Oto forpoczta wydarzeń, które za tydzień i jeden dzień przed nami. Dziś na Kładce o. Bernatka o godzinie 11.00, spotkał się młody Kraków w osobach uczniów VIII LO i XXVIII LO z młodym Podgórzem z IV LO i Szkoły Gastronomicznej. Kraków prowadziła para Krakowiaków – prosto z „Wesela”, w Podgórzu czekali mieszczanie. Mieszkańcy oby brzegów Wiłsy witali się przy dźwiękach muzyki, rozmawiając, piosenką, przyśpiewką, witając się transparentami. Było niezwykle miło, uroczyście, nawet wzruszająco. Tak młodzi z Krakowa i Podgórza uczcili u progu wakacji 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa. Nie odbyło się jak 100 lat temu na Moście Krakusa, bo Mostu już nie ma – spotkali się zatem na kładce, najnowszym symbolu połączenia miast. W radosnym orszaku przemaszerowali do Parku. A tam…
Patrząc na rozbawionych młodych ludzi, którzy zagospodarowali przestrzeń Parku, śpiewając, grając, śmiejąc się, bawiąc, prezentując rozliczne talenta, przybliżając w spektaklu historię Podgórza, pomyśleliśmy, że Wojciech Bednarski – pomysłodawca i twórca Parku byłby szczęśliwy widząc to co my. Dziś ten Park służył i żył taką energią o jaką – jestem pewna – Panu Bednarskiemu chodziło. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła cykl obchodów 100-lecia połączenia obu królewskich miast. Kulminacja uroczystości przed nami – 3 i 4 lipca, wystawy, przemowy i plenerowy bal wiedeński dla wszystkich mieszkańców. Tego, co będzie działo się w Podgórzu 4 lipca wieczorem jeszcze nie było. Przybądźcie ku nam!
Program poniżej:
Stowarzyszenie PODGORZE.PL, Dom Kultury „Podgórze”, Dom Historii Podgórza i Rada Dzielnicy XIII zapraszają do uroczystego świętowania stulecia połączenia Krakowa i Podgórza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
1 lipca
12.00 – Uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji 100-lecia połączenia Podgórza i Krakowa. Miejsce: Urząd Miasta Krakowa, Rynek Podgórski 1
3 lipca
17.00 – „Dwa miasta, dwa brzegi. W setną rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa”. Wernisaż wystawy w Sali Obrad im. F. Maryewskiego. Po wernisażu uroczysty przemarsz do sal wystawienniczych w Domu Historii Podgórza przy ul. Limanowskiego 13.
Wystawa realizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa we współpracy z Archiwum Narodowym i Domem Historii Podgórza. Kurator: Elżbieta Firlet. Autorzy wystawy: Elżbieta Firlet, Robert Gaweł, Bożena Lesiak-Przybył, Melania Tutak.
4 lipca
UROCZYSTE ODNOWIENIE AKTU POŁĄCZENIA PODGÓRZA I KRAKOWA Z DNIA 4 LIPCA 1915 ROKU
11.30 – Spotkanie mieszkańców i Władz Miasta Krakowa z Radą Dzielnicy XIII, Koncert Orkiestry dętej „Solvay”. Miejsce: Kładka Ojca Bernatka
12.15 – Przemarsz na Rynek Podgórski
12.30 – Otwarcie plenerowej wystawy.
Rynek Podgórski. Reaktywacja – krótka historia miejsca. Miejsce: Rynek Podgórski
20.00-21.30 – PLENEROWY KOTYLIONOWY BAL WIEDEŃSKI dla mieszkańców Podgórza i Krakowa. Walce i Polki w wykonaniu Kameraty Krakowskiej. Miejsce: Rynek Podgórski. Zapraszamy do tańca. Elementy stroju z epoki mile widziane 🙂
5 lipca
16.00 INAUGURACJA PODGÓRSKICH LETNICH KONCERTÓW:
Koncert Chóru OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu WP Garnizonu Wrocław. Miejsce: kościół św. Józefa, ul. Zamoyskiego 2.