Nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka Mirosławy Karety pt. „Bezimienni”. Jej osnową jest katastrofa Liberatora zestrzelonego nad Zabłociem w sierpniu 1944 roku, a jedną z inspiracji dla powieści były coroczne spacery śladami tego wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Autorka będzie podpisywać swoją książkę na Targach Książki w najbliższą sobotę (29.10) w godz. 11.00-12.00 na stoisku Wydawnictwa WAM (stoisko C-16).

O książce:

Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami powieść przedstawia losy fikcyjnych bohaterów: Petera Redlicha, jednego z lotników zestrzelonego nad Zabłociem Liberatora oraz Pelagii Wawszczyk, działaczki podziemia związanej z organizacją socjalistów PPS-WRN, która we własnym mieszkaniu ukrywała rannego mężczyznę przez ostatnie miesiące wojny. Porusza problem pamięci o osobach, które z własnego wyboru lub z powodu okoliczności oraz historycznych uwarunkowań nie zdołały opowiedzieć o swej heroicznej przeszłości i pozostawić świadectwa. Nigdy nie zdołamy już odtworzyć jednostkowych losów tysięcy bezimiennych bohaterów, którzy oddali życie za Sprawę. Możemy ich nadal jednak czcić zbiorowo – jak Kolejarzy, którym poświęcona jest tablica na zabytkowym budynku Dworca Głównego w Krakowie, czy Lotników Alianckich, którym dedykowany jest nadwiślański bulwar. Choć z różnych miejsc świata, narodów i ugrupowań politycznych, walczyli przecież o to samo.

Wątki historyczne w książce przeplatają się z opowieścią o losach rodziny Petrycych. Jest to kontynuacja fabuły pierwszej części cyklu, pt. „Pokochałam wroga”. Lekarz i radny miasta Krakowa oraz jego najbliżsi odczuwają nie tylko dokonujące się w kraju w początkach lat 90. przemiany ustrojowe i społeczne, ale także te nie mniej istotne, zachodzące w sferze techniki, mentalności i moralności. Ma to niekiedy komiczne, ale często też bolesne konsekwencje w ich codziennym życiu.

O autorce:

Mirosława Kareta (ur. 1973r. w Krakowie) jest absolwentką historii oraz pobocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako reporter w „Dzienniku Polskim”, później przez dziesięć lat mieszkała z rodziną w Niemczech. Po powrocie uczestniczyła w opracowywaniu programu telewizyjnego na rynek niemieckojęzyczny. Jest autorką książek: „Raj od kuchni”, „Kolorowe szkiełka” (Zysk i S-ka) oraz „Pokochałam wroga” (WAM). Wraz z mężem i trójką dzieci mieszka w Krakowie.