W niedzielę (28.10.2010) po mszy św. o godz. 10.30 nastąpiło poświęcenie po remoncie dzwonnicy przy kościele św. Józefa. Wolno stojąca dzwonnica, usytuowana jest na skale od południowo-wschodniej strony kościoła. Wymurowana z cegły na murze fundamentowym kamiennym, została wybudowana w 1879 roku. Motywem powstania obiektu była potrzeba zawieszenia dzwonów, które nie mogły być umieszczone w wieży ówczesnego kościoła ze względu na zły stan techniczny obiektu. Pierwotnie dzwonnica wyposażona była w trzy dzwony. Dwa z nich zostały zrabowane przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Pozostały dzwon zwany „Ignacy” służy do dziś. Od roku 2007 ze względu na bardzo zły stan techniczny fundamentu i konstrukcji służącej mocowaniu dzwonów, dzwon ten został wyłączony. Prace remontowe rozpoczęły się w ubiegłym roku i trwały do listopada 2010. W 2009 został wzmocniony fundament, obłożony betonową opaską oraz kamieniem. W 2010 roku zostały wykonane pozostałe prace: konserwacja ścian z cegły, nowa stolarka okienna i drzwi, nowa konstrukcja do mocowania dzwonów, nowe przykrycie dzwonnicy, częściowo uporządkowane otoczenie. Wszystkie prace zostały pokryte z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Dzięki uprzejmości ks. Antoniego Bednarza zamieszczamy fragmenty z Kroniki Parafialnej i ówczesnej prasy:
W Kronice Parafialnej w 1931 r. napisał ks. proboszcz dr Józef Niemczyński
„ Dnia 9 października przyszedł koleją Wielki Dzwon wagi 1500 kilo, zakupiony w Białej przez Rzemieślników podgórskich za 7500 zł. Na pamiątkę rządów Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego nadali mu imię „Ignacy”. Konsekrował ten Dzwon dnia 1 listopada ks. Arcybiskup Sapieha w obecności Pana Wojewody i wielu gości zaproszonych”
Z prasy:
„ W uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 9 –tej rano Książę Sapieha dokonał aktu poświęcenia nowego dzwonu, któremu nadano imię „Ignacy”. Po akcie poświęcenia w czasie którego śpiewał chór szkolny, wygłosił podniosłe okolicznościowe kazanie Rektor OO. Redemptorystów O. Marcin. Potem ks. prof. Jan Mazanek odprawił msze św. Po mszy św. zaproszeni obywatele składali swe chrzestne wstążeczki wraz z darami na dzwon. Dzwon sprawiono z inicjatywy ks. prob. Dr Niemczyńskiego z zapoczątkowania materialnego
„ katolickiego cechu Rękodzielników – Wzajemna Pomoc” oraz w przeważnej mierze z datków płynących od ofiarnych parafian podgórskich”
Dzwony w parafii św. Józefa
I Dzwon z roku 1880 najmniejszy ma napis następujący:
S. Stanislaus Episcopus
J.G.N. et Petrus Hilzer
C.R.C. A.U.L
Camp. Constructores
I.Neostadii 1880
II Dzwon z roku 1925 średni ma napis następujący:
K. Schwabe odlewnia dzwonów Białej.
Niebu i ziemi po wieczne czasy każdem uderzeniem mojego serca przypominać będę moich fundatorów:
Imię moje: Józef, Paweł, Juljan
Rok Pański 1925
Za prezydenta Rzeczypospolitej polskiej Stanisława Wojciechowskiego.
Gdy Biskupem krakowskim był Ks. Adam Sapieha a proboszczem podgórskim Ks. Dr Józef Niemczyński fundatorowie cechu Kolejarzy Podgórze Kraków.
III Dzwon z roku 1931 największy ma napis następujący:
K.Schwabe odlewnia dzwonów w Białej.
Na chwałę Bogu i na pamiątkę rządów prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego Katolicki cech rękodzielników „ Wzajemna Pomoc” w Krakowie na Podgórzu fundował mnie w roku 1931 i nadał imię Ignacy. Rządził Diecezją krakowską książę Arcybiskup Adam Stefa Sapieha. Proboszczem podgórskim był ks.Dr. Józef Niemczyński a wikariuszami byli ks. Józef Zastawniak i Ks. Jan Wieczorek.
Zarząd Katolickiego cechu rękodzielników „ Wzajemna Pomoc”
Prezes: Tomasz Jędrzejowski, zastępca Józef Nikiel, sekretarz Maciej Łukawski. Członkowie: Budziaszek Feliks, Barycz Jacek, Bazarnik Jan, Chryc Franciszek, Dudzik Wojciech, Gorączko Władysław, Kożbiał Józef, Koleżeński Franciszek, Koziarski Mieczysław, Szwancyber Władysław, Sowa Wojciech, Szcześniak Wojciech.
Członkowie Komisji Rewizyjnej: Królikowski Piotr, Majcher Andrzej, Magiera Józef.
Komitet: Ks. proboszcz Dr Józef Niemczyński, Czernichowski Józef, senjor Dębski Adolf, Dyras Franciszek, Gamaj Kajetan, Jędrzejowski Andrzej, Kowalkowski Edward i Xawery Miszczyński Leon, Mikulski Piotr i Franciszek Olechowski Edward, Szklarski Ludwik, Stoch Władysław, Staszewski Władysław, Tokarz Teofil.
Poniżej: cegiełka na Fundację dzwonu do kościoła św. Józefa, rok 1925. Ze zbiorów Domu Historii Podgórza
Z glebokim wzruszeniem i duma przeczytalam, ze moj pradziad Kajetan Gamaj wspoluczestniczyl w tak chwalebnym dziele. Serdecznie dziekuje.
Wujek mojej mamy ks. dr . Jozef Niemczynski tez zapisal sie chlubnie w tej historii