W czwartek 25 lipca o godz. 18.00 w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) odbędzie się spotkanie „Pamięć i kreacja: Zagłada z obiektywach młodych twórców”, organizowane w ramach cyklu „Nie tylko Schindler”.

Czy o Holocauście można opowiadać poprzez krótką, kreacyjną formę filmową, taką jak film animowany lub autorski film fabularny? Pośród filmowych reprezentacji Zagłady z jednej strony dominuje kino dokumentalne, z drugiej zaś stosujące hollywoodzkie uproszczenia filmy spod znaku Listy Schindlera Stevena Spielberga. Krótka forma aktorska oraz animacja uwolnione są zaś od prymatu realizmu i heroicznego schematu fabularnego. Nie oznacza to jednak wyrzeczenia się autentyzmu, elementu fundamentalnego dla opowieści o Zagładzie. Opowieści, która jednocześnie jest świadectwem.
W tym miesiącu w ramach programu „Nie tylko Schindler” obejrzymy trzy krótkie filmy zrealizowane przez młodych twórców z Polski, Danii oraz Izraela. Urodzeni po 1970 roku Borys Lankosz, Johan Oettinger oraz Liran Kapel i Yael Dekel nie znają realiów wojennych ani powojennych. Swoje opowieści kreują więc przede wszystkim w zgodzie z własną twórczą i humanistyczną wrażliwością, sięgają po różne źródła inspiracji oraz niekonwencjonalne formy filmowe.

Program filmowy trwa 50 minut.

Prelekcję przed pokazem poprowadzi mgr Olga Bielańska, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu animacji Stoptrik IFF.
Po pokazie do wygrania nagrody ufundowane przez Krakowską Fundację Filmową i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Wstęp na spotkanie i projekcję filmową jest bezpłatny.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

(materiały organizatora)