Za miesiąc rusza 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Krakowscy przewodnicy znów połączą siły i zaproszą na wyjątkowe spacery po Krakowie, z których dochód zostanie w całości przekazany na rzecz WOŚP.
W programie znajdą się m.in. wycieczki po Podgórzu. Oprowadzać będzie Emil Bajorek, licencjonowany przewodnik krakowski, członek Stowarzyszenia PODGORZE.PL (więcej informacji o Emilu zamieściliśmy TUTAJ).

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr 690 190 207 lub przez FB. Opłata za uczestnictwo wynosi 20 zł i w całości zostanie przeznaczona na rzecz WOŚP.

Pierwszy spacer, Podgórze Małe i Duże, odbędzie się 12.01 (niedziela), o godz. 10:00.
Ach to Podgórze – małe i duże. Małe rozmiarami, wielkie bogactwem i ludźmi którzy je tworzyli. Miasto u podnóża Krzemionek założył cesarz Józef II. Już istniejącej wsi cesarz nadał w 1784 roku prawa miejskie i ustalił nazwę: Podgórze. Częścią Krakowa to miasto stało się w 1915 roku, dokładnie 4 lipca. Dzień, który dla Amerykanów kojarzy się z początkiem niepodległości, dla podgórzan stanowił koniec samodzielnego istnienia jako miasta. Podgórze to nie tylko Rynek Podgórski, kopiec Krakusa, kościół św. Benedykta czy plac Bohaterów Getta. To zawiła historia miasta, które było samodzielną jednostką przez ponad 130 lat. To historia ludzi wielu wyznań i narodowości, którzy tu przybywali i wnosili wkład w to miasto. To historia miasta, z którego w 1918 roku przyszła niepodległość do Krakowa.
Spotkanie w dniu 12.01.2020 r, godz. 10:00, pod kościołem św. Józefa.
Spacer ten jest jednym z wielu organizowanym przez krakowskich przewodników w ramach 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Drugi spacer, Obóz KL Plaszow, rozpocznie się o godz. 12:30:

Uczestnicy wycieczki odwiedzą teren obozu koncentracyjnego, gdzie zamordowano co najmniej 4 – 5 tysięcy ludzi. Na trasie zatrzymamy się m.in. przy Pomniku Wyrwanych Serc, pomniku w miejscu pierwszego rozstrzelania Polaków w Krakowie w 1939 roku oraz przy masowych grobach. Uczestnicy spaceru przejdą też przez dwa przedwojenne cmentarze żydowskie na miejscu których został założony obóz, stąd mężczyźni są proszeni o posiadanie nakryć głowy jako wyrazu szacunku dla zwyczajów religijnych.
Z uwagi na trudną tematykę wycieczka jest zalecana dla osób powyżej 15. roku życia.
Spotkanie – pod Szarym Domem, na skrzyżowaniu ulic Abrahama i Jerozolimskiej.

Pozostałe spacery:

12:00 – Przelotem z Kleparza na Wawel – Przelotem, chybcikiem ale nie na pół gwizdka. Esencja Krakowa w dwie godziny. Odkryjmy na nowo najważniejsze zabytki starego Krakowa. Zapraszam na spacer Drogą Królewską, z Kleparza na Wawel. Spotkanie przy Barbakanie, w niedzielę 12.01.2020, o godzinie 12:00.

13:00 – Galeria Rzemiosła Artystycznego MNK – „Galeria Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie to największa tego typu stała ekspozycja muzealna w Polsce. Zabytki prezentowane są w układzie chronologicznym, od czasów wczesnego średniowiecza po 2. połowę XX wieku. Ekspozycja wraz ze stylowo zaaranżowanymi wnętrzami, kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełniona unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych i judaików, prezentuje prawie 4.000 zabytków w 9. salach wystawowych oraz dwóch aneksach.”
Po ekspozycji oprowadzi Anna Stalmach
Zbiórka o godzinie 13:00, 12 stycznia 2010 roku, pod gmachem głównym Muzeum Narodowego.

14:00 – Paletą i pędzlem – Dom Jana Matejki – „Bóg zamyka wielkie rzeczy w małych kształtach”. Wizyta w miejscu, gdzie na świat przybył, i gdzie dokonał żywota wybitny malarz, artysta- Jan Matejko.
Po śmierci artysty zawiązało się Towarzystwo jego imienia, które postawiło sobie za cel uczczenie osoby wybitnego malarza tworząc muzeum biograficzne jemu poświęcone. Dużym nakładem sił, w wykupionym od rodziny domu zgromadzono drogą systematycznych zakupów i darów różnorodne eksponaty związane z postacią Jana Matejki i jego rodziny, prezentując je po raz pierwszy publiczności już w 1898 roku.
W 1904 r. Towarzystwo im. Jana Matejki przekazało utworzone przez siebie muzeum biograficzne pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś zbiory Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów.
Jak za pomocą palety i pędzla artysta kształtował myśl historyczną opowie przewodniczka Małgorzata Krzykalska
Spotkanie, ul. Floriańska 41, w niedzielę 12.01.2020, o godzinie 14:00.