W najbliższą sobotę 20 października o godz. 17.30 w ŻyWej Pracowni przy ul. Celnej 5 odbędzie się wernisaż prac oraz spotkanie przy misce ciepłej zupy z autorami wystawy “Kraków Bezdomny”.
Oficjalnie szacuje się, że w Krakowie mieszka około 2 tysiące osób bez domu (liczba ta może być zaniżona). Jak wygląda miasto z ich perspektywy? Co o nim myślą i jak się w nim czują? Opowiada o tym wystawa przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Krakowa we współpracy z Instytut Socjologii UJ i inicjatywą Zupa na Plantach.
Sześcioro bezdomnych mieszkańców Krakowa, skupionych wokół inicjatywy Zupa na Plantach, przez kilka dni fotografowało miasto. Wyposażeni w aparaty fotograficzne mieli robić zdjęcia miejscom, które są dla nich ważne. Pomysłów na to, co i jak fotografować było tyle, ilu uczestników całego przedsięwzięcia. Jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których bywają na co dzień, inni skupili się na tworzeniu obrazów, które oddają codzienne doświadczenie życia w bezdomności. Wszyscy wykorzystali medium fotografii do powiedzenia czegoś ważnego o sobie, o nas i o mieście, w którym wspólnie żyjemy.
Projekt fotograficzny, którego rezultaty oglądać będzie można do końca listopada w pracowni, służy aktywnemu zaangażowaniu bezdomnych mieszkańców Krakowa w proces kształtowania wiedzy na temat miasta. W zamyśle autorów ma być również okazją do przyciągnięcia spojrzenia przechodniów, którzy na co dzień być może odwracają wzrok od osób w kryzysie bezdomności, i skierowania go tam, gdzie życzyliby sobie tego sami bezdomni.
Cała wystawa jest świadectwem szczególnej wrażliwości fotografów. Wrażliwości, której ze względu na stereotypy tkwiące w naszych głowach, często nie łączymy z osobami w kryzysie bezdomności. Niektóre ze zdjęć i ich opisów są naprawdę przejmujące. Ukazują rzeczywistość, którą trudno szukać na pocztówkach czy oficjalnych fotografiach, a która jest przecież codziennością nie tylko bezdomnych, ale także wielu innych wykluczonych mieszkańców Krakowa. Rzeczywistość, którą czasem łatwiej ukryć.
Organizatorzy mają nadzieję, że po konfrontacji z tymi zdjęciami przynajmniej część z nas – „domnych” zastanowi się i popatrzy na osoby w kryzysie bezdomności chociaż trochę z innej perspektywy.
Wystawa powstała w ramach projektu badawczego „Miasto doświadczane w sytuacji bezdomności. Studium społeczno-przestrzenne” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki (2016/23/N/HS6/00810).
Zapraszają: Zupa na Plantach, ŻyWa Pracownia