Pokaz alchemiczny, pokaz formowania szkła, warsztaty, wernisaże, oprowadzania, koncerty – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na kolejną Noc Muzeów. W piątek, 17 maja jak zwykle szczególnie zapraszamy na atrakcje po podgórskiej stronie Wisły.

Muzeum Podgórza/ Muzeum Krakowa, Limanowskiego 51

19.00 – 01.00 Zwiedzanie wystawy stałej „Miasto pod Kopcem Kraka” (ostatnie wejście o północy)

19.00 i 22.00 Najciekawsze zabytki na wystawie stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”. Prowadzenie: Melania Tutak, Robert Gaweł, Anna Warzecha, Jakub Jastrzębski. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl Limit: 25 osób

21.00 i 23.00 W Katedrze Twardowskiego – pokazy. Miejsce: dziedziniec Muzeum Podgórza. Czas trwania każdego pokazu – ok. 45 minut. Wstęp bezpłatny bez rezerwacji.

Pierwszym i bodaj najsłynniejszym badaczem spod Krzemionek był Mistrz Twardowski, tajemniczy krakowski alchemik. W „Noc Muzeów” przywołamy więc jego ducha, a dziedziniec Muzeum Podgórza zamieni się pod osłoną nocy w Katedrę Twardowskiego gdzie najprawdziwszy alchemik przeprowadzi swoje eksperymenty i będzie tworzyć rzeczy niezwykłe, od ogrodów które w kilka chwil urosną w zamkniętych szczelnie słojach, aż po pastę do zębów dla… słonia! W Mistrza Twardowskiego wcieli się Bartłomiej Koźniewski, na co dzień biotechnolog, zaś po godzinach popularyzator nauk chemicznych i oczywiście alchemik!

 

Fabryka Emalia Oskara Schindlera/Muzeum Krakowa, Lipowa 4

19.00 – 01.00 Zwiedzanie wystawy stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” (ostatnie wejście o godz. 23.30)

19.00 i 21.00 Oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945” w języku polskim. Prowadzenie: Ewa Polańska. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl Limit: 20 osób

20.00 Spacer z przewodnikiem „Wokół Fabryki Schindlera”. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

 

Apteka pod Orłem/Muzeum Krakowa, Pl. Bohaterów Getta 18

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”(ostatnie wejście o godz. 00.30)

19.00 Narodziny totalitaryzmów – warsztaty edukacyjne – zajęcie dla młodzieży: 15-18 lat. Prowadzenie: Jan Grabowski. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl Limit: 20 osób.

20.00 Oprowadzanie po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Prowadzenie: Katarzyna Kocik. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl. Limit: 20 osób

21.30 Spacer: Krakowskie getto w relacji świadków. Prowadzenie: Jan Grabowski. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl Limit: 20 osób.

Świadectwa ocalałych z zagłady są jednym z naczelnych źródeł do poznania historii II wojny światowej. Pozwalają poznać nie tylko przebieg rozmaitych wydarzeń, ale również emocje i uczucia osób, które je przeżyły. Są wreszcie doskonałym materiałem edukacyjnym, który nadaje historii ludzkie oblicze.

 

Muzeum KL Plaszow, ul. Jerozolimska 3, tel. 12 307 02 53

18.00 Historia KL Plaszow (spacer historyczny). Ze względu na poruszaną tematykę Muzeum zaprasza osoby powyżej 14 roku życia. Czas trwania: 2 godziny. ul. Jerozolimska 3 (SzaryDom). Rezerwacja: przez stronę Muzeum www.plaszow.org

Oprowadzanie edukacyjne po nowej wystawie plenerowej, zlokalizowanej na terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow. Tematem będą losy terenu od XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego tam w latach 1942-1945 obozu koncentracyjnego Plaszow. To wyjątkowa okazja do odkrywania historii nie tylko samego miejsca, ale także ludzi, którzy przez nie przeszli.

