Konferencja „Dziedzictwo Kobierzyna”.
W piątek, 19 maja 2017 r., rozpocznie się oficjalne otwarcie uroczystości stulecia Szpitala Psychiatrycznego im. dr. J. Babińskiego w Kobierzynie. To właśnie 100 lat temu , w 1917 r., Szpital w Kobierzynie, zwany wówczas Zakładem dla Nerwowo i Umysłowo Chorych zaczął przyjmować pierwszych pacjentów.
W związku z tą okrągłą rocznicą pragniemy przybliżyć wszystkim, którzy są zainteresowani, historię Szpitala w Kobierzynie. Chcemy ją jednak opowiedzieć w nieco inny sposób, niekoniecznie chronologicznie, a raczej tematycznie. Chcemy opowiedzieć o dziedzictwie Szpitala i jego wieloletniej bogatej tradycji, widzianej z różnych perspektyw: o dziedzictwie naukowym, humanistycznym, społecznym i arteterapeutycznym. Poprzez tak przedstawione zagadnienia chcemy jednocześnie opowiedzieć o wybitnych ludziach, którzy to dziedzictwo tworzyli – dlatego, że za historią Szpitala i za jego dorobkiem stali zawsze konkretni ludzie i ich konkretna praca.
A więc w części zatytułowanej „Dziedzictwo naukowe” opowiemy o dwóch wielkich lekarzach psychiatrach, Janie Mazurkiewiczu i Władysławie Stryjeńskim, którzy podejmowali wysiłek uczynienia z Kobierzyna ważnego i znaczącego ośrodka naukowego.
Część „Dziedzictwo humanistyczne” poświęcona będzie tradycji psychiatrii humanistycznej, tzn. psychiatrii opartej na szacunku dla człowieka chorującego psychicznie i na wrażliwości na jego przeżycia. Taka tradycja w naszym Szpitalu naprawdę istnieje, i to w sposób znaczący, co może być trudne do uwierzenia dla kogoś, kto zna Kobierzyn wyłącznie z negatywnych stereotypów. No cóż, kto ciekawy, niech przyjdzie i posłucha. Opowiemy, jak to humanistyczne dziedzictwo zostało wyrażone już na etapie projektowania Szpitala – w jego architekturze i urbanistyce. Opowiemy o bardzo znanym i zasłużonym krakowskim psychiatrze, Antonim Kępińskim, będącym obecnie symbolem humanistycznej „krakowskiej” psychiatrii, który na początku swojej drogi zawodowej był związany ze Szpitalem w Kobierzynie.
W części „Dziedzictwo środowiskowe i społeczne” opowiemy z kolei o staraniach zmierzających do tego, żeby osoby chorujące psychicznie żyły w sposób normalny, tak jak ludzie zdrowi i żeby mogli przebywać i leczyć się w swoim naturalnym środowisku, wśród rodzin i osób bliskich. Opowiemy o dwóch wielkich postaciach, które nie szczędziły czasu, siły i swojego talentu, żeby ten cel zrealizować: o wspomnianym już drze Władysławie Stryjeńskim oraz niezwykłej pielęgniarce, która niebawem zostanie ogłoszona błogosławioną, p. Hannie Chrzanowskiej.
Na koniec, w części „Dziedzictwo arteterapii” usłyszycie państwo historię o niezwykłym dziele, jakim było zapoczątkowanie w kobierzyńskim Szpitalu terapii poprzez sztukę. Nie może tu zabraknąć opowieści o jednym z największych krakowskich psychiatrów okresu powojennego, drze Andrzeju Kowalu, który uczynił z Kobierzyna wiodący w Polsce ośrodek terapii sztuką i wypromował kilku znanych artystów nurtu „art brut”, takich jak np. Władysław Wałęga.
Konferencja ma charakter historyczny i popularnonaukowy, będzie pozbawiona specjalistycznej terminologii i jest adresowana absolutnie do wszystkich, którzy są zainteresowani historią Szpitala w Kobierzynie. Dlatego serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby posłuchać ciekawych opowieści o kobierzyńskim Szpitalu.
