulturalnych, radnych miasta, a także zaangażowanych osób, co do sposobu zagospodarowania obiektu przy u. Mochnackiego 71. Na tej podstawie wypracowana zostanie przez Radę Dzielnicy propozycja zagospodarowania tzw. starego dworu w Parku Duchackim. Wśród licznych obecnych zabrakło zaproszonej dyrekcji Domu Kultury „Podgórze” oraz dyrekcji Podgórskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel właścicieli oraz proboszcz parafii na Woli Duchackiej.
  • ·         12 października 2011 r. – uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 20-lecia dzielnic. Zostaje rozstrzygnięty plebiscyt „Dziennika Polskiego” na hity XX-lecia. Park Duchacki zajmuje III miejsce. Redaktor naczelny Piotr Legutko uzasadnia: „Poprzez działalność dzielnicy można jednoczyć wszystkie siły społeczeństwa obywatelskiego”. W październikowym nr. miesięcznika lokalnego „Wiadomości” ukazuje się obszerny artykuł autorstwa red. Jarosława Kajdańskiego, podsumowujący wieloletnią walkę o Park, z podkreśleniem informacji z Wydziału Skarbu UMK o tym, że w październiku lub listopadzie będzie podpisana umowa o wykupienie terenów podworskich. Artykuł ten zostaje przedrukowany w dwutygodniku polonijnym „Gwiazda Polarna” (USA) z datą 3 grudnia.
  • ·         Rada Dzielnicy XI – przeprowadza konsultacje i rozmowy z dyrekcją DK „Podgórze” oraz Stowarzyszeniem „Środowisko i My” na temat propozycji zagospodarowania starego dworu pp. Bemów. Posłużyły one do wystosowania pisma z datą 21 listopada do Wydziału Skarbu UMK z odpowiedzią, do czego zobowiązano Radę Dzielnicy na spotkaniu 25 sierpnia.
  • ·         16 listopada 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa opiniuje negatywnie (choć wstępne, ustne sygnały były pozytywne) projekt umowy UMK w sprawie wykupu terenów pod Park Duchacki. O opinię taką wystąpił skarbnik miasta Lesław Fijał. Mimo iż kwota zobowiązania spłacana byłaby ratalnie, zostałaby zaliczona do zadłużenia miasta, które jako dług publiczny jest zamrożone rozporządzeniem ministra finansów. Było ono oprotestowane przez większość samorządów Polsce. Obowiązuje do końca roku, a brak jego wyraźnej prolongaty na rok przyszły zasiał nadzieję, że nie będzie obowiązywała w nowym roku.
  • ·         18 grudnia 2011 r. – nieznani sprawcy podrzucają worki z odpadami m.in. na teren nieruchomości pp. Bemów. Odpady zapakowane były w worki po soli z Kluczborka. Poproszono Straż Miejską o interwencję – polegała ona na tym, że zamiast ustalenia sprawców, ustalono właścicieli nieruchomości. W międzyczasie worki uprzątnął ZIKiT. Na Facebooku rozpoczęła się dyskusja nad celowością powiadamiania Straży Miejskiej oraz sposobami monitorowania tych terenów.
  • ·         Grudzień 2011 – trwają spotkania okołobudżetowe prezydenta Majchrowskiego z klubami RMK. Na klubie PiS o Park Duchacki pyta radny Włodzimierz Pietrus, na klubie PO o park pyta radna Grażyna Fijałkowska. Prezydent zapewnia publicznie i niezmiennie, że „Park Duchacki będzie”, ale zapisu w projekcie budżetu w dziale wykupu terenów nikt nie może znaleźć.
  • ·         28 grudnia 2011 r. – data  rozporządzenia ministra finansów, które będzie obowiązywało  od 1 stycznia 2012 r. „w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego”, które zastępuje rozporządzenie z 23 grudnia 2010 r.
  • ·         29 grudnia 2011 r. – klub radnych PiS zgłasza do Wieloletniej Prognozy Finansowej „wykup terenów pod Park Duchacki”. Rozłożenie płatności: w 2013 – 2 mln 351 tys 200 zł, lata 2014 – 2016 po 2 mln, co daje wynegocjowaną kwotę 8 mln 351 tys. 200 zł.
  • ·         3 stycznia 2012 r. – kolejna wygrana Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody z Samorządowym Kolegium Odwoławczym i Prezydentem Miasta Krakowa. Tym razem sąd uchylił decyzję dotyczącą ustalenia warunków zabudowy dla budowy domu przy ul. Białoruskiej na dz. 302/14, 302/15, 298/4 (dawny park podworski na Woli Duchackiej).
  • ·         3 stycznia 2012 r. – grupa radnych PO z przewodniczącym RMK Bogusławem Kośmiderem na czele składa projekt uchwały „w sprawie kierunków działania Prezydenta w celu pozyskania terenów przeznaczonych na planowany Park Duchacki w Krakowie”.
  • ·         4 stycznia 2012 r. – II sesja budżetowa. Upada projekt uchwały klubu PiS, większościowy klub PO przegłosował swój projekt. Uchwała ta ma szerokie uzasadnienie, a kończy się propozycją ekwiwalentnej wymiany działek ze szczegółowym harmonogramem: do 30 kwietnia przygotowanie propozycji nieruchomości na wymianę, do 30 września zakończenie negocjacji z właścicielami.

