27 marca 2011 r.
Teatr ma swoje święto, to święto wszystkich ludzi tworzących Teatr, kochających Teatr, oddanych Teatrowi. To wreszcie święto sztuki i człowieka, który tę sztukę powołuje do życia. W Arsharterze chcemy uczcić twórców i ugościć widzów, jednym i drugim pozwolić dotknąć materii teatru w sposób szczególny bo niemal bezpośredni. Ta bezpośredniość to żywy kontakt z artystą, jego pracą, przeżyciem i przekazem do widza, to też konfrontacja artysty z widzem nieoddzielonym od wykonawcy skrajem sceny. Zapraszamy na świętowanie, dyskutowanie, przebywanie w atmosferze sztuki różnej – dlatego też proponujemy 3 spektakle, skrajnie różne, znaczące zupełnie coś innego, stworzone z różnych – ale ważnych –powodów. To maraton teatralny, ale mamy nadzieję bez zadyszki, a wypełniony głębokim życiodajnym oddechem. Chcemy być blisko z Wami – Widzami, Artystami, Ludźmi Teatru i Sztuki, bo dla Was jesteśmy i podejmujemy wyzwanie tworzenia.
Współorganizatorem wieczoru jest Fundacja Hothaus.
Godzina 19:00 – Teatr Terapia Twarz – spektakl w wykonaniu Grupy Masek
Reżyser Katarzyna Deszcz stworzyła spektakl przy czynnym udziale aktorów: myśli aktorów, ich słowa, działania stały się osnową, na której został zbudowany dramat. Aktorzy są także autorami masek, wykorzystanych w spektaklu, skonstruowanych przy pomocy techniki rzeźbiarskiej oraz malarskiej. Kierownik plastyczny spektaklu, Jaga Noworól przyjęła metodę pracy nad maską, sugerującą jak najmniejszą ingerencję w proces tworzenia. W ten sposób powstał spektakl, którego dynamikę i kształt określili w głównej mierze sami aktorzy.
Spektakl oparty został na pytaniu Józefa Tischnera o granicę między maską a twarzą – między maską, będącą przykryciem twarzy, przybierającą różne kształty, przedstawiającą twarz ludzką, ale również demona, zwierzę czy potwora, a relacją maski do osoby, natury rozumnej, cechującej się świadomością własnego istnienia, wolą, swoistym charakterem i systemem wartości.
- Reżyseria: Katarzyna Deszcz
- Opieka plastyczna: Jaga Noworól
- Aktorzy: uczestnicy Grupy Masek
Godzina 21:00 – Premiera spektaklu ANTY_GO! NOW! w wykonaniu Teatru Hothaus
Pod okiem Mai Kubackiej grupa repertuarowa warsztatów teatralnych przygotowuje projekt oparty na tekście Sofoklesa „Antygona”. Zespół aktorski stanowią kobiety i dziewczynki. W trakcie trwania zajęć przewinęło się kilku mężczyzn, chłopców. Po zajęciach mówili, że są interesujące i więcej się nie pojawiali. Tak powstał projekt ANTY_ GO! NOW! – gra trzema obcojęzycznymi słowami, które przywodzą skojarzenie z Antygoną, która była anty. Nie jest manifestem feministycznym, stanowi odpowiedź na sytuację współpracy z samymi kobietami, w której Maja Kubacka musiała się odnaleźć i która ją zainspirowała – „Marzy mi się, by ci, którzy przyjdą obejrzeć ANTY_GO!NOW!, w pewnym sensie zapomnieli, że patrzą na kobiety, które odgrywają role męskie, żeby widzieli problemy, jakie dana postać uosabia: niskie poczucie wartości, miłość matki, introwersja, upór, bezład uczuciowy, narcyzm, żeby powiedzieli: nie mogłem, nie mogłam, przestać na to patrzeć.”
- Inscenizacja i reżyseria: Maja Kubacka
- Współpraca: Wojciech Terechowicz
- Kostiumy: Marcin Urzędowski
- Muzyka: combo
Godzina 23:00 – Szopka don Cristobala wg Federico Garcia Lorca
Sztuka frywolna, pikantna, miejscami nieprzyzwoita, nawiązująca do stylu jarmarcznego, wywiedziona wprost z commedii dell’arte. Zbrodnia, rabunek, cudzołóstwo, gwałt, zdrada…!
Wszystko w okowach farsy – aby pośmiać się i obśmiać to, co w człowieku najprostsze, najbardziej prymitywne, wręcz marionetkowe. Pewnie dlatego Lorca napisał tę sztukę dla teatru marionetek. W interpretacji Teatru Hothaus to aktor jest marionetką w ręku despotycznego dyrektora. Może aktor się zbuntuje, może go porzuci, a może pozostanie marionetką?
Główny bohater – Cristobal – to Hiszpan podobny do włoskiego Pulcinelli, francuskiego Guignola, niemieckiego Kaspra, rosyjskiego Pietruszki albo angielskiego Puncha. Cristobal to wiejski prostak, który widzi świat na tyle prosto, że kluczowym dla niego argumentem jest użycie pałki, którą wojuje bez opamiętania, ale i finezji. Pozostali bohaterowie dopełniają planu – tu nie ma drugiego dna, każdy jest mocno określony, a widz dokładnie wie, czego pragnie Rosita, jakiego targu dobija Matka, dlaczego Chory nigdy nie wyzdrowieje i jakie katusze cierpi Poeta. Karykatura człowieka ujęta w ramy widowiska, a może gorzki, pełen refleksji spektakl, dotyczący istoty ludzkiej… Sami sprawdźcie!
- Reżyseria: Wojciech Terechowicz
Zespól HOTHAUS jest formacją teatralną gromadzącą ludzi, którzy w swojej pracy artystycznej skupiają się nad wykształceniem w sobie wrażliwości, aktywności scenicznej i stylu. Te trzy ważne elementy gry zespołowej rozwijamy w oparciu o kształtowanie wyobraźni, atmosfery, pracy nad indywidualnością twórcy i ciałem aktora, a nade wszystko nad improwizacją. Staramy się wzbudzić w sobie czułość na impulsy twórcze każdego członka zespołu, aby razem z innymi rozwinąć w sobie zdolności do improwizacji zbiorowej. Podstawą naszej pracy jest człowiek szczerze oddany sztuce scenicznej, który chce rozwijać swój talent niezależnie od tego, czym zajmuje się w życiu. Dlatego też w skład zespołu nie wchodzą zawodowi aktorzy a pasjonaci sztuki, którzy pracy na scenie nie wiążą z profitami zawodowymi.
Wedle Pirandella „…sztuka teatru i jej wielkość budzi nadzieje i pozwala na upartą wiarę, bez której życie nie ma sensu, że przy pomocy tej sztuki, poprzez nią – można będzie w końcu dotrzeć do jakiejś wielkiej prawdy o świecie i człowieku”.
Podobne cele wyznacza sobie Teatr HOTHAUS .
Bilet na cały wieczór: 35zł
W cenie kawa, herbata, napoje, ciastka.
więcej informacji na: www.arsharter.pl