Galeria Rękawka zaprasza na wystawę prac plastycznych zatytułowaną Kohezja. Jej autorami są Izabela Gajewska, Jarosław Jaksender, Czesław Nowakowski, Sara Ridley-Smith i Teresa Szyngiera. Wystawa potrwa do 25 czerwca
IZABELA GAJEWSKA
Urodzona w 1981 r. w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . W roku 2007 otrzymała dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof..Jacka Waltosia wraz z aneksem z rysunku zrealizowanym w pracowni adj. Bogusławy Bortnik-Morajdy. W 2011 r. ukończyła Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie.
Autorka sześciu wystaw indywidualnych, brała udział w ekspozycjach grupowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
JAROSŁAW JAKSANDER
Urodzony w 1978 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. W latach 1998-99 studia na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
1999-2003 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w 2003 r. Laureat nagród i stypendiów. Autor siedmiu wystaw indywidualnych, brał udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
CZESŁAW NOWAKOWSKI
Urodzony w 1965 roku w Lublińcu. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom w 2011 roku na kierunku Edukacja Artystyczna, specjalizacja Malarstwo. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką. W swych pracach wykorzystuje naturalną surowość materiałów, tkanin, drewna, blachy, z których buduje aluzyjne układy form. Natura stanowi dla twórcy podstawowe źródło inspiracji.
SARA RILEY-SMITH
Urodzona w Londynie, gdzie mieszka i pracuje. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową.
TERESA SZYNGIERA
Urodzona w Makowie Podhalańskim w 1978 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2004 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof.. Adama Wsiołkowskiego. Ukończyła także Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie. W roku 2002 przebywała na stypendium w Glasgow School of Art. W Szkocji. W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiemprof.. Adama Wsiołkowskiego.
KOHEZJA
Czym jest istota natury – harmonią kontrastów; zderzeniem przeciwieństw; cyklem przemian; surową materia; nieokiełznaną siła; uporządkowaną strukturą; siecią powiązań?
Pytanie o sens natury rozumianej jako Wszechświat stanowi inspirację dla pięciorga artystów, z których każdy reprezentuje odrębny sposób postrzegania i obrazowania rzeczywistości.
Różnorodność postaw wobec zagadnienia Natury odzwierciedla bogata paleta środków wyrazu plastycznego. Z pozoru odmienne punkty widzenia, szerokie spektrum poszukiwań artystycznych to wartości, które przyciągają się wzajemnie i łączą w spójną całość. Stąd też nawiązanie do kohezji-zjawiska polegającego na wzajemnym przyciąganiu się danej substancji.
Kohezja(p.łc.cohaesio od łc. Cohaerere, cohaesum ‘łączyć się; stykać’ ), fiz. Zjawisko wzajemnego przyciągania się cząsteczek substancji w wyniku działania sił międzycząsteczkowych; spójność.
Przyciąganie, oddziaływanie, spójność. To pojęcia bardziej znane z fizyki i językoznawstwa. Jednak na polu sztuki także mogą się pojawić. Wystawa pod tytułem „Kohezja” to wzajemne oddziaływanie piątki artystów, których połączyła wspólna inspiracja szeroko pojętą naturą. Podobne źródła inspiracji złączyły się w odpowiednim czasie i przestrzeni – zaistniała kohezja. Jest to zgodność oraz spójność, bo koherentne nie znaczy bynajmniej takie samo.
Mamy do czynienia z bardzo oryginalnym i różnorodnym podejściem do natury, dlatego wszystkie prace choć różnorodne stylistycznie emanują wewnętrzną spójnością bogactwem struktur i form natury. Stąd pomysł zatytułowania tajemnicy spotkania w czasie i przestrzeni piątki artystów po prostu – „Kohezją”.
Teresa Szyngiera
Galeria Rękawka
Domu Kultury Podgórze
30-551 Kraków, ul. Limanowskiego 13
Tel: 12 656 36 65, 12 263 16 60
Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do piątku od 11.00 do 18.00
Soboty od 11.00 do 15.00
(materiały organizatorów)