W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego. Dokładna rocznica była kilka dni temu, 7 stycznia, ale cały rok został ogłoszony przez Sejm RP – Rokiem Jerzego Nowosielskiego. 17 stycznia zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona Nowosielskiemu.

Jerzy Nowosielski – malarz, rysownik, scenograf, filozof odwołujący się do prawosławnej teologii, przez większość życia mieszkał w Krakowie. Jest często nazywany jednym z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Ojciec był Łemkiem greckokatolickim a matka Polką o korzeniach niemieckich. Jerzy od młodych lat interesował się liturgią wschodnią, w której był wychowany – najpierw jako grekokatolik, potem jako prawosławny. O samym Nowosielskim więcej można przeczytać m.in. tutaj.

Jest autorem polichromii, ikon, malowideł, obrazów i ikonostasów w wielu cerkwiach i kościołach. Z naszego krakowskiego podwórka wymienić warto choćby znaczną część wnętrza cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Szpitalnej i polichromię w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach. Zmarł w 2011 roku, a został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego.

Uroczysta inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego będzie połączona z wernisażem wystawy zatytułowanej: „Pracownia Jerzego Nowosielskiego”. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Starmach, która zaprasza na swoją wystawę przy ul. Węgierskiej 5. Kuratorem wystawy jest Andrzej Szczepaniak. Wystawa ma być wielowątkowa, przypominać łódzki i krakowski czas, wnętrza w jakich Nowosielski mieszkał, zwrócić uwagę na jego sposób myślenia o twórczości. Co więcej, dzięki wystawie będzie można po latach znów wejść do gmachu dawnej podgórskiej synagogi, bowiem siedzibą Galerii Starmach jest dawna synagoga Zuckera wzniesiona w latach 1879-1881. Od pewnego czasu była niedostępna do zwiedzania.

Wernisaż wystawy „Pracownia Jerzego Nowosielskiego” odbędzie się 17 stycznia 2023 roku o godz. 18:00 przy ul. Węgierskiej 5. Wystawa będzie czynna do 11 maja 2023 roku.