W marcu 2024 roku Muzeum KL Plaszow w Krakowie zakończyło trwający od lata 2023 roku proces renowacji terenu dawnego obozu koncentracyjnego. Zrealizowany projekt zagospodarowania pozwala na nowe spojrzenie na miejsce pamięci w kontekście krajobrazu jako świadka Zagłady. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z nową ekspozycją, ale również do bezpośredniego dialogu z ekspertami, którzy na co dzień angażują się w badania i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Wierzymy, że pobyt w miejscu pamięci – prawdziwym świadku historii – daje wyjątkową szansę na pogłębioną refleksję oraz pełniejsze zrozumienie przeszłości. Spacer nie będzie jedynie edukacyjnym doświadczeniem, ale szansą na uczczenie pamięci ofiar i dyskusję nad naszą wspólną odpowiedzialnością za przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Konopnickiej 26, tel.12 267 27 03 19.00 – 24.00 (23.30 ostatnie wejście) Wstęp 5 zł

Budynek główny Muzeum Manggha

Wystawy:

„Background”

„Czwarta odsłona stałej prezentacji dawnej sztuki japońskiej”

Galeria Europa-Daleki Wschód

„Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” https://manggha.pl/wystawa/hiroshige-podroz-w-glab-

drzeworytu

Wydarzenia dodatkowe:

19.00 – 21.00 Origami – stoisko edukacyjne

Warsztaty origami na poziomie podstawowym odbędą się w formie otwartego stoiska w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód, z którego będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji). Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 10 osób

19.00 – 23.00 Stwórz własną pocztówkę z japońskimi wzorami

Otwarte stoisko w przestrzeni holu Budynku Głównego Muzeum Manggha przygotowane do własnoręcznego wykonania pocztówki lub pamiątkowej kartki z wizyty. Do dyspozycji gości przygotowane będą kartki pocztowe do własnoręcznego udekorowania wybranym motywem z dostępnych pieczątek. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 3 osoby. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).

20.00 – 22.00 Japońska grafika – stoisko edukacyjne

Poznajcie bogactwo motywów japońskiej kultury odkrywając grafikę warsztatową pod czujnym okiem edukatorek. Stwórzcie swoje własne odbitki i zabierzcie do domu m.in. japońską kappę czy pejzaż z górą Fudżi. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 2 osoby. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji). Stoisko będzie dostępne w holu Galerii Europa – Daleki Wschód.

20.00 – 22.30 Pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty

SENSHINKAI

Pokazy parzenia herbaty w 3 turach:

I pokaz 20.00–20.30

II pokaz 21.00–21.30

III pokaz 22.00–22.30

Organizator zapewnia 20 miejsc siedzących (brak możliwości rezerwacji) w przestrzeni pawilonu herbacianego. Pozostałe miejsca w przestrzeni pokazu są stojące.

W wypadku złej pogody pokaz odbędzie się na sali wielofunkcyjnej w Budynku Głównym. Stowarzyszenie Senshinkai powstało dzięki inicjatywie japońskiej nauczycielki herbaty Etsuko Yamaguchi, która od niemal czterdziestu lat szerzyła kulturę swego kraju podczas licznych wizyt w Polsce. Kraków przyciągnął jej szczególną uwagę, a współpraca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaowocowała utworzeniem w 2001 roku regularnie ćwiczącej grupy. W 2007 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie uznane za część Chadō Tankōkai, będącego elementem struktury szkoły Urasenke. Dzięki wsparciu profesor Yamaguchi organizowane są cykliczne warsztaty, a jej polscy uczniowie mają możliwość dalszego kształcenia się na specjalnym kursie dla obcokrajowców w szkole Urasenke w Kioto. Od 2017 roku uczniami krakowskiej filii szkoły Urasenke opiekuje się pani profesor Michiru Sugimoto.

21.00 – 22.00 Quiz wiedzy o Japonii.

