Tego nie wie nikt. Nawet autorzy Programu Rewitalizacji i Aktywizacji Poprzemysłowego Obszaru Zabłocie. Zmienić to postanowili studenci Koła Naukowego Studentów Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu badawczego „Zabłocie 2007”. Obszar objęty badaniami to teren wyznaczony od północy brzegiem Wisły – oraz od wschodu i zachodu dwiema trakcjami kolejowymi, zbiegającymi się od południa na wysokości estakady im. Obrońców Lwowa. Uwzględnione zostaną zmienne demograficzne, architektoniczne oraz społeczno-psychologiczne. Uzyskane wyniki staną się przyczynkiem dla dalszych analiz obszaru prowadzonych w trakcie i po zakończeniu działań rewitalizacyjnych.
Wyposażeni w identyfikatory ankieterzy pojawią się na Zabłociu w dniu 21 marca i przez około dwóch tygodni będą zbierać dane. W imieniu organizatorów prosimy o przychylność i wypełnienie całkowicie anonimowych ankiet. Wyniki badań zostaną opublikowane m.in. na naszej stronie.
Poniżej pełna treść zaproszenia.
Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy Zabłocia,
W ramach projektu badawczego „Zabłocie 2007” Koło Naukowe Studentów Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego planuje przeprowadzenie analizy stanu demograficznego i społecznego Zabłocia. Obszar objęty badaniami to teren wyznaczony od północy brzegiem Wisły – oraz od wschodu i zachodu dwiema trakcjami kolejowymi, zbiegającymi się od południa na wysokości estakady im. Obrońców Lwowa.
Badania mają na celu analizę bieżącej sytuacji demograficznej oraz określenie stopnia identyfikacji z miejscem i siłę więzi społecznych mieszkańców Zabłocia, analizowane przed rozpoczęciem procesów rewitalizacji obszaru. Badania powinny dostarczyć informacji na temat sytuacji demograficznej badanego obszaru dzięki czemu pozwolą dokonać analizy stanu różnicy między liczbą zameldowanych na pobyt stały a l. osób faktycznie mieszkających na Zabłociu. Z uwagi na fakt, iż Kraków nie dysponuje szczegółowymi danymi dotyczącymi obszaru Zabłocie na terenie, którego w niedługim czasie mają zostać uruchomione działania rewitalizacyjne i aktywizacyjne obszaru objętego MPZP oraz Programem Aktywizacji i Rewitalizacji. Szczególnie przebieg działań wchodzących w skład założeń określonych w drugim dokumencie, musi być stale monitorowany i analizowany pod kątem przemian strukturalnej tkanki społecznej, lokalnej społeczności. W owym dokumencie czytamy „Obszar objęty programem rewitalizacji charakteryzuje dosyć szczególna sytuacja dotycząca społeczności lokalnej. Zachodnią cześć obszaru zamieszkuje ludność związana z historycznym Podgórzem. Obszar centralny z uwagi na przemysłową przeszłość zamieszkuje niewiele ponad 300 mieszkańców. Część wschodnia też nie jest intensywnie zaludniona. Dodatkowym utrudnieniem w ocenie sytuacji ludnościowej jest brak analiz demograficznych ograniczonych ściśle do obszaru Zabłocia, które należy administracyjnie do dzielnicy XIII.” W świetle niniejszego zapisu przeprowadzenie stosownych badań na rozpatrywanym terenie, stanowi czynnik niezbędny w procesie działań aktywizacyjnych.
Mając na uwadze powyższe zagadnienia, w badaniach uwzględnione zostały zmienne demograficzne (struktura wieku, Status Społeczno Ekonomiczny, długość okresu zamieszkania itp.), architektoniczne (wielkość i rodzaj budynku, infrastruktura) oraz społeczno-psychologiczne (subiektywna waloryzacja obszaru, więzi sąsiedzkie, identyfikacja z miejscem oraz aktywność lokalnej społeczności). Niniejsze badania stanowią jedynie przyczynek dla dalszych analiz obszaru prowadzonych w trakcie i po zakończeniu działań rewitalizacyjnych. Wówczas, po korelacji wyników wszystkich etapów badań, będzie można dokonać ostatecznej oceny wpływu działań rewitalizacyjnych na przemiany struktury tkanki społecznej obszaru.
W związku z tym uprzejmie prosimy Państwa o przychylność i pomoc. Nie zamykajcie drzwi przed naszymi ankieterami. Państwa opinie są dla nas ważne. Wyrażenie zgody na wzięcie udziału w tych badaniach pozwoli nam uzyskać cenne informacje dotyczące sytuacji społecznej mieszkańców Zabłocia. Dzięki nim będziemy mogli przedstawić władzom miasta Krakowa dane, które nie zostały uwzględnione Programie Rewitalizacji i Aktywizacji Poprzemysłowego Obszaru Zabłocie, który stanowi propozycje działań mających na celu wprowadzenie usprawnień w Państwa okolicy. Zapewniamy Państwu pełną anonimowość. Prosimy o życzliwe przyjęcie osób biorących udział w projekcie. Nasi ankieterzy, pojawią się na Zabłociu już 21 marca zbieranie danych zajmie im około 2 tygodni. Będą oni wyposażeni w identyfikatory, na których znajdziecie się ich imię i nazwisko oraz numer legitymacji studenckiej. Ponadto identyfikatory opieczętowane będą pieczęcią Koła Naukowego Studentów Socjologii. Poniżej zamieszczamy wzór identyfikatorów.
Dziękujemy!
Szczegółowe informacje:
tel. 608 315 384
zablocie2007@gmail.com