Przegłosowana uchwała została poddana pod wątpliwość przez pełnomocnika właścicieli, który stwierdził, iż według jego wiedzy Wydział Skarbu nie ma działek na wymianę. Poza tym podkreślił, że właściciele nie chcą nowej działki, lecz gotowi są sprzedać tą, co mają. W przypadku sprzedaży zapłacą podatek 19 proc., o tyle więc musiałaby być większa wartość zaoferowanej im działki na wymianę.

  • ·         7 stycznia 2012 r. – na łamach „Dziennika Polskiego” ukazał się obszerny artykuł nt. walki o Park Duchacki i ich wiodących orędowników autorstwa red. Pauliny Polak. A w styczniowym nr. miesięcznika „Wiadomości” tekst pt. „Być albo nie być dla Parku Duchackiego”.
  • ·         17 stycznia 2012 r. – radni miasta z Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska otrzymują do zaopiniowania  projekt uchwały w sprawie zniesienia ochrony przyrody dębu szypułkowego – pomnika przyrody rosnącego przy u. Malborskiej 145 w pobliżu Parku Duchackiego.

Tak to skomentował Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody: „Dąb – pomnik przyrody przy ul. Białoruskiej – radni otrzymali ekspertyzę która stwierdza brak możliwości ratowania drzewa. Obawiam się że to drzewo rzeczywiście jest stracone. Natomiast jest rzecz która mnie niepokoi. Ta ekspertyza jest wykonana na zlecenie dewelopera, który jest zainteresowany wycięciem drzewa. Uważam że w takich przypadkach, jak zniesienie formy ochrony przyrody, Rada Miasta powinna podejmować decyzje na podstawie ekspertyzy zleconej przez Urząd Miasta, a nie przez właściciela działki/dewelopera lub kogoś zainteresowanego finansowo zniesieniem ochrony”.

ñ  21 marca 2012 r. – stało się już naszą tradycją, że witamy Wiosnę w intencji powstania Parku Duchackiego. W tym roku (ze względu na toczące się trudne rozmowy między władzami a pełnomocnikiem właścicieli) nie mogliśmy tego zorganizować na terenie nieruchomości przy ul. Estońskiej. Ale gościny udzieliło nam boisko przy Gimnazjum nr 27 przy ul. Malborskiej, gdzie mieści się Osiedlowy Klub Kultury „Wola”. To właśnie on zorganizował Powitanie Wiosny. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania. Tłum wiosennych przebierańców tworzyły głównie najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 90 przy ul. Czarnogórskiej. Było rysowanie na asfalcie, śpiewanie, tańce i występ klowna Feliksa, który w końcu przeraził się napierającego tłumu wagarowiczów… i ukrył się w szkole.

