Temat parku podworskiego na Woli Duchackiej chwilowo nie doczekał się głosowania w Radzie Miasta, więc można spokojnie skupić się na pisaniu książki o parku. Temu przedsięwzięciu było poświęcone ostatnie spotkanie SPWD – omawia je Beata Anna Symołon:
18 lutego br. w OKK Wola odbyło się zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej. Tematem przewodnim był park duchacki, głównie omówienie koncepcji książki przygotowywanej przez stowarzyszenie razem z Uniwersytetem Rolniczym Publikacja będzie zawierała materiały dokumentujące jego historię i teraźniejszość oraz zapowiedź projektowanej przyszłości. Gośćmi czwartkowego spotkania byli naukowcy z UR: Leszek Bylina, Piotr Muras, Wojciech Przegon i Piotr Wężyk, współautorzy książki oraz Patryk Salamon – członek Koła Młodych krakowskiego oddziału Platformy Obywatelskiej. Na spotkaniu został zaakceptowany projekt książki przygotowany przez Wojciecha Przegona, uzupełniony sugestiami członków SPWD.
Park na Woli Duchackiej
pod red. Wojciecha Przegona i Beaty Anny Symołon
-
Historia parku dworskiego – E.M. Firlet, B.A. Symołon
-
Park na fotografii, materiałach ikonograficznych oraz w poezji – B.A. Symołon
-
Park we wspomnieniach wolan (W. Wolnego, S. Bema, …)
-
Park w materiałach kartografii historycznej i współczesnej – W. Przegon
-
Aktualny stan zagospodarowania parku podworskiego – P. Wężyk
-
Walory przyrodnicze parku podworskiego – P. Muras, P. Szwałko
-
Prasa o parku na Woli Duchackiej – P. Polak
-
Batalia o park na Woli, kalendarium – J. Kajdański
-
Działania Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej na rzecz rewitalizacji parku – J. Gawlik, B.A. Symołon
-
Koncepcja urządzenia parku podworskiego na Woli Duchackiej – L. Bylina
mapy: sytuacyjno-wyskościowe, ewidencyjne, glebowo-rolnicze, przyrodnicze, katastralne, wojskowe, ortofotomapy itd.
walory: historyczne, krajobrazowe, dendrologiczne, flora, fauna
fotografie: historyczne, współczesne
stan prawny działek i ich wartość; możliwości wykupu czy zamiany
jakie? kiedy? gdzie?: powstawały projekty obejmujące obszar badań, czy dla parku, czy „przy okazji”.
Jeżeli ktoś z Państwa dysponuje materiałami, które powinny lub mogły znaleźć się w przygotowywanej publikacji, bardzo serdecznie zapraszam do współpracy (woladuch@gmail.com).
__________________________
Patryk Salamon włączył Park Duchacki do zespołu programowego „Zielony Kraków” Koła Młodych PO w Krakowie oraz opracował projekt uchwały dla GRUPY RADNYCH w następującym brzmieniu:
UCHWAŁA NR
Rady Miasta Krakowa
z dnia
w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa dotyczących utworzenia Parku Duchackiego
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457 oraz z 2006 r. Nr 17 poz. 128 i Nr 181, poz. 1337 oraz z 2007 r. Nr 48, poz. 327) Rada Miasta Krakowa uchwala, co następuje:
§1.
Ustala się kierunki działania dla Prezydenta Miasta Krakowa polegające na podjęciu wszelkich niezbędnych działań zmierzających do utworzenia miejskiego Parku Duchackiego na terenie podworskim przy ul. Estońskiej na Woli Duchackiej.
§2.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.
§3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie:
Podjęcie niniejszej uchwały ma na celu ustalenie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie sporządzenia utworzenia Parku Duchackiego. Utworzenie Parku Duchackiego będzie ochroną dla cennego terenu podworskiego przed zabudową, ponieważ obszar Woli Duchackiej nie zawiera planu zagospodarowania przestrzennego.
__________________________
SPWD rozpoczęło także przygotowania do imprez promujących Park Duchacki wśród krakowian i mediów. Cykl rozpocznie konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez Maxa Szelęgiewicza (OKK Wola). Wiosną planujemy przygotowanie dużej otwartej imprezy parkowej. A w czerwcu, w ramach 5. Festiwalu Święto Ogrodów, w palmiarni pokażemy park na dawnych i współczesnych fotografiach oraz zaprosimy krakowian na „Poezję w starym parku”- wieczór promujący poetów Podgórza Duchackiego.
Beata Anna Symołon