Dom Kultury Podgórze zaprasza na krakowską premierę książki”Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci” (Zysk i S-KA 2016) z udziałem autora Lecha Kowalskiego w najbliższy piątek (8.07) o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Lech Kowalski – polski historyk wojskowości, w latach 1986–1999 pracował w Wojskowym Instytucie Historycznym. Był głównym narratorem filmu Towarzysz generał (2009). Autor publikacji : Generałowie”, Warszawa 1992, ,Kryptonim
„Dunaj”. Udział wojsk polskich w interwencji zbrojnej w Czechosłowacji w 1968 roku, Warszawa 1992, Komitet Obrony Kraju: (MON – PZPR – MSW), Warszawa 2011,
Jaruzelski. Generał ze skazą, Warszawa 2012, Cze.Kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka, Warszawa 2015, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci. Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956,
Warszawa 2016. Nagroda im. Jerzego Łojka przy Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym jorku za książkę Jaruzelski. Generał ze skazą.
Szkoda, że w ogóle nie zastanawiamy się skąd się wzięła nazwa „Żołnierze Wyklęci”. Otóż tak nazywała ich ludność cywilna, na której obszarze oni działali. I raczej nie była to nazwa przynosząca im zaszczyt. Spokojnie można to jeszcze potwierdzić samemu pytając się naprawdę starych ludzi, którzy z żołnierzami wyklętymi mieli do czynienia. Tu rodzi się wstydliwy i pomijany propagandowo problem … Na szczęście działa zasada, że każda władza pisze swoją historię.
Za to Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podobnie jak UB i NKWD cieszyły się miłością ludności cywilnej. Przynajmniej tak twierdziła władza ludowa.
Szanowny MK,
Różnica polega na tym, że nikt KBW, UB i NKWD nie gloryfikuje, a „Żołnierzy Wyklętych” i owszem. Często wbrew dokumentom i pisanym świadectwom.
To wspaniale Panie Marianie, że się Pan nareszcie odezwał. Szkoda jedynie, że jak zwykle nie na temat.
Pozdrawiam serdecznie.