ñ  16 maja 2012 r. – w foyer sali obrad Rady Miasta Krakowa otwarcie wystawy projektów rewitalizacji Parku Duchackiego, przygotowanych przez studentów Architektury Krajobrazu Studiów Międzywydziałowych Uniwersytetu Rolniczego. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest prof. Wojciech Przegon, mieszkaniec Woli Duchackiej i jeden z orędowników powstania Parku. Prace powstały pod kierunkiem dr. inż. arch. Leszka Byliny i dr. inż arch. Małgorzaty Wilczkiewicz. Wystawa potrwa do 21 maja. Honorowy patronat nad wystawą objęli przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider i rektor Uniwersytetu Rolniczego prof. Janusz Żmija.

ñ  1 czerwca 2012 r. – ww. wystawę prac pokazano podczas 7. Festiwalu „Święto Ogrodów” w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Kopernika.

ñ  4 – 17 czerwca 2012 r. – wystawa prac przeniesiona do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. W zorganizowaniu wystaw wzięło udział Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.

ñ  23 czerwca 2012 r. – podczas gali wręczania corocznych Nagród w Dziedzinie Kultury Dzielnicy XI wyróżniono pamiątkowymi dyplomami kadrę dydaktyczno-naukową i studentów UR za prace na rzecz Parku Duchackiego. Jarosław Kajdański zauważył, że każdy park jest kulturotwórczy, a park podworski w szczególności. Uroczystość odbyła się w MDK im. K.I. Gałczyńskiego przy ul. Beskidzkiej.

ñ  4 lipca 2012 r. – Rada Dzielnicy występuje tym samym pismem do ZEO i do ZIKiT o wyjaśnienie zakresu planowanych prac przy wyznaczaniu i instalowaniu nowego ogrodzenia wokół Przedszkola Samorządowego nr 51 przy u. Estońskiej. „Nowe ogrodzenie obejmuje znacznie mniejszy obszar wokół Przedszkola, przez co wzdłuż ul. Estońskiej powstał dodatkowy pas. Jest on jednak porośnięty drzewami, które stanowią fragment dawnej alei dworskiej. Ze względu na to, że Rada Dzielnicy XI od lat występuje o utworzenie w tym rejonie Parku Duchackiego, prosimy o odpowiedź, czy i jakie są plany wobec dodatkowego odcinka przy ul. Estońskiej” – napisano w piśmie. Dalej przypomniano, że na wniosek Dzielnicy ZIKiT uznał w piśmie z 9 czerwca 2009 r., że ul. Estońska będzie miała charakter ciągu pieszo-jezdnego.

ñ  16 lipca 2012 r. –  z inicjatywy pełnomocnika właścicieli mec. Jacka Wczelika i radnej Grażyny Fijałkowskiej odbyło się spotkanie w gabinecie Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera. P. Wczelik przekazał pismo Kancelarii Radcy Prawnego, opisujące stan obecny i propozycje rozwiązań. M.in. wyłączenie z transakcji dwóch działek o wartości (wg wyceny gminnego rzeczoznawcy) 1 976 200 zł, na których są budynki i doprowadzenie do ich nabycia jeszcze w tym roku w drodze kupna. Propozycja obejmuje także zamianę działek w rejonie ul. Lwowskiej o wartości 1 261 400 zł netto Są one zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Zabłocia jako teren pod zabudowę mieszkaniowo-usługową (Uchwała RMK z 28 czerwca 2006 r.). Chodzi o odtworzenie pierzei budynków wzdłuż ulic Lwowskiej i Na Zjeździe tak, aby wnętrze utworzonego kwartału przeznaczyć pod zieleń utworzoną z elementami małej architektury. Tymczasem Rada Dzielnicy XIII Podgórze zapytanie Wydziału Skarbu w tej sprawie zaopiniowała negatywnie (Uchwała z 13.03.2012 r.), chcąc zachować teren ogólnodostępny w obecnym kształcie. Do ekwiwalentnej zamiany  trzeba by jeszcze znaleźć działki o łącznej wartości 5 113 600 zł. Oto wypowiedź p. Wczelika w tej sprawie:

„Co do idei, żeby częściowo kupić, częściowo zamienić p. Przewodniczący ją popiera. Z pieniędzmi jak wiadomo – krucho, ale za jakąś zmianą w budżecie w tym kierunku – jest. Proponuje spotkanie w 2 dekadzie września z p. dyr. Witkowicz, żeby pomówić o konkretach. Na temat ul. Lwowskiej i proponowanych przeze mnie posunięć Rady i Zarządu Miasta wbrew opinii Rady Dzielnicy XIII – nie wypowiedział się. Co do propozycji terenów zamiennych – to p. dyr. Witkowicz. Czyli miło, ale jak na razie bez żadnych konkretów”.

