Krakowska Trasa Pamięci łączy 3 oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, których ekspozycja związana jest z datami 1939, 1945 i 1956 – Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Aptekę pod Orłem i Ulicę Pomorską. Właśnie w celu wyeksponowania tematyki, bohaterów i historii związanych z  tymi muzealnymi oddziałami, 14 kwietnia MHK organizuje akcję Pamiętaj z nami. Dzięki temu wydarzeniu każda zainteresowana osoba będzie mogła przeżyć miniony czas, a Kraków wypełnią wspomnienia z lat 1939-1945-1956.

W tym dniu będzie można wybrać się na któryś z 6 spacerów po Śródmieściu, Krowodrzy ale przede wszystkim po Podgórzu i Zabłociu. Ściśle prawobrzeżne spacery to: Gdzie te kanały? – ucieczki, podziemie, opór w getcie krakowskim (prowadzi Alicja Sułkowska-Kądziołka); My tu też żyliśmy – życie codzienne w getcie krakowskim (Kinga Kołodziejska); Szpiegując Szpiega (Monika Bednarek) oraz zaczynający się na Kazimierzu lecz kończący w Podgórzu spacer pt. Królik po gubernatorsku (Krzysztof Miller). W ważnym dla Podgórza miejscu – na Placu Bohaterów Getta o godz. 19.3o kończy się również pięciokilometrowy Bieg Pamięci (początek na ul. Pomorskiej o godz. 18.3o).

W Aptece pod Orłem od godz. 1o zbierane będą pamiątki związane z osobą Tadeusza Pankiewicza, krakowskim gettem czy samą apteką. To idealna okazja, by ważne ze względów historyczno-osobistych przedmioty nie kurzyły się na strychach lub w piwnicach, lecz by zyskały nowe życie jako część ekspozycji. A same ekspozycje będą  łatwiej osiągalne, gdyż od godz. 1o.oo do 23.oo, wstęp do Apteki Pod Orłem, Fabryki Emalia Oskara Schindlera i oddziału Ulica Pomorska będzie wolny. Dodatkowo przed oddziałem na ul. Lipowej 4 od 16.oo do 2o.3o rozłoży się kuchnia okupacyjna oraz odbędą się warsztaty kulinarne.

Finał akcji będzie miał miejsce na Placu Bohaterów Getta, gdzie czytaniu przez Krzysztofa Globisza i Marcina Kalisza fragmentów Apteki w getcie krakowskim Tadeusza Pankiewicza, towarzyszyć będzie mapping fasady kamienicy i muzyka.

Wstępem do sobotniego przeżywania Krakowa z lat wojennych i powojennych będzie piątkowa Sesja Naukowa pt. Pomoc Żydom i żydowski ruch oporu w okupowanym Krakowie (13 kwietnia 1o.oo-15.oo Fabryka Emalia Oskara Schindlera).

Więcej informacji tutaj.