Z przyjemnością informujemy, iż otrzymaliśmy pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, potwierdzające nasz udział jako strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia tegoż konserwatora na zamierzenie inwestycyjne pod nazwą
Rewaloryzacja i przebudowa fortu św. Benedykta na cele Centrum Kultury oraz komunikacja – dwupoziomowy parking podziemny oraz budowa dojazdów na terenie obejmującym działki nr 569/10, 569/2, 469/3, 571/2, 471/7, 470 obr. 13 Podgórze w rejonie ulic Dembowskiego, Stawarza i Powstańców Śląskich wraz z infrastrukturą techniczną dodatkowo na działkach 430/9, 430/1, 570, 571/3 553 obr 13.
Wyjaśniamy, że bez Pozwolenia wydanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Stowarzyszenie Instytut Sztuki nie będzie mogło zmienić w Forcie nic. Obiekt jest objęty wpisem do rejestru zabytków i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.
Wydane Pozwolenie konserwatorskie otwierałoby natomiast drogę do starań o pozwolenie na budowę – inwestor skompletował już dokumentację techniczną niezbędną do złożenia wniosku o to pozwolenie (wniosek nawet trafił już dwa razy do Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK), oczekuje jedynie na ten ostatni dokument.
Jak udało nam się ustalić podczas debaty z p. Prezydentem Jackiem Majchrowskim, jeśli warunki zabudowy wydane przez jego urząd (umożliwiają zabudowy i nadbudowy oraz parkingi) i wszystkie względy formalne zostaną spełnione, pozwolenie na budowę zostanie wydane.
Aktualnie projekt przebudowy Fortu opiniowany jest przez dwóch rzeczoznawców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O przebiegu sprawy będziemy informować na bieżąco. Jest ona właściwie ostatnią szansą na zapobieżenie pozwoleniu na budowę.
Jako strona do postępowania dopuszczony został również, podobnie jak przy poprzednim, unieważnionym postępowaniu, Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. W sprawie bierze udział także parafia św. Józefa, Staromiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz szkoły z ulic Limanowskiego 20 i Dembowskiego 12.