Nakładem Domu Wydawniczego „Księży Młyn” ukazała się powieść kryminalna Pawła Fleszara „Powódź”, której akcja rozgrywa się w Krakowie, między innymi na prawym brzegu Wisły.

Tytułowa powódź jest tłem wydarzeń, ale ma nie wpływ, można ją też postrzegać jako metaforę. Każdy, kto przeżył to dramatyczne zjawisko w Krakowie odnajdzie zapewne w książce echo własnych wspomnień. Sedno intrygi kryminalnej leży jednak gdzie indziej, jest wzięte z tematyki, którą w literaturze i filmie spotyka się współcześnie niezwykle rzadko.

Wydarzenia „Powodzi” ulokowano na Dąbiu, Grzegórzkach, Osiedlu Oficerskim, Rynku, Kazimierzu, Placu na Groblach, jednak wiele tropów wiedzie na prawy brzeg rzeki. Ważnym dla fabuły miejscem jest nabrzeże dawnego portu przeładunkowego na Zabłociu, gdzie już w średniowieczu przybijały statki z wielicką solą. Warto sięgnąć po książkę także po to, aby sprawdzić, gdzie w Podgórzu zaplanowano jedną z dwóch jej kulminacji.

A tak opisuje powieść wydawnictwo „Księży Młyn”:
„Pewnej nocy czterdziestoletni Jakub wyskakuje z dziewiątego piętra wieżowca w Krakowie. Zostawia list pożegnalny ze zdjęciem pięknej dziewczyny. Być może jest to Zuza, o której Kuba napisał: „Zły człowiek zabrał Zuzę i odtąd moje życie straciło sens”.
Co tak naprawdę skłoniło mężczyznę do samobójstwa? Kim jest Zuza i co się z nią stało? Jaki związek z tym wszystkim mają budzące grozę filmy znalezione w smartfonie Jakuba? Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć Kris, przyjaciel Kuby z dzieciństwa. Kris jest zawodowym żołnierzem, ale daleko mu do typowego bohatera, który samotnie stawia czoło złemu światu – kiepsko strzela, ma nadciśnienie i początki nadwagi. Tymczasem prywatne śledztwo prowadzi go do zaskakujących odkryć…
W tym obfitującym w humor kryminale autor podrzuca czytelnikowi różne tropy, sprowadzając go często na manowce. Tytułowa powódź nieubłaganie zbliża się do miasta…”

Autorem książki jest Paweł Fleszar, dziennikarz, który z 26 lat spędzonych w Krakowie przez osiem mieszkał w Podgórzu, gdzie wraca chętnie do dzisiaj.
Więcej informacji o „Powodzi” i jej autorze można znaleźć tutaj:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4903687/powodz

(fot. autora Tomasz Markowski)