Najbliższy, letni spacer po terenie Kobierzyna odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godz. 15.00. Tak jak poprzednio, naszym przewodnikiem będzie Maciej Bóbr – historyk sztuki i świetny znawca historii Szpitala. Oprócz zabytkowego parku zwiedzimy budynek Kotłowni (do obejrzenia m.in. najstarszy w Krakowie kocioł z 1913r.), Teatru, Willi Dyrektorów i Kaplicy. Bezpłatne wejściówki będą do obioru na stoisku Stowarzyszenia PODGORZE.PL na targach na rynku Podgórskim w najbliższą niedzielę od 10.00-20.00.

Zabytkowy zespół budynków szpitala psychiatrycznego w krakowskim Kobierzynie jest bardzo rzadko odwiedzany przez przyjezdnych i samych krakowian. To piękne, romantyczne i bardzo interesujące miejsce jest na ogół omijane nawet przez bardziej aktywnych, nastawionych na zwiedzanie Krakowa turystów jak też mieszkańców Krakowa skądinąd zainteresowanych historią miasta i jego zabytkami.

Dlaczego tak się dzieje? Niewątpliwie duży na to wpływ ma położenie szpitalno-parkowego zespołu na peryferiach Krakowa i konieczność dojazdu z centrum miasta samochodem lub komunikacją miejską (co ostatnio jest łatwiejsze dzięki tramwajowi do Czerwonych Maków).

Najważniejszą jednak przyczyną są, jak się wydaje, negatywne stereotypy i skojarzenia związane z instytucją szpitala psychiatrycznego, z Kobierzynem w tej roli a także ogólnie z psychiatrią i z osobami chorującymi psychicznie. Stereotypy – dodam – najczęściej krzywdzące i nieprawdziwe.

 

Stąd właśnie idea spacerów organizowanych przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL wspólnie z Dyrekcją Szpitala, obecnie co kwartał pod szyldem „Kobierzyn. Cztery pory roku.”

Chcemy „odczarować” Szpital w Kobierzynie, otworzyć zabytkowy szpitalny zespół na osoby zainteresowane odwiedzaniem ciekawych miejsc i odkrywaniem historii. Pokazać ten piękny i wartościowy architektonicznie zespół urbanistyczny, który jest bardzo cennym, choć wciąż chyba nieodkrytym, krakowskim zabytkiem.

Chcemy też, na tyle na ile jest to możliwe, zlikwidować wszystkie uprzedzenia, lęki i stereotypy związane ze słowem „psychiatria” i z tym miejscem.

Będzie też możliwość wzięcia udziału w kilku wydarzeniach artystycznych organizowanych na terenie Szpitala przez Teatr Hothaus (m.in. wystawa prac pacjentów, koncert „Muzyka bez granic”. Napiszę o tym szczegółowo w osobnym artykule.

Zachęcam też do przeczytania dwóch wcześniejszych artykułów. „Piękno w służbie zdrowiu” to zwięźle napisana historia Szpitala. „Kobierzyn. Cztery pory roku” to z kolei kilka osobistych refleksji zainspirowanych nazwą naszego cyklu.

Zapraszamy na spacer.