Od  8 do 28 maja 2013 r. w Dużej Sali Galerii Rękawka Domu Kultury Podgórze trwać będzie wystawa prac plastycznych SABINY SMOLEŃ  zatytułowana  PRZESTRZEŃ PRZEISTOCZONA.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 maja 2013 r. o godz. 18.00.

 SABINA SMOLEŃ – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek – Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych.

Na obecnej wystawie autorka zaprezentuje cykl prac zatytułowanych PRZESTRZEŃ PRZEISTOCZONA – wykonanych techniką własną.

„Przestrzeń jest (…) powszechnie przyjętym symbolem wolności (…)

Stoi otworem, sugeruje przyszłość i zachęca do działania (…)TABULA RAZA, tech.mieszana, 70x100

Zamknięta i uczłowieczona przestrzeń  staje się miejscem.”

Yi-Fu Tuan

 

Motywem przewodnim cyklu zaprezentowanych prac jest potrzeba ukazania stanów emocjonalnych towarzyszących zwykłej ludzkiej codzienności.

W eterycznej przestrzeni obrazów pojawiają się mocne akcenty w postaci elementów przedmiotów przenikających się w symbiotycznym połączeniu. Rozgrywająca się na oczach widza wędrówka abstrakcyjnych ilustracji konkretnej historii życia spaja w jedną  złożoną całość (nie dająca się wykluczyć przestrzeń)  (wszechobecna), którą kształtuje forma jakby wydobyta z dalekiej otchłani. Forma, której przekaz  nie wyznacza granic obrazu. Dialog z odbiorcą toczyć się będzie również na płaszczyźnie obserwowanej jakby „wewnętrznym okiem”.

                Pod sugestywną  opowieścią o przedmiotach czeka na nas spotkanie z dyskretną obecnością zwykłego człowieka uwikłanego w codzienne zmagania i z determinacją pokonującego trudności. Człowieka, który jednak pozostał na zewnątrz lub wyszedł ale tylko na chwilę.

                Znaczącą rolę w kompozycjach zajmuje przedmiot pozostający jakby w zasięgu ręki, w pracy, w domu, może na targu staroci… ale też ten  sprzed lat, przekazywany z pokolenia na pokolenie, nie obojętny – mający

w sobie „duszę” właściciela. Ulegający zniszczeniu, czasami zapomniany paradoksalnie przypomina o stracie bliskich. Integralna cząstka życia. Nieprzypadkowy element obrazu.

                Charakterystyczną cechą prezentowanych prac jest wyraźnie zatrata granica miedzy tym co zwykliśmy nazywać rysunkiem, malarstwem czy kolażem. Całość prac utrzymana jest w jednolitej gamie barwnej. Począwszy od koloru różowego poprzez odcienie niebieskiego do szarości, nieprzypadkowo mające sugerować skojarzenie z kolorytem ciała. Przywołanie cielesności człowieka odnaleźć można również we fragmentach przedstawiających elementy ludzkiego ciała wkomponowane w całość obrazu. Pojawia się wiec oko, nos, część twarzy, stopy, ręce i nie jest to przypadek. Obraz, w którym mieszkają rozmaite opowieści nabiera ludzkiej tożsamości.

Sabina Smoleń