Wielokrotnie pisaliśmy już o losach dawnych koszar znajdujących się vis a vis figury Boga Ojca. Ten bardzo znaczący w naszej historii budynek pamięta czasy zakładania Wolnego Królewskiego miasta Podgórza. Pełnił przez lata wiele funkcji. Poza koszarami, które w 1918 roku znalazły się w rękach oddziałów podległych porucznikowi Stawarzowi jeszcze przed opanowaniem koszar na Kalwaryjskiej, był także zjazdem, restauracją, sklepem meblowym.

Od lat straszący pustostan był łatwym łupem dla złomiarzy. Z wnętrza budynku zniknęły na przykład zabytkowe kute drzwi od karceru.

Wiele środowisk apelowało o zagospodarowanie obiektu w zgodzie z jego historycznym charakterem. Padały pomysły Muzeum Twierdzy Kraków,  Pierwszej Wojny Światowej lub Czynu Niepodległościowego. Nasze Stowarzyszenie sugerowało Zajazd jako jedną z możliwych lokalizacji Muzeum Podgórza.

W 2009 roku budynek nielegalnie zajęli squattersi. Uporządkowali obiekt, urządzali spotkania klubowe z muzyką elektroniczną. Gdy słuch o ich działaniach dotarł do Zarządu Budynków Komunalnych, szybko Straż Miejska usunęła nielegalnych mieszkańców i zaplombowała budynek.

Po prawie roku ciszy, 20 sierpnia 2010 roku, na stronach miejskich pojawił się komunikat o tytule:

 „Zarząd Budynków Komunalnych działając w imieniu Gminy Miejskiej Kraków ogłasza nabór na partnera projektu dotyczącego utworzenia galerii sztuki w budynkach położonych przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1, 1A i ul. Limanowskiego 51, będącego przyszłym użytkownikiem nieruchomości”

Warunki by stać się partnerem miasta w tym projekcie są bardzo wygórowane. Poza dużym doświadczeniem w organizacji działań kulturalnych, kontaktami krajowymi i zagranicznymi, należy pochwalić się także:

4. posiadać prawo do zarządzania całym dorobkiem artystycznym artystów/artysty,

5. posiadać prawo do wystawiania wszystkich dzieł artystów/artysty, (podkreślenia moje)

6. posiadać prawo do wystawiania w sposób ciągły kolekcji dzieł, która stanowić będzie reprezentatywny przekrój twórczości artystów/artysty,

7. prowadzić działalność wystawienniczą dzieł sztuki przez okres co najmniej pięciu lat,

Czy znajdzie się więc choć jedna instytucja, która spełniać będzie powyższe warunki?

Przypomnijmy jak na pytanie Jarosława Kajdańskiego o przyszłość obiektu odpowiada Prezydent Majchrowski (Wiadomości, nr 12, grudzień 2008):

Zajazd św. Benedykta zostanie wyremontowany. Wspólnie z Fundacją CONSPERO właśnie w Podgórzu planujemy stworzyć kilka dużych instytucji kultury, i tak w Zajeździe prezentować będziemy dzieła prof. Jerzego Dudy–Gracza, jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych. Będzie to jego galeria autorska.

Czyżby więc odbywał się w mieście kolejny konkurs, a i tak wiemy kto wygra?  Czyli nic się nie zmieniło?