Konferencja „Dziedzictwo Kobierzyna” odbędzie się w piątek, dn. 19 maja 2017 r. Początek godz. 9:00. Miejscem konferencji będzie budynek Teatru, położony przy głównym rondzie, tuż za szlabanem wjazdowym. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc parkingowych warto rozważyć przyjazd komunikacją miejską.
O pikniku rodzinnym dla mieszkańców Krakowa, który odbędzie się kolejnego dnia, w sobotę 20 maja, napiszę wkrótce w osobnym artykule.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja miejsca. Osoby chętne do udziału, proszone są o zgłoszenie swojego uczestnictwa telefonicznie lub na maila:
tel. 12 65 24 469; mail: maciej.bobr@babinski.pl (preferowany kontakt mailowy)
Zapraszamy.
Szczegółowy program konferencji:
„Dziedzictwo Kobierzyna” 19 – 20 maja 2017 r.
19 maja 2017 r. Budynek Teatru
9:00 Uroczyste otwarcie Konferencji
Dziedzictwo naukowe.
9:30 Prof. Jan Mazurkiewicz jako współtwórca i pierwszy dyrektor Zakładu w Kobierzynie
doc. Tadeusz Nasierowski (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Katedra Psychiatrii)
9:50 Działalność naukowa dr. Władysława Stryjeńskiego
dr Damian Leszczyński
Dziedzictwo humanistyczne.
10:10 Myśl humanistyczna w architekturze i urbanistyce kobierzyńskiego
miasta-ogrodu
dr n. hum. Zbigniew Beiersdorf (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Historii Sztuki)
10:30 Dr Władysław Stryjeński i prof. Antoni Kępiński – Mistrz i Uczeń. Z dziejów rozwoju psychiatrii humanistycznej w Polsce
prof. Bogdan de Barbaro (Uniwersytet Jagielloński, Katedra Psychiatrii)
PRZERWA 10:50 – 11:00
Dziedzictwo środowiskowe i społeczne.
11:00 Działalność społeczna dr. Władysława Stryjeńskiego
prof. Andrzej Matyja (Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie)
11:20 Ruch Higieny Psychicznej i początki psychiatrii środowiskowej
dr Damian Leszczyński
11:40 Hanna Chrzanowska i jej wkład w rozwój leczenia środowiskowego
- Helena Matoga
Dziedzictwo arteterapii.
12:00 Dr Andrzej Kowal i rozwój arteterapii. Szpital jako miejsce sztuki
prof. Grażyna Borowik (Uniwersytet Pedagogiczny)
- Maciej Bóbr
PRZERWA 12:20 – 12:40
12:40 – 13:20 Panel dyskusyjny z udziałem prelegentów
LUNCH 13:20 – 14:00
14.00 – 16.00
Część Parkowa:
14.00 „Hortiterapia w Szpitalu Babińskiego – historia i współczesność”, Elżbieta Filek
14.30 – 15.00 – 15.30 Zwiedzanie kompleksu szpitalno-parkowego, ok. 30 minut (3 grupy)
A także:
- Promocja książki „Można oszaleć. Osobliwy świat legendarnego szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie” autorstwa Krystyny Rożnowskiej.
- Wystawa „Uważaj na głowę”
- Wystawa reprodukcji prac pacjentów „Nasz kolorowy świat”
- Wystawa o dr Władysławie Stryjeńskim
- Wystawa reprodukcji historycznych zdjęć szpitala
- Wystawa „Historia Arteterapii w Szpitalu Babińskiego”
- Możliwość zakupu prac pacjentów
20 maja 2017 r.
Kompleks szpitalno-parkowy
10.00-16.00
Piknik Rodzinny dla mieszkańców Krakowa
W programie m.in.:
- Warsztaty dla dorosłych i dzieci
- Gra terenowa
- Promocja książki „Można oszaleć. Osobliwy świat legendarnego szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie” autorstwa Krystyny Rożnowskiej.
- Wystawa „Uważaj na głowę”
- Wystawa reprodukcji prac pacjentów „Nasz kolorowy świat”
- Wystawa o dr Władysławie Stryjeńskim
- Wystawa reprodukcji historycznych zdjęć szpitala
- Wystawa „Historia Arteterapii w Szpitalu Babińskiego”
- Zwiedzanie kompleksu szpitalno-parkowego
- Możliwość zakupu prac pacjentów