„Kraków od początku, bez końca” to tytuł nowej stałej wystawy w Pałacu Krzysztofory, która została uroczyście otwarta i od niedzieli, 19 grudnia jest dostępna dla zwiedzających. Muzeum Krakowa za pomocą kilkuset eksponatów opowiada historię miasta, jego mieszkańców i tradycji.
Miłośnicy Podgórza wytropią także sporo prawobrzeżnych artefaktów. Jest drewniana skrzynia z fabryki czekolady Optima z ul. Krakusa i metalowy szyld z przełomu XIX i XX z napisem: „Liban i Ehrenpreis w Podgórzu. Kamieniołomy i pierwsza Krajowa Fabryka Wapna”, a także dachówka z płaszowskiej fabryki.
Ciekawostką jest obraz Józefa Pochwalskiego z 1956 roku, który został znaleziony przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL w opuszczonej fabryce bombek przy ul. Dembowskiego blisko 10 lat temu podczas przygotowań do inauguracji XI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. Wtedy poprosiliśmy właściciela obiektu, żeby nam go przekazał i tak trafił do zbiorów Domu Historii Podgórza, a potem do Muzeum Krakowa. Teraz po konserwacji można go po raz pierwszy oglądać w pełnej krasie w Pałacu Krzysztofory, w jakże innej scenerii niż na tej fotografii z 2012 roku.
Są też artefakty z podgórskiej przyszłości: tabliczki z napisem Rynek Podgórski i Limanowskiego, które powstały w ramach nowego Systemu Informacji Miejskiej i mają się pojawić na ulicach naszego miasta.
„Kraków od początku, bez końca”, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, wtorek-niedziela 9.00 – 18.00, więcej www.muzeumkrakowa.pl