Na wydarzenie obowiązuje osobną lista zapisów na adres: recepcja@manggha.pl. Maksymalna liczba osób: 60. Quiz odbędzie się w sali konferencyjnej w budynku Galeria Europa – Daleki Wschód. Informacja o naborze zostanie opublikowana wraz z ogłoszeniem wydarzenia na stronie Muzeum od 26 kwietnia.

Japonia to odległy kraj, lecz wydaje się , że ogólna wiedza na jego temat jest na stosunkowo wysokim poziomie. Jaka jest rzeczywistość? Chcecie sprawdzić swoją wiedzę i zabłysnąć w naszym japonistycznym quizie? Zapraszamy do wspólnej zabawy!

23.00 – 24.00 Prelekcja „Japońska szkoła w anime vs rzeczywistość”. Maksymalna liczba miejsc: 250. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, a o uczestnictwie decyduje kolejność wejścia (Sala Wielofunkcyjna – poziom -1)

Poznajcie rzeczywistość japońskiego systemu edukacji. Podczas wykładu zorganizowanego przez Dział Edukacji Muzeum Manggha poznacie znane tytuły anime, których fabuła odbywa się w szkole. Obraz szkoły z japońskiej animacji zostanie skonfrontowany z aktualną rzeczywistością.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, tel. 12 263 40 00, 18.00 – 1.00 (ostatnie wejście o godz. 24.30)

Wstęp 5 zł

Dostępne ekspozycje:

„Jedzenie w Sztuce”

„Sploty. Współczesna tkanina artystyczna”

„Michel Kichka. Rysownik na linii frontu”

oraz wszystkie stałe ekspozycje Muzeum

19.00 – 22.00 Strefa Muzyki. Przy współpracy z festiwalem Soundream przed muzeum zostanie zorganizowana strefa muzyki, w ramach której krakowscy DJ-eje będą realizować sety muzyczne.

Spotkania z przewodnikami w przestrzeni ekspozycyjnej

Chillroom w Bibliotece MOCAK-u

W czytelni Biblioteki MOCAK-u zaaranżowana zostanie przestrzeń, w której będzie można odetchnąć po lub w trakcie zwiedzania. Dodatkowym elementem relaksującym może być możliwość podjęcia drobnych aktywności manualnych dostępna wraz z materiałami przez cały czas trwania wydarzenia. Dla zainteresowanych będzie też możliwość zapoznania się z szerokim spektrum działań edukacyjnych Muzeum.Kiermasz publikacji MOCAK-u w atrakcyjnych cenach (hol Muzeum)

 

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”, ul. Nadwiślańska 2-4, tel. 12 442 77 70

Wstęp 5 zł

W 19.00 – 24.00 otwarte będą obydwa oddziały Muzeum Tadeusza Kantora:

Przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 wystawy:

„Widma. Korekta” – wystawa stała Tadeusza Kantora

„Bereś” – wystawa czasowa Jerzego Beresia

„Homo Furniture. Człowiek połknięty przez tapczan” – wystawa w Galerii Szatnia Bartosza

Muchy

20.00 – 23.00 występ zespołu Kwadrofonik z utworami Mortona Feldmana

 

Krakowska Huta Szkła (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych), ul. Lipowa 3, tel. 12 423 67 90

19.00-24.00

Wstęp 5 zł

19.00 – 20.00 Wernisaż wystawy „Eksperyment” Związku Artystów Szkła z Wrocławia (16 artystów szkła zaprezentuje swoje prace wykonane w różnych, często eksperymentalnych technikach)

20.30, 21.30, 22.30 „Badacze szkła” – zajęcia edukacyjne na wystawie stałej „Szkło

w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” (max. 20 osób w grupie, ok. 30 min.)

21.00, 22.00, 23.00 Pokazy ręcznego formowania szkła, czyli nocne spotkania przy piecu (max.

40 osób na pokaz, ok. 30 min.)

20.00 – 24.00 Na wystawie „Eksperyment” będą dostępne karty pracy dla rodzin z dziećmi (pytania i zadania do wystawy)

Pełny program Nocy Muzeów