W poniedziałek 14.XII i wtorek 15.XII od godz. 14.30 ponad 50 filmów: fabuł, dokumentów, etiud, eksperymentów, klipów itd. z Podgórzem w tle lub w roli głównej stanie do konkursu w CSW Solvay. Wiem, że to bardzo skromna część tego, co się kręci lub zostało nakręcone w tej części Krakowa, ale na początek taka próba musi wystarczyć. Po program prezentacji konkursowych odsyłam na www.filmpodgorze.blogspot.com.
W końcu września pojawiły się pierwsze informacje o konkursie KAMERA NA KRAKOWSKIE PODGÓRZE! Jedyne kryteria to czas trwania filmu – do 15 minut i miejsca akcji: podgórskie plenery lub wnętrza. Konkurs jest efektem obchodów 225 -lecia Podgórza, bez tejże rocznicy pomysł nie miałby szansy pojawić się w głowach i być realizowanym. Bo to dość karkołomne przedsięwzięcie. W Krakowie konkursów i festiwali filmowych jest sporo, po co dokładać kolejny? I to w tak, wydawałoby się, ubogim w filmy i filmowców rejonie. Konkurs więc powstał dlatego, żeby tę sytuację zdiagnozować i wyjść z impasu.
Z drugiej strony Podgórze winno postarać się założyć ośrodek filmowy (gromadzący środowisko filmowe), gromadzić dokumentację filmową Podgórza (trochę na wzór nowohucki, gdzie tradycje filmowe są bogate). Jest stare kino (obecnie kinoteatr) Wrzos z festiwalem animacji OFAFA, jest CSW Solvay z offowym Orange Factor Film Festiwal – oba festiwale są raczej krakowskie i ogólnopolskie. Konkurs KAMERA… ma inną specyfikę, wyrasta ze środowiska lokalnych stowarzyszeń podgórskich wskrzeszających swe „małe ojczyzny”, z działań na pograniczu artystycznym i społecznym [stąd Ob[d]jazdowy Dom Kultury m.in. z zajęciami filmowymi i kinem w ciężarówce przygotowany ze streetworkerami z MOPS-u, grupą animatorów Patefon, artystami różnych specjalności i filmowcami , stąd i poszukiwania w popularnym serwisie internetowym z filmami, czego efekty widać na blogu konkursu www.filmpodgorze.blogspot.com]. Konkurs ten to wynik polityki prowadzonej przez Porozumienie Dzielnic „Podgórze Razem” w celu integracji całego Podgórza. I jedno z mnóstwa działań Domu Kultury Podgórze i jego jednostek rozsianych po całym prawobrzeżnym Krakowie, upowszechniających kulturę.