Wydawnictwo WAM wydało ostatnio interesującą pozycję dotyczącą naszego miasta. To „Przewodnik literacki po Krakowie i województwie małopolskim”, a jego autorką jest Ewa Zamorska – Przyłuska. Choć w nazwie pojawia się słowo przewodnik, to jest on tak ciekawy, że czyta się go jak fascynującą powieść fabularną..

                Autorka, jak sama mówi, „proponuje niezobowiązujący spacer po Krakowie – spacer luźnych skojarzeń, prowadzący do mniej lub bardziej ważnych miejsc, nieoglądający się zbyt surowo na hierarchie i chronologie”. Układ książki ma charakter przewodnika, rozdziały zawierają schematyczne mapki, na których oznaczone są miejsca, o których opowiada autorka. Atutem książki jest indeks nazwisk, miejscowości i adresów.    

                   Podgórskich czytelników powinien szczególnie zainteresować rozdział mówiący o Zabłociu, Podgórzu, Ludwinowie i Dębnikach. Znajdziemy tam nie tylko tak oczywiste nazwiska jak Pankiewicz, Mrożek czy Kantor, ale również Peipera, Jastruna czy Terakowską. 

                  Czytałam przewodnik z zapartym tchem i urzekła mnie w nim lekkość i subtelność skojarzeń. Na przykład powiązanie mojego ulubionego autora – Umberto Eco – z Krakowem wydaje się tak dalekie i odrealnione, że aż trudno je uznać za fakt. ”Jesteśmy na ulicy św. Jana naprzeciwko Muzeum Książąt Czartoryskich. Tu nie można zignorować Damy z gronostajem Leonarda Da Vinci, zwłaszcza, że w ostatniej jak dotąd powieści posłużył się nią Umberto Eco, jako ważnym punktem odniesienia dla głównego bohatera – miłośnika i konesera nie tylko pięknych ksiąg: <Zobaczyłem nadchodzącą kobietę. Elegancka, chyba około czterdziestki, twarz nieco wyzywająca – przyszła mi na myśl Dama z Gronostajem.>”

                     W Przewodniku można znaleźć bardzo wiele tego typu „smaczków”, zapraszam Wszystkich do ich odkrywania z książką w dłoni.

                     Miłej lektury!