W przededniu rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, 15 października 2014 roku, Stowarzyszenie Prawy Brzeg zaprasza na muzyczną część dramatu C.K. Norwida pt. Krakus książę nieznany, który był fascynacją młodzieńczych lat Karola – poety. Jego wiersze inspirowane norwidowskim misterium stały się songami powstającego spektaklu.
Pokaz jest etapem projektu przygotowywanego na setną rocznicę połączenia Krakowa i Podgórza To dobra okazja, żeby przypomnieć o ARCHE PODGÓRZA, czyli o Kopcu Krakusa i o legendach związanych z jego powstaniem. Takim zapisem legendy jest dramat C. K Norwida pt. „Krakus książę nieznany”. Opowiada o Księciu, który pieśnią wyzwala swój naród spod panowania „czaru niewoli”.

Na kanwie tego dramatu powstaje spektakl muzyczny z dynamiczną oprawą opowieści w muzykę rockową i taniec nowoczesny. Tancerze przedstawiają Niksy – prasłowiańskie duchy lasu towarzyszące od początku do końca bohaterom misterium.

Treść i estetyka spektaklu ma trafić do młodego pokolenia, które tak jak Krakus i jego brat Rakuz staje na progu dorosłego życia wymagającego odpowiedzialnych wyborów.

Wyzwolenie rozpoczęte pieśnią, to jakby przypomnienie historycznych zdarzeń lat 1979 – 89 zarówno dla młodych, jak i dla pokolenia, które w młodości przeżyło wielkie przemiany.

Prezentacja ma także na nowo odczytać wiersze Karola Wojtyły, którego w młodości tak zafascynował “Krakus” Norwida, że jako młody poeta napisał kilka wierszy inspirowanych norwidowskim dramatem. Wiersze te, jako pieśni zostały dołączone do scenariusza w 2002 roku za zgodą autora. Historia sprawiła, że alegorycznie sam poeta i arcykapłan stał się takim „Krakusem” dla Polski XX-go wieku.

Scenariusz i reżyseria – Andrzej Róg

Muzyka i kierownictwo muzyczne – Bolesław Rawski

Choreografia – Mariusz Jasuwienas

Krakus – Daniel Malchar

 

Benedyktyński Instytut Kultury w Tyńcu, Sala PAULUS godz.19.30. Zapraszamy!

(materiały organizatora)