ñ  13 sierpnia 2012 r. – Rada Dzielnicy XI otrzymuje odpowiedź z ZIKiT na pismo z 4 lipca, w którym wyjaśniono, że: „działka nr 811/14 obr. 49 jedn. ewid. Podgórze, położona przy ul. Estońskiej na wysokości Przedszkola Samorządowego nr 51, posiada użytkownika wieczystego – Spółdzielnię Mieszkaniową „Podgórze” i nie znajduje się w utrzymaniu tut. jednostki. Wobec powyższego [ZIKiT] nie planuje zagospodarowania ww. terenu.

ñ  27 sierpnia 2012 r. – Rada Dzielnicy XI podejmuje uchwałę wnioskującą do Rady Miasta i Prezydenta Krakowa o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta na wykupienie działek pod Park Duchacki oraz znalezienie ekwiwalentnych działek zamiennych.

ñ  8 września 2012 r. – w „Dzienniku Polskim” ukazuje się artykuł red. Pauliny Polak zatytułowany „Park Duchacki – teraz albo nigdy”, informujący o planie przewodniczącego RMK Bogusława Kośmidera. – Chcemy zaproponować właścicielowi inne działki do wymiany, z dopłatą wyrównującą ich wartość. Mamy teraz pieniądze na taką dopłatę, ale jeśli transakcja nie dojdzie w tym roku do skutku, tych pieniędzy na park już nie będzie. Teraz albo nigdy – powiedział przewodniczący Kośmider.

ñ  9 września 2012 r. – w Kronice” TVP Kraków ukazuje materiał poświęcony Parkowi Duchackiemu, w którym zamieszczono wypowiedzi: przew. RMK Bogusława Kośmidera, dyr. Wydziału Skarbu UMK Marty Witkowicz, właściciela Stanisława Bema, pełnomocnika Jacka Wczelika i prezes Stow. Przyjaciół Woli Duchackiej Beaty Anny Symołon.

ñ  7 października 2012 r.Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider napisał na Facebooku: Obiecałem że dziś napiszę, więc piszę: powoli finalizuje się sprawa Parku Duchackiego. Odbyliśmy z właścicielem terenów szereg spotkań, na ostatnim przedstawiliśmy ostateczną propozycję – znajdziemy gotówkę na częściową zapłatę, ale pod warunkiem, że zgodzi się na szybką wymianę gruntów, tak aby nastąpiło to jeszcze w 2012 roku. Czekamy na decyzję właściciela, z całą mocą podkreślając, że wszystko musi się zamknąć w 2012 roku . Jeżeli coś się stanie i nie uda się tego zrobić w tym roku – nie uda się na lata. W najbliższym tygodniu ostateczne spotkanie. Zobaczymy!  Trzymajcie kciuki!

ñ  15 października 2012 r. Bogusław Kośmider wypunktował na Facebooku plan działania dla Parku Duchackiego:

1. Znaleźć pieniądze na część gotówkową – zrobione
2. Znaleźć działki na wymianę bezgotówkową – zrobione
3. Spotkać się z właścicielem/pełnomocnikiem i uzgodnić wybór działek i kwestie gotówkowe – zrobione, ale właściciel poprosił o podział geodezyjny działki
4. Zrobić podział geodezyjny działek – zrobiono w 6 dni, normalnie miesiąc
5. Uzyskać zgodę konserwatora – zrobiono w 4 dni, normalnie miesiąc
6. Uzyskać zgodę geodezji i inne obowiązkowe opinie – w trakcie
7. Uzyskać zgodę Komisji Rady na wymianę działek – do zrobienia
8. Przeprowadzić uchwałę budżetową określającą środki na wykup gotówkowy – do zrobienia
9. Wyłożyć dokumenty ws wymiany gruntów – 6 tygodni – do zrobienia
10. Przygotować umowę w zakresie wykupu i wymiany – do zrobienia
11. Podpisać umowę w zakresie wykupu i wymiany – do zrobienia
12. Przesłać środki gotówkowe – do zrobienia
13. Dokonać zmian właścicielskich w księgach itd. – do zrobienia
14. Opracować plan zagospodarowania terenu i nieruchomości –  do zrobienia przez Radę Dzielnicy.

