W przededniu 110 rocznicy połączenia Podgórza i Krakowa, kładka łącząca oba, niegdyś miasta otrzymała nazwę – Podgórzanek. Honor odsłonięcia tablicy przypadł samym kobietom m.in. zastępczyni prezydenta – Marii Klaman, zastępczyni przewodniczącego Rady Dzielnicy XIII – Katarzynie Lasocie i kierowniczce Muzeum Podgórza – Melanii Tutak. Z tej okazji warto przypomnieć jak doszło do powstania kładki – już oficjalnie – Podgórzanek
14 czerwca 2019 roku dnia siedem osób spotkało w Muzeum Podgórza. Był wśród nich wiceprezydent, radny miasta, prezes stowarzyszenia, szefowa fundacji i przedstawicielka muzeum.
Spacer z Muzeum Podgórza pod łącznicą, nad Wisłę, no i z powrotem wystarczył, że dostrzec ogromny potencjał w tej przestrzeni. Zobaczyć, że można spiąć całe miasto ponad 2 km ścieżką pieszo-rowerową rozpoczynającą się w centrum miasta, otworzyć Zabłocie i Podgórze na Kraków.
Wtedy zapadła decyzja, że trzeba zrobić wszystko co w mocy władz miasto, żeby do już budującego się mostu kolejowego dodać kładkę pieszo-rowerową. Kilka miesięcy później było wiadomo, że kładka powstanie. Trzy lata później została otwarta. Teraz kolejne dwa lata później nadano jej imię.
Mieszkańcy i turyści korzystają z tej kładki każdego dnia, ale dopiero ścieżka pieszo-rowerowa i park po obu stronach Wisły sprawi, że stanie się oczywiste, że musiała powstać. Wszyscy, którzy spotkali się w ten upalny czerwcowy dzień sześć lat temu mogą być pewni – podjęli słuszną decyzję.