Krzysztof Szatkowski dopiął swego, przybywa parafian z Woli którzy dłubią w mozole szopki, sklejają pudełeczka, obkładają sreberkami, palce wychwytują drobne elementy. Oczywiście łatwiej to robić dzieciom, więc na razie dziecięce rączki śmigają wśród malutkich przedmiocików, ale i wśród rodziców dzieci zaczyna podnosić się szum: dlaczego tylko dzieci robią szopki, czemu my dorośli nie zrobimy czegoś tak pięknego?! A poza tym dlaczego tylko dzieci mają dostawać tak wspaniałe nagrody i potem chwalić się w domu, a my dorośli tylko zazdrościmy stojąc w kącie?! Z zakończenia konkursu szopkarskiego na Woli zdaje relację Beata Anna Symołon:
19 grudnia 2010 r. zostały rozdane nagrody w 2. edycji konkursu szopkarskiego Kraków Panu Bogu i światu. Organizatorami konkursu byli: Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Osiedlowy Klub Kultury Wola Wschód oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej. Ale głównym sprawcą konkursu, jak i poprzedzających je warsztatów, był Krzysztof Szatkowski – wielki pasjonat szopek i szopkarstwa. Konkurs na klasyczną szopkę krakowską był skierowany do dzieci i młodzieży. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów: K. Szatkowski, Marta Przegon, ks. Krzysztof Miętki CR, Jaro Gawlik oraz pisząca te słowa, przyznało nagrody i wyróżnienia w kategoriach wiekowych:
do 10 lat:
I miejsce – Iza i Ada Żurek,
II miejsce – Kacper Białek,
III miejsce – Maksymilian Pokluda,
wyróżnienia: Kuba Bem, Paulina i Maciej Bil, Zuzia i Joasia Mleczko, Marysia Rożek, Tomek Szczepina, Anna Wójcik;
od 11 do do 14 lat:
I miejsce – Patryk Grzyb,
II miejsce – Joasia Korzeniowska,
III miejsce – Hania Białek,
wyróżnienie – Łukasz Żwirecki.
Hojnymi i wiernymi już sponsorami nagród w duchackim konkursie był: Caritas, Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Podgórze”, p. Antoni Gazda – wydawca, Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim darczyńcom za okazane serce i nagrody serdecznie dziękujemy!
A dzieci, młodzież i dorosłych (!) zapraszamy już dzisiaj do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu szopkarskiego.
Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w salce Domu Parafialnego (I piętro) przy ul. Szkolnej 4 (wejście od ul. Zmartwychwstania Pańskiego) w ostatnią niedzielę grudnia (26) oraz wszystkie niedziele stycznia (2, 9, 16, 23, 30) w godzinach 10.00 do 14.00 Wystawie będą towarzyszyły duchackie anioły wykonane przez Lidię Muchę, Joannę Żmudę oraz K. Szatkowskiego. Zapraszamy!
B. A. Symołon
Mam nadzieję, że chociaż tu najmłodsi zostali decenieni i uhonorowani dyplomem choćby „za udział”. A nie to co w największym konkursie szopkarskim organizowanym przez Muzeum Historyczne Krakowa gdzie najmłodsze dzieci po prostu olano.
W zorganizowanym przez nas konkursie wszystkie dzieci, które wykonały szopkę, zostały uhonorowane, a nawet obdarowane. Dzieciom należy się pochwała za włożoną pracę, doping do kolejnego wysiłku, ale i pokazanie, że nie wystarczy tylko być…