Jesteśmy w punkcie 6, idzie tak sobie, choć wszyscy chcą pomóc. Mam nadzieję, że zdążymy.
Pozdrawiam i trzymajcie kciuki!

ñ  22 października 2012 r. – Jarosław Kajdański zamieszcza na Facebooku i rozsyła: Propozycja prac nad planem Rady Dzielnicy XI dla Parku Duchackiego dot. pkt. 14 planu przew. RMK B. Kośmidera.

Plan polega na zebraniu i opracowaniu naszych dotychczasowych działań oraz przyjęciu nowych. Kwestie te byłyby omawiane na:

  1. Komisja Zieleni i Ochrony Środowiska R.Dz. XI – 6 listopada, wtorek, g. 17
  2. Komisja Kultury R.Dz. XI – 7 listopada, środa, g. 18.30
  3. Komisja Infrastruktury i Inwestycji R.Dz. XI – 12 listopada, poniedziałek, g.18
  4. Zarząd Dzielnicy XI – data posiedzenia jeszcze do uzgodnienia
  5. Spotkanie w siedzibie Rady Dzielnicy XI zainteresowanych i wspierających nas stron – 28 listopada, środa, g. 18. Zaproszenie dla:

– Wszystkich radnych miasta z naszego okręgu tj. Bogusław Kośmider, Andżelika Wojciechowska, Sławomir Ptaszkiewicz, Adam Migdał, Ryszard Kapuściński. A także orędujących za Parkiem od samego początku radnych: Grażyna Fijałkowska i Włodzimierz Pietrus.

– Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej – Beata Anna Symołon, kpt. Włodzimierz Wolny

– Stowarzyszenie Podgorze.pl – Paweł Kubisztal

– Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa – Mikołaj Kornecki

– Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody – Paweł Waszkiewicz

– Stowarzyszenie Środowisko i My – Wiesława Grąglewska

– DK „Podgórze” i Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód – Marta Perucka-Tytko, Maksymilian Szelęgiewicz i Jaro Gawlik

– MDK im. K.I Gałczyńskiego – Teresa Grzybowska

– Muzeum Historii Miasta Krakowa – Elżbieta Firlet

– prof. Wojciech Przegon – Wydział Architektury Krajobrazu Studiów Międzywydziałowych Uniwersytetu Rolniczego

– Stanisław Bem – przedstawiciel właścicieli

– Ewa Gaj – autorka monografii Dzielnicy XI

– proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej – ks. Krzysztof Mietki CR

Opracowanie planu do przedstawienia Radzie Miasta Krakowa.

ñ  24 października 2012 r. – podczas sesji Rada Miasta podejmuje uchwałę, na podstawie której będzie można sfinansować w gotówce nabycie działek, gdzie znajduje się tzw. stary dwór, a pozostałą działkę nabyć w drodzy wymiany. Oto fragment treści Uchwały nr  LIX/842/12:

w sprawie zmian w budżecie Miasta Krakowa na rok 2012 (dot. dot. zmian w planie wydatków w działach: 700, 758 i 900). (…)

III. Zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych o kwotę 2.000.000 zł, w zadaniu „Regulacja stanów prawnych i pozyskiwanie nieruchomości do zasobu Miasta”. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie w sprawie pozyskania na rzecz Gminy Miejskiej Kraków działek objętych zakresem planowanego parku miejskiego na Woli Duchackiej oznaczonych nr: 814, 712/3 oraz nr 815 obręb 49 Podgórze, położonych przy ul. Mochnackiego w Krakowie. W trakcie przeprowadzonych negocjacji z pełnomocnikiem współwłaścicieli uzgodniono kwotę wykupu działek nr 814 i 712/3, zgodnie z operatami szacunkowymi w łącznej wysokości 1.976.200 zł, natomiast w odniesieniu do działki oznaczonej nr 815 prowadzone są rozmowy w sprawie jej nabycia na drodze zamiany za nieruchomość stanowiącą własność Gminy Miejskiej Kraków.

