O jego utworzeniu rada miasta debatowała blisko trzy lata. Ostatecznie, w dniu 17 kwietnia 1900 roku jako pierwsza pochowana została 23-letnia Tekla Dudek z Zakrzówka. W pierwszym roku na nowym cmentarzu spoczęło blisko 400 osób.

Kilka lat później, przy bramie wejściowej wybudowano kaplicę cmentarną. W 1910 roku dokonano pierwszego poszerzenia cmentarza, potem następowało to jeszcze kilkakrotnie. Dalsze prace obejmowały ogrodzenie terenu oraz szutrowanie alejek.

Nie zapomniano również o utrzymywaniu wysokiego morale grabarzy, którzy podlegali bezpośrednio prezydentowi miasta. Wymagano od nich m.in. trzeźwości, czystości i grzeczności.

Początkowo cmentarz miał charakter wyznaniowy, osobną kwaterę wydzielono dla protestantów. Zgodnie z zasadami prawa kanonicznego wyznaczono również miejsce, gdzie chowano samobójców. To teren obecnej kwatery VIIIa.

nowy_cmentarz_podgorski_2Skrupulatnie prowadzone od początku księgi z ewidencją wszystkich zmarłych ujawniają przekrój społeczny pochowanych. Dominuje środowisko robotnicze oraz kadra techniczna, a pośród nich wielu zasłużonych przemysłowców i ich rodziny. Mało natomiast tutaj herbów szlacheckich i określeń typu „obywatel ziemski”.

Gdy miniemy znajdujący się po prawej stronie dom przedpogrzebowy z kaplicą i częścią mieszkalną, staniemy na początku głównej alei. Tutaj nagrobki są najokazalsze, wśród nich uwagę zwraca grobowiec rodziny Matecznych m.in. Antoniego, twórcy zakładu przyrodoleczniczego (Kw.IIa płd., gr. 6). W jednej z bocznych alejek możemy odszukać grób Pawła Turnusa (Kw. VIII wsch., gr. 16) malarza i rzeźbiarza, którego prace zdobią podgórskie kościoły. Był autorem ołtarza głównego w kościele Redemptorystów, ołtarza cechu murarzy w kościele św. Józefa oraz ołtarza w kościółku św. Benedykta, a także alegorycznej rzeźby „Oszczędność” nad wejściem do budynku Kasy Oszczędności przy ul. Józefińskiej 18. W kolejnej alejce znajdziemy grób Władysława Poturalskiego (Kw.VII wsch., gr. 24), który w 1891 roku otworzył pierwszą w Podgórzu księgarnię wraz ze składem nut oraz wypożyczalnię. Był również wydawcą czasopisma

cm_nowy„Podgórzanin” oraz licznych książek. Pochowani tu też zostali Andrzej Swaryczewski – architekt badacz i konserwator zabytków Krakowa, Janina Ipohorska – pisarka, wieloletnia redaktorka współtworząca formułę „Przekroju”, oraz sportowiec Józef Kałuża, olimpijczyk, kapitan Polskiego Związku Piłki Nożnej. Warto też wspomnieć, że to właśnie na tym cmentarzu, przed przeniesieniem do Kościoła św. Anny, spoczywała urna z prochami Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Wiele z rzeźb, choć przedstawia popularne motywy, zasługuje na uwagę. Pojawiają się kobiety z kwiatami siedzące obok krzyża czy złamanej kolumny, wiele jest monumentalnych figur aniołów, które swoim smutkiem i pięknem skłaniają do zadumy.

W 2005 roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL przywróciło tradycję kwestowania na Nowym Cmentarzu Podgórskim w ramach kwesty organizowanej przez OKRK. Z zebranych funduszy odnawiane są kolejne nagrobki, które można oglądać w naszej galerii.

W 2008 roku staraniem Stowarzyszenia PODGORZE.PL, Stary i Nowy Cmentarz Podgórski,  zostały wpisane do Association of Significant Cemeteries in Europe (ASCE) czyli stowarzyszenia skupiającego najważniejsze cmentarze w Europie. Podgórskie cmentarze na stronie ASCE: www.significantcemeteries.org.

W 2010 znalazły się na Europejskim Szlaku Kulturowym obejmującym  49 cmentarzy, w 37 miastach położonych w 16 europejskich krajach. Oficjalna strona szlaku: www.cemeteriesroute.eu

W 2015 roku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego pod numerem A-1429/M.

Wirtualny spacer po cmentarzu na stronie ZCK

Godziny otwarcia:

kwiecień – wrzesień 7:00 – 20:00

październik – marzec 7:00 – 18:00