Rozpoczęły się zimowe ferie. Wiele instytucje kultury przygotowało specjalne atrakcje dla dzieci i młodzieży. Oczywiście szczególnie polecamy te, z których przez najbliższe dla tygodnie można skorzystać w Podgórzu. Szereg warsztatów przygotowały podgórskie oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Muzeum Podgórza, Fabryka Emilia Oskara Schindlera i Apteka pod Orłem. Pełny program poniżej:

MUZEUM PODGÓRZA

Podgórskie tajemnice

Muzeum Podgórza kryje wiele tajemnic, największe z nich znajdziemy na wystawie. Swoje sekrety mają obrazy, przedmioty codziennego użytku i stare fotografie. Postaramy się je poznać i przekonać się, które z nich są najbardziej interesujące. Czy uda nam się zaszyfrować podgórskie tajemnice? Wyjątkowa muzealna gra pozwoli nam wyłonić najlepszego strażnika muzealnych sekretów!

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat. Terminy: 16 i 23 stycznia, godz. 12.00

FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Kraków – czas okupacji 1939–1945 

Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945, będącej przede wszystkim opowieścią o Krakowie i losach jego polskich oraz żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach.

Oprowadzanie dla młodzieży w wieku 13–16 lat. Termin: 16 stycznia, godz. 11.00

Konspiratorzy

Zajęcia przeprowadzone zostaną na wystawie czasowej pt: Pomyśl o pseudonimie dla siebie. Ekspozycja ta opowiada historie siedmiorga młodych ludzi, którzy w 1939 roku mieli od 13 do 16 lat. Ogniwem, które połączyło ich losy, była decyzja o zaangażowaniu się w działalność konspiracyjną w ramach struktur Armii Krajowej. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało codzienne życie ich rówieśników w okupowanym Krakowie. Zastanowimy się, czy każdy mógł zostać konspiratorem, jakimi umiejętnościami musieli się wykazywać młodzi ludzie w walce z okupantem niemieckim i czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Poznamy też metody konspiracji m.in. poprzez naukę tajnego szyfru.

Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat. Termin: 24 stycznia, godz. 11.00

APTEKA POD ORŁEM

Ludzie z aptecznej szuflady 

Punktem wyjścia do zajęć jest historia apteki Pod Orłem, a przede wszystkim historie indywidualnych osób – mieszkańców krakowskiego getta. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę wystawy uczestnicy zajęć samodzielnie będą poznawać losy wybranych bohaterów. Następnie wcielą się w rolę przewodników i zaprezentują poznane historie przed rówieśnikami. Będą wykorzystywać dostępne na wystawie multimedia, relacje ocalonych, kopie fotografii i dokumentów.

Warsztaty dla dzieci w wieku 13–16 lat. Terminy: 18 i 23 stycznia, godz. 11.00

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z wcześniejszą rezerwacją. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60

Więcej: https://www.mhk.pl/aktualnosci/ferie-w-mhk-2019

 

CENTRUM KULTURY PODGÓRZA

Specjalne atrakcje czekają również w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) w ramach „Akcji Zima 2019”. Przygotowano dwa turnusy zajęciowe pełne zaskakujących atrakcji.

Pierwszy (dla dzieci w wieku 7-14 lat) to „Kalejdoskop Zimowych Atrakcji”, czyli zestaw aktywności kulturalno-edukacyjnych i rekreacyjnych o różnorodnej tematyce m.in.: warsztaty plastyczne, teatralne, taneczne i podróżnicze, wyjście do Papugarni i dziecięcego parku rozrywki, zabawy plenerowe, konkursy itp.

Drugi – „Akademia Młodego Reportera” – to cykl tematycznych warsztatów (dla dzieci w wieku 8-12 lat), podczas których uczestnicy będą wcielać się w rolę dziennikarza, prezentera i eksperta w mediach, ucząc się m.in. pracy z mikrofonem i kamerą oraz zachowań scenicznych, nagrywając wywiady, audycje radiowe oraz poznając techniki autoprezentacji.

Więcej: http://ckpodgorza.pl/ferie-zimowe-pelne-nowosci.html