31 października 1918 r. Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Wszystko rozpoczęło się w Podgórzu, o czym co roku przypominają okolicznościowe uroczystości W tym roku odbędą się 28 października i 6 listopada.

Upamiętniając 104. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele m.in. Centrum Kultury Podgórza, władz miasta i Dzielnicy XIII Podgórze złożą kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę oraz przy obelisku na pl. Niepodległości w Podgórzu. Uroczystości odbędą się 28 października.

W programie:
11.45
– Urząd Miasta Krakowa, Rynek Podgórski 1
Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą legionistom podgórskim poległym za ojczyznę

12.00 – Plac Niepodległości
„Niepodległość zaczęła się w Podgórzu” – uroczystość upamiętniająca bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę:
– sygnał trąbkowy a następnie wywieszenie / zmiana flagi oraz odśpiewanie Hymnu Polski
– wystąpienia przedstawicieli władz miasta i dzielnicy
– odczytanie rysu historycznego
– złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym walkę wyzwoleńczą żołnierzy pod dowództwem por. Antoniego Stawarza
– program artystyczny przygotowany przez młodzież z IV LO im. T. Kościuszki i Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego

Natomiast w niedzielę, 6 listopada o godz. 15.00 na Placu Niepodległości rozpocznie się uroczyste widowisko patriotyczne „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”, które będzie połączeniem koncertu z elementami rekonstrukcji historycznej. W programie znalazły się najpopularniejsze polskie pieśni patriotyczne m.in. „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani”, „Pierwsza brygada” i „O mój rozmarynie”. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Krakowie przygotowała inscenizacje historyczne, opowiadające historię z tamtych wydarzeń m.in. szycia kokardek w barwach narodowych dla pierwszych żołnierzy Polski Niepodległej przez panie w saloniku pani Wisłockiej.

Wykonawcy:

Magda Niedbała-Solarz – mezzosopran
Lidia Jazgar – słowo
​Piotr Kwinta – baryton
Piotr Piecha​ – słowoBocheński Chór Kameralny „Salt Singers” ​z Miejskiego Domu Kultury w Bochni (przygotowanie chóru Maciej Kozłowski)
Krakowska Młoda Filharmonia – ​Chór
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (przygotowanie chóru Marek​ ​Kluza)
Tomasz Chmiel – ​dyrygent​, aranżacje

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Krakowie

Scenariusz i reżyseria – Lidia Jazgar
Współpraca, konsultacja historyczna – płk. Legionów Polskich Komendant Tomasz Jamróz-Piłsudski