ñ  3 – 5 listopada 2012 r. – ukazują się następujące publikacje: „Do Parku Duchackiego tylko krok” (Jarosław Kajdański, listopadowe „Wiadomości”), „Wola Duchacka będzie mieć miejski park” (Piotr Rąpalski, portal „Gazety Krakowskiej” krakow.naszemiasto.pl), „Mieszkańcy Woli Duchackiej będą mieli park” (Paulina Polak, „Dziennik Polski”).

ñ  6 listopada 2012 r. – Bogusław Kośmider zapisał na Facebooku:

„Dziś Komisja Mienia i Komisja Budżetowa pozytywnie zaopiniowały propozycje zamiany gruntów z przeznaczeniem na Park Duchacki. Tym samym zrealizowaliśmy kolejny punkt Planu. Teraz wydział Skarbu przygotuje dokumenty o zamianie i wywiesi je na 6 tygodni, i po tym terminie będzie można podpisać umowę”.

ñ  13 listopada 2012 r. – Zarządzenie Prezydenta nr 3347 z 13 listopada 2012 r. w sprawie nabycia na rzecz Gminy Miejskiej Kraków działek objętych planowanym parkiem miejskim na Woli Duchackiej,

ñ  22 listopada 2012 r. –  OSIEDLE Pod Dębami robi osiedle „PO DĘBACH”. Tak zatytułowano wydarzenie, opisane w liście przewodniczącego Komisji Zieleni i Ochrony Środowiska Dzielnicy XI Adama Zabdyra do Jarosława Kajdańskiego:

Pani Danuta Pawlik przysłała mi meila i zadzwoniła, że pracownicy wycinają drzewa. Nie wiemy, czy posiadają stosowne zezwolenia, a najgorsze jest to, że z tego miejsca wypływał strumyk, następnie rurą przelotową pod ul. Białoruską i dalej do stawu. Rura przelotowa została zatkana, a koryto strumyka po stronie posesji ulega likwidacji. Czy Wydział Kształtowania Środowiska wydał taką zgodę? Czy wie, jak bardzo jest niszczone środowisko naturalne otoczenia Parku Duchackiego?”.

Zawiadomiona została Straż Miejska, Wydział Kształtowania Środowiska UMK, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody oraz media. Jedna z mieszkanek okolic Parku Duchackiego, Anna Skrzywanek, dodała, że inwestor planuje budować tam parkingi. Jak tak dalej pójdzie, to dostaniemy od miasta ściek, a nie park…

ñ  28 listopada 2012 r. –  w siedzibie Rady Dzielnicy XI spotkanie wszystkich stron, wspierających powstanie Parku. Oprócz radnych Dzielnicy, obecni byli m.in.: przewodniczący RMK Bogusław Kośmider, radna miasta Grażyna Fijałkowska, prezes i wiceprezes SPWD Beata Anna Symołon i Jaro Gawlik, prof. Wojciech Przegon i dr Leszek Bylina z UR, kierownik OKK Wola Duchacka Max Szelęgiewicz, dyr. Teresa Grzybowska z MDK, Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgorze.pl i członek SKOZK, a także prezes Wiesława Grąglewska ze Stowarzyszenia „Środowisko i My”. Bogusław Kośmider: Podpisanie umowy będzie dwuetapowe, pierwsze, to wykupienie działki i tzw. starego dworu – prawdopodobnie w okresie międzyświątecznym. Drugi etap: zamiana reszty działek, przypuszczalnie po Nowym Roku. Zawiadomienie o tym jest już zawieszone na gminnej stronie www. Miastu zależy na tym, aby Park przejął jeden operator (dzierżawca). Jeśli to się nie uda, to część zieloną, parkową przejęłaby Fundacja Ogród Zoologiczny, a stary dwór jakiś podmiot, byleby nie samorządowy, bo w miejskiej kasie nie ma pieniędzy. Park gminny na Woli Duchackiej i jego regulamin powstanie przypuszczalnie w marcu przyszłego roku.

