W dniu 7 października w Muzeum Podgórza odbyło się kolejne spotkanie w ramach konsultacji ws zagospodarowania fortu św. Benedykt. Po spacerze badawczym w minioną sobotę, kolejnym etapem było spotkanie informacyjne, w którym uczestniczyło blisko 40 osób.

Na wstępie wicedyrektor ZBK Marcin Paradyż zaznaczył, że cały proces inwestycyjny może potrwać 5-6 lat, jednak już w przyszłym roku planowany jest niewielki, częściowy remont. Za ok. 500 tys. złotych będzie odnowiony portal bramy oraz drewniana brama, a także fosa i mur wokół fosy.  Te prace umożliwią bezpieczniejszy dostęp do fortu i ich wykonanie jest konieczne bez względu na przyszłą funkcję obiektu.

O szansach i zagrożeniach opowiedział dr Filip Suchoń, a przykłady nowych funkcji dla wielu europejskich i także polskich fortów przedstawił dr Krzysztof Wielgus. Podkreślał on ograniczoną chłonność adaptacyjną obiektu, wskazywał że fort św. Benedykt to „skończona doskonałość, do której trudno coś dodać i trudno coś odjąć”. Dlatego jego zdaniem bardzo trudne będzie np. dodanie nowej klatki schodowej bez znacznego zniszczenia zabytku.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że największą wartością jest sam obiekt i dlatego wszelka ingerencja powinna być ograniczona do minimum, że zachowanie pierwotnego charakteru powinno być priorytetem. Choć pojawiły się pojedyncze głosy z sali, że fort mógłby być zamieniony na teatr elżbietański albo na miejsce integracji mieszkańców czy pracownie lokalnych twórców, to dla zdecydowanej większości najważniejsze było po prostu jego odnowienie i udostępnienie. Swoją propozycję przedstawiło Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, które uważa że fort mógłby stać się „Wieżą techniki” – czyli nie klasycznym muzeum, a punktem informacyjnym zachęcającym do aktywnego zwiedzania Krakowa pod kątem zabytków techniki.

Ostatnim etapem konsultacji będzie warsztat planowania partycypacyjnego w dniu 19 października 2021 r. w godzinach 17.00-19.00, również w gościnnych progach Muzeum Podgórza.

Do 12 października 2021 r. można wypełnić badanie ankietowe: ankieta on-line lub w wersji papierowej w punktach stacjonarnych (Rady Dzielnicy XIII-Podgórze – Rynek Podgórski 1, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, Programu Aktywności Lokalnej „Stare Podgórze/Zabłocie”, ul. Dąbrówki 7/3-4)

foto: Robert Polański