Inauguracja tegorocznej Nocy Muzeów, która przypada z 18 na 19 maja, odbędzie się po podgórskiej stronie – w Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu. Pierwsza rocznica otwarcia tego muzeum dla zwiedzających, przypada właśnie na 19 maja. Rozpoczęciu Nocy Muzeów w MOCAKu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Sport w sztuce, a całej imprezie przyświecać będzie hasło Biegiem do muzeum!, co ma się przekładać na „obowiązujący” tej wyjątkowej nocy sportowy strój odwiedzających. Oprócz tego w planach performance Justyny Koeke – Showing Muscles, zniżki w księgarni oraz konkurs.

Drugim muzeum otwierających swoje drzwi w Noc Muzeów jest oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Właśnie przy ul. Lipowej 4 zobaczyć będzie można wystawę stałą Kraków czas okupacji 1939-1945 oraz czasową Ludzie z Listy Schindlera: Józef Bau, której towarzyszyć będzie spotkanie pt. Józef Bau we wspomnieniach córek, Hadasy i Clili Bau (godz. 19.oo-2o.3o). Tej nocy będzie mieć również miejsce premiera filmu Żeby nie zapomnieć, w ramach której zorganizowano również spotkanie z autorami Anną Pankiewicz i Marcinem Kaproniem (godz. 20.oo). Co pół godziny artyści z Teatru Aplauz odgrywać będą spektakl Pociąg, w którym pojawią się fragmenty poezji m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Tadeusza Borowskiego.

Na Noc Muzeów specjalny program przygotował również drugi podgórski oddział MHK Apteka pod Orłem, gdzie będzie można obejrzeć wystawę stałą Apteka w getcie krakowskim (również z przewodnikiem), zapoznać się z projektem nowej wystawy, podzielić się z muzeum swoją pamiątką związana z Tadeuszem Pankiewiczem i jego apteką. Muzeum przygotowało również spacer edukacyjny pt. Gdzie te kanały? – ucieczki, podziemie, opór w getcie krakowskim (obowiązują zapisy).

 

Szczegółowy program wydarzeń w ramach Nocy Muzeów dostępny na stronie wydarzenia oraz na krakowskiej stronie wydarzenia.