ñ  1 grudnia 2012 r. – w „Dzienniku Polskim” ukazuje się reportaż Pauliny Polak „Muszą opuścić stary dwór, aby powstał  park Duchacki” – o historii rodziny Bemów poprzez wspomnienia p. Stanisława Bema.

ñ  4 grudnia 2012 r. – pismo do Rady i Zarządu Dzielnicy XI z Wydziału Skarbu UMK „ w związku z prowadzonym (…) postępowaniem, w grudniu 2012 r. planowane jest pozyskanie na rzecz Gminy Miejskiej Kraków nieruchomości objętych projektowanym parkiem miejskim na terenie Woli Duchackiej”. I dalej: „Jak wynika z treści pisma [R.Dz.XI] z dn. 22.11.2011 r. podjęta została decyzja o przeznaczeniu budynku położonego przy ul. Mochnackiego 71 (…) na działalność kulturalno-oświatową, świetlicę integracyjną oraz izbę pamięci poświęconą historii i tradycji Woli Duchackiej. Z uwagi na powyższe zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zarezerwowania w budżecie Miasta Krakowa na  2013 r. odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na bieżące utrzymanie, w dalszej kolejności na adaptację w/w budynku na potrzeby Rady i Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.”

ñ  5 grudnia 2012 r. – odpowiedź ze Straży Miejskiej na interwencję z 22 listopada,  w której napisano m.in., że „wycinka drzew odbywa się na podstawie decyzji Prezydenta Miasta (…). Sprawę zamulonego przepustu pod ulicą Białoruską przekazano do Działu Odwodnień Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, natomiast sprawę chodnika zanieczyszczonego liśćmi przekazano do oczyszczenia przez MPO”.

ñ  5 grudnia 2012 r. – radny miasta Włodzimierz Pietrus składa interpelację do Prezydenta Miasta w sprawie interwencji z 22 listopada.

ñ  6 grudnia 2012 r. – odpowiedź z Wydziału Kształtowania Środowiska UM na interwencję z 22 listopada,  w której napisano m.in., że „po wykonanych oględzinach przedmiotowego terenu [stwierdzono], że prace budowlane i związana z tym wycinka drzew (…) w zakresie związanym  z budową miejsc parkingowych oraz przebudową rowu – są zgodne z decyzjami wydanymi (…)”. „Drzewa objęte zezwoleniami to głównie topole, olsze i wierzby nie przedstawiające większej wartości dendrologicznej oraz kilka sztuk czeremchy pospolitej, jeden klon, jeden wiąz i jeden jesion w średnim stanie zdrowotnym, o małych obwodach pni”.

ñ  15 grudnia 2012 r. – w Kronice Krakowskiej TVP ukazuje się materiał Kamili Chlebowskiej o zagospodarowaniu starego dworu na Woli Duchackiej. W zacytowanych wypowiedziach przewodniczący RMK Bogusław Kośmider powierzyłby cały park, włącznie ze starym dworem, operatorowi zewnętrznemu ze względu na stan finansów miasta, prezes Stowarzyszenia „Środowisko i My” Wiesława Grąglewska ma doświadczenie i wizję, ale nie bierze pod uwagę, aby płacić miastu za dzierżawę, natomiast przewodniczący Dzielnicy XI Krzysztof Sułowski podkreśla, że Park Duchacki jako obiekt gminny ma służyć całej społeczności lokalnej, a przeprowadzenie tam siedziby Dzielnicy XI jest pozbawione sensu ze względu na to, ile środków zostało włożonych w modernizację obecnego obiektu przy ul. Wysłouchów 34.

ñ  21 grudnia 2012 r. godz. 9 – PODPISANIE UMOWY NOTARIALNEJ w gabinecie Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, na mocy której miasto stało się właścicielem działek objętych planowanym PARKIEM DUCHACKIM.

CDN

 

Opracował: Jarosław Kajdański

członek Zarządu Dzielnicy XI Podgórze Duchackie

V i VI kadencji