11 marca 2018 roku (w niedzielę) ulicami Podgórza przejdzie Marsz Pamięci.

Jest on organizowany corocznie od lat 80. w niedzielę najbliższą rocznicy tragicznej likwidacji krakowskiego getta, które Niemcy założyli w Podgórzu. Samo getto, założone w 3 marca 1941 roku, było zamieszkiwane w szczytowym momencie przez ok. 17 tysięcy osób. Gdy uświadomimy sobie, że w tym przymusowym miejscu zamieszkania ludności żydowskiej przed wojną mieszkało ok. 4 tysiące ludzi, zrozumiemy, jak nieprawdopodobne stłoczenie tam istniało. Załóżmy, że przed wojną w danym pokoju mieszkały dwie osoby. Teraz musiało się tam zmieścić osiem osób.

Jedynym Polakiem, któremu Niemcy pozwolili zostać w getcie, był farmaceuta Tadeusz Pankiewicz prowadzący Aptekę Pod Orłem. Wraz ze swoimi pracowniczkami stworzył w niej miejsce konspiracji, przemytu nie tylko niedostępnych leków ale i listów, dającej nadzieję prasy podziemnej i innych zakazanych przedmiotów. Był również świadkiem wszystkich tragicznych wydarzeń, w tym tragicznej akcji z czerwca 1942 roku czy wreszcie likwidacji getta. Ta nastąpiła w nocy z 13 na 14 marca 1943 roku, teraz obchodzimy więc jej 75. rocznicę.

Dla wielu Żydów ostatnią drogą była ta z placu Bohaterów Getta (ówczesnego pl. Zgody) przez ulicę Lwowską, Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską na teren obozu KL Plaszow. Dokładnie tą drogą przechodzi coroczny Marsz Pamięci. Jak zwykle wszyscy chętni spotkają się w niedzielę na pl. Bohaterów Getta o godzinie 12:00; w tym roku będzie to niedziela 11 marca.

Na wydarzenie zapraszają Miasto Kraków, Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.