O godzinie 23 zapadla dziś w nocy ostateczna decyzja w sprawie konkursu na opracowanie ideowo-studialne koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Trzeciej Wieży w Kościele Mariackim, jaki ogłosiliśmy na początku lipca.
Jury w składzie: Krzysztof Piasecki, Robert Makłowicz, Zygmunt Konieczny, Konrad Myślik i Michał Rusinek miało bardzo trudne zadanie i do ostatniej chwili nie było wiadomo jak zagłosuje. Zacięta bitwa rozegrała się zwłaszcza pomiędzy dwoma prowadzącymi projektami.
I oto mamy zwycięzców. Są nimi: Katarzyna Mroczkowska, Bartosz Malinowski i Magdalena Piwowar, czyli „redo_group+”, trzyosobowy zespół z Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, który zgodnie z obietnicą otrzyma od nas jedyny w swoim rodzaju Order Majchrewki!
Przyjrzyjmy się projektowi. Autorzy tak opisują swoją koncepcję:
„Kościół Mariacki z dwiema charakterystycznymi wieżami. Obok niego diametralnie inna w swej formie wieża. Zdaje się wyrastać z Rynku, a jej ramiona sięgają aż do Sukiennic i pomnika Mickiewicza. Nie konkuruje z istniejącą zabudową, nie próbuje jej naśladować. Wychodzi naprzeciw wieżom Kościoła Mariackiego doskonale wpisując się w panoramę miasta. Stanowi azymut w przestrzeni miasta i Rynku, a przez kontrast wydobywa otaczającą zabytkową architekturę. Trzecia Wieża jest metaforą naszych czasów, współczesnego człowieka osadzonego w historycznym mieście – mieszkańca, turysty – i tak jak oni, nasyca się nastrojem Rynku, jego klimatem i historią, a jednocześnie tchnie weń nowe życie”.
Dalej czytamy:
„Trzecia Wieża jest zbliżona wysokością do wyższej wieży Kościoła Mariackiego.
Z żadnego punktu widokowego nie przesłania wież kościelnych.
Usytuowanie i forma Trzeciej Wieży nie zamykają perspektyw widokowych, wlotów komunikacyjnych, ciągi piesze nie zostały zakłócone.
Ukształtowanie bryły – nadwieszenie kondygnacji mieszkalnych – zapewnia swobodny przepływ ruchu pieszego z ulicy Floriańskiej do Rynku. Część mieszkalna odpowiada proporcjom wyższych kondygnacji pobliskich kamienic.
Funkcja handlowa umieszczona została w kondygnacji -1. Prowadzą do niej dwa wejścia: jedno – wewnętrzne – bezpośrednio z Wieży, drugie dostępne z Rynku.
Najwyższe kondygnacje Wieży mieszczą restaurację, kawiarnię, a także taras widokowy.
Zgodnie z koncepcją projektową na Rynku i dochodzących do niego ulicach pojawiają się elementy małej architektury nawiązujące do konstrukcji i formy Wieży.”