Kościół św. Józefa w Rynku Podgórskim wzniesiono w latach 1905-09 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Powstał on na miejscu wcześniejszej, zbyt małej świątyni, której jedyną pozostałością jest znajdująca się na skale dzwonnica (odnowiona w 2010 roku). Obecny kościół został zbudowany na planie krzyża łacińskiego w stylu późno neogotyckim.
Kościół w wielkim stylu zamyka południowo-wschodnią pierzeję Rynku Podgórskiego, imponując piękną rozetą na frontonie. Wieża wzorowana na wyższej wieży (hejnalicy) kościoła Mariackiego mierzy 74 metry i góruje w krajobrazie Podgórza. W kaplicy za ołtarzem znajduje się pochodzący z 1908 roku neogotycki krucyfiks. W południowo-zachodnim narożniku stoi kamienny, nadnaturalnej wielkości posąg św. Józefa dłuta Zygmunta Langmana. Ołtarz w kaplicy Matki Boskiej Różańcowej oraz cztery neogotyckie konfesjonały zostały wykonane w 1914 roku przez Andrzeja Szajnę. Ambona, ołtarz główny i boczne są dziełem podgórskich snycerzy Wita Wisza i Maksymiliana Krzyka.
Przy kościele stoi klasycystyczna plebania z XIX wieku, a w jej podziemiach Kamieniołom im. Jana Pawła II.
Polecamy odwiedziny strony www parafii św. Józefa, gdzie znajdziecie znacznie więcej ciekawych informacji nt. kościoła, w tym bardzo ładne jego zdjęcia.
Piękna świątynia, jej urok widoczny jest szczególnie w ładny letni wieczór przy podświeteniu
Drobna uwaga – polichromii kościoła nie wykonywał Jan Bukowski. Jego dziełem są malowidła w kościele pw. św. Józefa w Krakowie na ul. Poselskiej.
Słuszna uwaga, dziękujemy, poprawiliśmy.
Ambona,oltarz glowny i boczne sa dzielem Wit Wisza Rodolinskiego, Maksymiliana Krzyka i Jana Jozefa Goreckiego.
Z powazaniem wnuk Maksymiliana Krzyka, Andrzej M. z Sydney Australia