Obecnie jest siedzibą Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa oraz Rady Dzielnicy XIII. Dawniej był to Podgórski Ratusz. Wewnątrz znajduje się najpiękniejsza sala urzędowa Krakowa, niegdyś sala obrad Rady Miasta Podgórza.

Pierwotnie siedziba władz miejskich Podgórza mieściła się w zaadoptowanym domu mieszkalnym z XVIII wieku (obecnie Rynek Podgórski 14 – Dom pod Białym Orłem).

Obecny Ratusz wzniesiono w latach 1844-45 w stylu historyzmu z elementami neobaroku. Wielokrotnie przekształcany i rozbudowywany, głównie pod koniec XIX wieku. Zachowany bogaty wystrój elewacji oraz reprezentacyjnych wnętrz utrzymanych w stylu późnego historyzmu (charakterystycznym dla gmachów urzędowych monarchii habsburskiej).

29Po połączeniu Podgórza i Krakowa w 1915 roku Ratusz stracił swoją pierwotną funkcję. W latach 1993-97 gruntownie remontowany i adaptowany na potrzeby Wydziału Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta Krakowa. W dawnej sali obrad Miasta Podgórza, obecnej sali im Franciszka Maryewskiego sporadycznie odbywają się imprezy kulturalne.

W zwieńczeniu fasady od strony Rynku herb miasta Podgórza (w latach 1950. zastąpiony napisem „PZPR”, później godłem państwowym, ostatecznie przywrócono go w 1996 r.).

Na prawo od wejścia znajduje się tablica pomięci poległych legionistów, wmurowana w dwudziesta rocznicę wymarszu w 1914 roku z Podgórza oddziału legionistów pod dowództwem kapitana Kazimierza „Herwina” Piątka.

SONY DSC

Tablica ta została usunięta w czasie II wojny światowej przez Niemców (1943 r.) i przez wiele lat na budynku znajdował się tylko ślad po niej. Niestety oryginalnej tablicy nigdy nie udało się znaleźć. Jej kopia została przywrócona staraniem Rady Dzielnicy XIII w 2013 roku.