Jak zapewne niektórzy już wiedzą, od dziś Dom Kultury Podgórza ma nową siedzibę przy ul. Sokolskiej 13. Poniżej oficjalny komunikat w tej sprawie: „Dom Kultury „Podgórze” zmienił siedzibę,  była to inicjatywa Zygmunta Włodarczyka – radnego miasta Krakowa ubiegłej kadencji, byłego przewodniczącego Dzielnicy XIII Jacka Bednarza, radnych dzielnicy XIII, przychylną decyzją prof. Jacka Majchrowskiego – prezydenta miasta Krakowa. W budynku przy ulicy Krasickiego Dom Kultury „Podgórze”  miał swoją siedzibę kilkanaście lat zajmując powierzchnię użytkową 450 metrów kwadratowych. W budynku przy ul. Sokolskiej Dom Kultury „Podgórze” zajmuje 600 metrów kwadratowych oraz przestrzenne korytarze, klatkę schodową i piwnice, do momentu aż pozostałe pomieszczenia zwolnione zostaną przez Zakład Ekonomiki Oświaty i wówczas Dom Kultury „Podgórze” będzie dysponował powierzchnią użytkową 800 metrów kwadratowych. Pomieszczenia którymi dysponował były małe w stosunku do potrzeb związanych z działalnością programową. Dom Kultury „Podgórze” to przede wszystkim działalność edukacyjna, organizacja koncertów, spektakli teatralnych, spotkań poetyckich, wystaw, warsztatów, wykładów, sesji naukowych, konferencji i szeregu imprez plenerowych. Sale przy ulicy Krasickiego mieściły maksymalnie grupy 8-10 osobowe, największa sala mogła pomieścić 45 osób. Budynek przy ul. Sokolskiej  posiada sale, które w dużo lepszym stopniu zabezpieczają potrzeby do realizacji naszej działalności programowej. W chwili obecnej możemy w końcu zaproponować odbiorcom zajęcia taneczne w profesjonalnej sali, która wyposażona jest w lustra, drążki, parkiet i co najważniejsze ma powierzchnię 70 metrów kwadratowych.  Ponadto dysponujemy salą widowiskową z zapleczem gdzie będą się odbywały wszystkie koncerty, spotkania, wykłady  które do tej pory odbywały się poza naszą siedzibą. W budynku przy ul. Sokolskiej znajdują się także sale oświatowe, pracownia plastyczna, sala kominkowa, sala widowiskowa itp.

Dom Kultury „Podgórze” jest centralną placówką, w której znajduje się obsługa administracyjna, księgowa, kadrowa i merytoryczna dla 19 podległych jednostek organizacyjnych  z terenu Podgórza: Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Dwór Czeczów, Centrum Kultury „Ruczaj”,  Galeria Rękawka, Dom Historii Podgórza, Kinoteatr „Wrzos”, oraz kluby osiedlowe.

W lipcu zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w akcji lato w okresie od 1 do 29 lipca od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 15.00. w programie: m.in. plenerowe warsztaty plastyczne, jednodniowe wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc w Małopolsce, spacery po mieście np. szlak architektury barokowej w Krakowie, gry i zabawy plenerowe, „konkursowe wakacje”, warsztaty sztukatorskie, warsztaty tworzenia biżuterii, warsztaty zdobienia przedmiotów metodą decoupage, gry i zabawy komputerowe. Wszystkie propozycje akcji lato są bezpłatne dzięki dofinansowaniu rady Dzielnicy XIII.

Od września zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału m.in. w lektoratach języków obcych, warsztatach plastycznych i artystycznych, muzycznych, teatralnych, fotograficznych, kursach tańca: towarzyskiego, nowoczesnego, street dance, salsy, tanga, flamenco, współczesnego, tańca brzucha, warsztatach baletu klasycznego, jogi, aerobiku, fitnessu, body conditioning, kursach: szybkiego czytania, logopedyczno-reedukacyjnych, warsztatach zarządzania czasem, warsztatach antystresowych i wielu innych, szczegółowe informacje na stronie: www.dkpodgorze.krakow.pl

Marta Perucka-Tytko

Dyrektor Domu Kultury „Podgórze”