Nabiera tempa budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Cricoteki przy ulicy Nadwiślańskiej w Podgórzu. Z daleka widać pracujący żuraw, a na dziedzińcu pojawił się wykop. W starym Podgórzu powstaje nowe centrum kultury. Oprócz funkcji wystawienniczych placówka pełnić będzie popularyzować osiągnięcia wielkiego reżysera, aktora, pisarza, malarza, scenografa – Tadeusza Kantora. W gmachu będą odbywały się sesje naukowe i sympozja, spektakle i koncerty.

W 1981 roku powstał Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka z siedzibą w budynku przy ulicy Kanoniczej 5. Było to miejsce spotkań i pracy artysty. Odbywały się tam między innymi próby spektakli Teatru Cricot 2, zbierano rekwizyty i kostiumy z przedstawień, organizowano wystawy. Obecnie ośrodek zajmuje się dokumentowaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem dokonań Tadeusza Kantora i jego teatru.

Z powodu ograniczeń lokalowych postanowiono przenieść ośrodek do nowej siedziby w budynku po dawnej Elektrowni Podgórskiej przy ulicy Nadwiślańskiej 4 (to pierwsza miejska elektrownia w Podgórzu, starsza o 5 lat od elektrowni krakowskiej). Tadeusz Kantor był związany z Podgórzem. W czasie okupacji w latach 1942 – 1945 mieszkał kamienicy przy ulicy Węgierskiej 10.

W konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zwyciężył projekt, który przewiduje budowę nowego dużego ośrodka prezentującego dorobek artysty. W gmach muzeum wkomponowano zabytkową bryłę budynku elektrowni z jej kominem. Termin realizacji inwestycji przewidziany na koniec roku 2011 nie zostanie dotrzymany z powodu opóźnień powstałych w początkowej fazie budowy. Postęp prac można śledzić na stronie: www.cricotekawbudowie.pl

Tylko czy nowa futurystyczna sylwetka muzeum, będąca mocnym akcentem architektonicznym na prawym brzegu Wisły, zostanie zaakceptowana przez mieszkańców Krakowa i Podgórza?