Dostaliśmy taki list. Zamieszczamy go w całości, bo w pełni zgadzamy się z jego autorem i również nas przeraża, to ci się dzieje z zielenią w Podgórzu.
„W zeszłym roku z odcinka ulicy Zamoyskiego od ul. Smolki do ul. Podskale usunięto wszystkie stare drzewa (grochodrzewie, potocznie akacje). Zamiast młodymi drzewami, zastąpiono je metalowymi siatkami, w których posadzono miliny. Milin jest to śródziemnomorskie pnącze, które na tej ulicy i tak raczej nie będzie rosło, bo wymaga odpowiedniego nasłonecznienia. Poza tym, zastąpienie drzew niską roślinnością uważam za bardzo poważne pogorszenie jakości przestrzeni miejskiej. Ulica Zamoyskiego pozwalała w upalne letnie dni przejść w cieniu od Ronda Matecznego po Rynek Podgórski, a następnie dalej zadrzewioną Rękawką aż do Wielickiej. Interweniowałem w tej sprawie w ZGK, w Dziale Utrzymania Zieleni, gdzie dowiedziałem się, że mój rozmówca podjął taką decyzję i tak będzie.
Biorąc pod uwagę, że w Podgórzu usunięto również: szpaler topól wzdłuż Korony (tych nie zastąpiono niczym), dużego bodajże klona z roku Krasickiego i Długosza, oraz drzewa z Józefińskiej przy Limanowskiego (również zasadzono miliny), oznacza to, że jeden człowiek stopniowo stara się pozbawić Stare Podgórze ulicznych drzew, a osoby zainteresowane nie mogą na jego działania wpłynąć. A przecież jest to dzielnica Krakowa słynna z fragmentów „miasta-ogrodu”.
Tu nie chodzi tylko o komfort i estetykę. Nie jest przypadkiem, że to właśnie przy ul. Zamoyskiego powstały nowe budynki mieszkalne bardzo popularne wśród należących do dobrze zarabiającej klasy średniej rodzin z dziećmi, które płacą w mieście podatki. Pogarszanie jakości przestrzeni publicznej będzie prowadziło do ich zastąpienia przez najemców, którzy nie płacą w mieście podatków, bo się w nim nie meldują, lub nie mają znaczących dochodów (studenci).
A może ktoś posiada zdjęcia z wyciętymi ostatnio drzewami? Wtedy dałoby się stworzyć jakąś dokumentację, która lepiej przemawiałaby do odbiorców, to mogłoby być przydatne do zorganizowania jakiejś akcji.
Andrzej Michalik (andrzejmichalik@ghnet.pl)